Skocz do zawartości

Jakie pióro dzisiaj kupiłeś?


ArielN

Polecane posty

@vulpen chyba to co napisałeś na samym końcu, właśnie było przyczyną tego, że @firewall wyciągnął takie, a nie inne wnioski... Gdyby ta informacja pojawiła się wcześniej, to pewnie skończyłoby się na wpisie @zami...

Teraz wygląda na to, że jedynie Twoja żona (dzięki Bogu) miała do tego jedynie słuszne podejście, bo tak na prawdę to chyba rzeczywiście wszyscy po trosze mieli rację.. a całe to "zamieszanie" jest dość ciekawym splotem okoliczności... 🙂

Ja Ci życzę, żeby się piórka odnalazły, a na przyszłość to faktycznie: z takim dobytkiem musisz lepiej go pilnować... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 10,1k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

39 minut temu, filifionka napisał:

Czy m205 demonstrator moze byc problematyczny? Na pewno inny material niz w matowych.

Mam Pelikan M200 Cognac już z 10 lat chyba i sprawuje się wzorowo, dokładnie tak samo, jak te "zwykłe", czyli nieprzezroczyszte modele.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, zmija napisał:

Mam Pelikan M200 Cognac już z 10 lat chyba i sprawuje się wzorowo, dokładnie tak samo, jak te "zwykłe", czyli nieprzezroczyszte modele.

Bo okazalo sie, ze jednak lubie demonstratory. Tak slicznie w nich wyglada atrament. I teraz czekam czy nie bedzie promocji mikolajkowej albo pod choinke. I tak sobie mysle, ze moze taki m205 F bylby dobrym pomyslem. Chociaz rozwazam nie te szlachetne wersje demonstratorow z kolorkami, tylko tanio wygladajacy calkiem przezroczysty.

Oczywiscie jesli cos mi zostanie z funduszu na prezenty dla rodzinki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, filifionka napisał:

Bo okazalo sie, ze jednak lubie demonstratory. Tak slicznie w nich wyglada atrament.

No właśnie wszystko ma swój urok. Te z kolorkami nie ukazują dobrze koloru atramentu, a taki bezbarwny pięknie go zaprezentuje. Jeszcze zrobię wstawkę, bo co jakiś czas słyszę wypowiedzi, że M200 za mały i te same osoby mówią, że rozmiar Parkera IM jest ok. Więc, porównując bez skuwek, M200 jest o jakieś 3 czy 4 mm dłuższy od IM :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, NimnuL napisał:

Skąd to przekonanie? Wersje kolorystyczne mogą mieć po prostu dodatek w masie plastikowej. 

Cos wysluchalam w recenzji na yt o wersji moonstone. Podobno demonstratory mialy miec inna mase uzywana do odlewu. Prawdopodobnie inny sklad. Tylko jak zwykle u mnie cos kojarze, ale co dokladnie i skad, to juz nie bardzo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Do mnie też zawitał Pelikan M200 ze stalówką F. Pierwsze próby pisania i wyszło lekkie drapanie. Nic to, przegłaska się na micromeshu i będzie git. Niestety nie było. Mocniejsze dogłaskanie i... jeszcze gorzej 😡

Oglądam ziarno pod dużym powiększeniem i widzę wżer na ziarnie akurat na przecięciu. Niestety, kroi się grubsza robota i pewnie z eFki wyjdzie EF.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wprawdzie nie kupiłem pióra, ale kupiłem piękny notatnik Antra - 100 gsm.
Dokładnie ten:
https://sklep.antra.com.pl/notes-indeed-a5-czerwony,id4505.html

I jestem w szoku. Praktycznie każde z moich piór daje na nim postrzępione i rozchodzące się na boki linie. Bardzo też przechodzi na drugą stronę. Wychodzi na to, że do pióra on się nie nadaje. Załamka... 🥺

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze w tym roku, to Waterman Perspective czarny, w stanie NOS. Jeszcze pomyślę, czy u mnie zostanie, bo wydaje się dość ciężki, a ja też aż tak ważnych dokumentów nie podpisuje, żeby się tak błyskiem pióra obnosić 😆

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Ann_gd napisał:

Pierwsze w tym roku, to Waterman Perspective czarny, w stanie NOS. Jeszcze pomyślę, czy u mnie zostanie, bo wydaje się dość ciężki, a ja też aż tak ważnych dokumentów nie podpisuje, żeby się tak błyskiem pióra obnosić 😆

To do dużej wagi dokumentów musi być dużej wagi przyrząd do pisania? :D Całe życie robiłem to źle

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, teodozjan napisał:

To do dużej wagi dokumentów musi być dużej wagi przyrząd do pisania? :D Całe życie robiłem to źle

Ja takim u księdza podpisywałam się w księdze parafialnej, jak musiałam poświadczyć, że biorę młodych jako chrześniaków, więc chyba niektóre instytucje tak lubią mieć;) zlote a skromne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Ann_gd napisał:

Ja takim u księdza podpisywałam się w księdze parafialnej, jak musiałam poświadczyć, że biorę młodych jako chrześniaków, więc chyba niektóre instytucje tak lubią mieć;) zlote a skromne.

Cytat

22. Księgi metrykalne należy pisać atramentem, pismem bardzo czytelnym i starannym; nie wolno posługiwać się długopisem. Jeśli prowadzący kancelarię nie ma czytelnego pisma, powinien zatrudnić’ osobę, która pisze czytelnie i starannie.

Ja ostatnio dostałem atramentowy cienkopis

 

16 godzin temu, zmija napisał:

Wprawdzie nie kupiłem pióra, ale kupiłem piękny notatnik Antra - 100 gsm.
Dokładnie ten:
https://sklep.antra.com.pl/notes-indeed-a5-czerwony,id4505.html

I jestem w szoku. Praktycznie każde z moich piór daje na nim postrzępione i rozchodzące się na boki linie. Bardzo też przechodzi na drugą stronę. Wychodzi na to, że do pióra on się nie nadaje. Załamka... 🥺

Ciekawe bo Antra ostatnio była podawana, że ma całkiem niezłe do pisania piórem kalendarze. Mogłoby być jakieś oznaczenie, że notes nadaje się do pisania piórem. Swojego czasu kupiłem clairefontaine DCP 160g też do pióra się nie nadawał. Z kolei Leuchtturm 100g przebija bardziej niż 70g z roku poprzedniego

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, teodozjan napisał:

Ciekawe bo Antra ostatnio była podawana, że ma całkiem niezłe do pisania piórem kalendarze. Mogłoby być jakieś oznaczenie, że notes nadaje się do pisania piórem. Swojego czasu kupiłem clairefontaine DCP 160g też do pióra się nie nadawał. Z kolei Leuchtturm 100g przebija bardziej niż 70g z roku poprzedniego

Czytałem właśnie o tych kalendarzach przed zakupem. Stąd moje zdziwienie. A jak pomyślę, że notes z Kerfurka 70 gsm za 3,50 PLN sprawuje mi się z piórami wyśmienicie, to zdziwienie sięga zenitu.  

O, taki (A5), jakby ktoś był zainteresowany:

odCDMW6.jpg

qiPO8uY.jpg

Minus tylko taki, że jest w kratkę.

Edytowano przez zmija
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@teodozjan zacytował:

1 godzinę temu, teodozjan napisał:

22. Księgi metrykalne należy pisać atramentem, pismem bardzo czytelnym i starannym; nie wolno posługiwać się długopisem...

To ma uzasadnienie. Znam osobę która miała wgląd w stare księgi parafialne i wpisy wykonane długopisami z początku "ery długopisa", czyli lata 50-60 XXw. były już silnie wyblakłe, a starsze atramentowe trzymały się dobrze. Może dzisiejsze wkłady długopisów są trwalsze, postęp technologii, ale atramenty i tusze mają wielowiekową tradycję, a najpewniejszy, wiadomo: inkaust galusowy💪😀.

Co prawda używanie inkaustu jest kłopotliwe, najlepiej ze stalówką maczanką lub gęsim piórem, ale wierzcie mi, strzępienie nie występuje, pisze po wszystkim, a nawet preferuje papiery nasiąkliwe (szybko wysycha), no bo czymże jest natarta kredą skóra bydlęca(?) -pergamin☝️.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, zmija napisał:

Czytałem właśnie o tych kalendarzach przed zakupem. Stąd moje zdziwienie. A jak pomyślę, że notes z Kerfurka 70 gsm za 3,50 PLN sprawuje mi się z piórami wyśmienicie, to zdziwienie sięga zenitu.  

O, taki (A5), jakby ktoś był zainteresowany:

odCDMW6.jpg

qiPO8uY.jpg

Minus tylko taki, że jest w kratkę.

Czyli jak dla mnie to ideał...😀

Jutro poszukam u mnie w okolicy....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.04.2023 o 17:51, Rittel napisał:

Przy okazji znalazłem zastosowanie dla stalówki z TWSBI Eco (które postanowiło - jak to TWSBI - radośnie pęknąć, a sklep w którym kupowałem po pytaniu o nowy korpus kazał mi palić wroty).

Bardzo dobry pomysł z tym przeszczepem do Jinhao 82, również jestem w posiadaniu pękniętego TWSBI z tą różnicą, iż mam 580 i nie mam pewności, czy stalówka z 580 pasowałaby też do wspomnianego przez Ciebie Jinhao 82....

Może masz wiedzę w tym zakresie, tzn. czy stalówki TWSBI Eco i 580 są tego samego rozmiaru?

Tak na marginesie, mam też TWSBI Mini (jeszcze nie pękło) i ta stalówka jest znacznie mniejszych rozmiarów o do 580, natomiast Eco nigdy nie miałem, stąd moja wątpliwość.

Edytowano przez Trevor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.01.2024 o 21:47, zmija napisał:

A jak pomyślę, że notes z Kerfurka 70 gsm za 3,50 PLN sprawuje mi się z piórami wyśmienicie, to zdziwienie sięga zenitu. 

Spójrz na wytwórcę - francuski Hamelin to producent m.in. zeszytów Oxford (wg mnie ich papier zupełnie przyzwoicie daje radę z piórami). 

Może marżę na logo swojej marki premium mają na tyle wysoką, że nie chce im się używać bardzo gorszego surowca, i w segmencie "no-name" stosują zbliżony papier? 
To nie jest rzadkie zjawisko, ot taka mleczarnia - jogurt pod marką Biedronka jest zauważalnie tańszy aniżeli ten sam jogurt z logo Bakoma (skład jest identyczny).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Trevor napisał:

Może masz wiedzę w tym zakresie, tzn. czy stalówki TWSBI Eco i 580 są tego samego rozmiaru?

Nie mam 580, ale jestem tak na 80% pewny że ma większą stalówkę niż Eco. Może będzie pasowała do Jinhao 100?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Adrian Marek napisał:

Spójrz na wytwórcę - francuski Hamelin to producent m.in. zeszytów Oxford (wg mnie ich papier zupełnie przyzwoicie daje radę z piórami). 

Może marżę na logo swojej marki premium mają na tyle wysoką, że nie chce im się używać bardzo gorszego surowca, i w segmencie "no-name" stosują zbliżony papier? 
To nie jest rzadkie zjawisko, ot taka mleczarnia - jogurt pod marką Biedronka jest zauważalnie tańszy aniżeli ten sam jogurt z logo Bakoma (skład jest identyczny).

Ciekawe. Tak by mogło być, jakościowo są zbliżone i chociaż nieco inne, to jednak trudno określić który lepszy. Na Oxfordach piszę od dawna, różnych i jestem zadowolony. Chciałem dokupić tych "kerfurowych", bo kiedyś (z pół roku temu?) nabyłem ich kilka i akurat ostatni się wypisuje, a tu lipa, chyba już takich nie ma :( 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Trevor napisał:

Bardzo dobry pomysł z tym przeszczepem do Jinhao 82, również jestem w posiadaniu pękniętego TWSBI z tą różnicą, iż mam 580 i nie mam pewności, czy stalówka z 580 pasowałaby też do wspomnianego przez Ciebie Jinhao 82....

Może masz wiedzę w tym zakresie, tzn. czy stalówki TWSBI Eco i 580 są tego samego rozmiaru?

Tak na marginesie, mam też TWSBI Mini (jeszcze nie pękło) i ta stalówka jest znacznie mniejszych rozmiarów o do 580, natomiast Eco nigdy nie miałem, stąd moja wątpliwość.

580 mają większe stalówki niż Eco. Stalówki w Mini są tego samego rozmiaru co w Eco. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...