Jump to content

Graf von Faber-Castell Intuition Terra


visvamitra

Recommended Posts

Po paru latach obecności na forum dorobiłem się pokaźnego zbioru niepotrzebnych rzeczy. Żeby zmieścić w mieszkaniu nowe pióra i atramenty eksmitowałem psa i kota a Lubą sprzedałem, żeby móc pozwolić sobie na te fanaberie.

 

Zgoda, poniosło mnie i trochę przesadziłem.

 

Pies został.

 

Yasb8R.jpg

 

Ktoś musi pilnować piór, kiedy mnie nie ma.

 

A teraz na poważnie

 

Przez ostatnie kilka lat wypróbowałem sporo piór i jeszcze więcej atramentów. Aż się dziwię, że w nich nie utonąłem. Systematycznie „czyszczę” kolekcję i przeważnie nie ma zmiłuj, kiedy się za to biorę. Jeśli pióro wychodzi z użycia i nic nie wskazuje na to, żeby miało do niego wrócić, odsprzedaję je lub oddaję. Niewiele piór zostało ze mną do dzisiaj. Przykładowo miałem kiedys sporo Watermanów (bodajże dziesięć), dzisiaj nie mam żadnego (z drugiej strony Luba ma dwa, a że ona piórem nie pisze, to tak jakbym miał ja). Podobnie z Sheafferami.

 

Zostają ze mną pióra, które wciąż sprawiają mi frajdę albo mnie intrygują. Czym? Niecodziennym designem lub systemem napełniania. Z produktami Graf von Faber – Castell / Faber-Castell mam problem. Raz podobają mi się szalenie, innym razem kręcę nad nimi głową i zadaję sobie pytanie, co mną kierowało w chwili zakupu. Jedno jest pewne. Artykuły piśmiennicze tej spółki wyróżniają się na tle konkurencji wzornictwem. I wciąż są ze mną. Odsprzedałem tylko Faber-Castell Ambition z drewna kokosowca i teraz żałuję. Ostatnio w moim piórniku pojawił się nowy Graf – model Intuition w wersji Terra. Ciekawił mnie od dawna, Google twierdzi, że to raczej dobre pióro. Uwierzyłem na słowo i zaryzykowałem.

 

Pióro kupiłem na targowisku na forum www.fountainpennetwork.com. Przyleciało do mnie z Kanady. W idealnym stanie, w rozsądnej cenie. Po wyjęciu Grafa z pudełka kiwnąłem glową z uznaniem. Intuition w tym wykończeniu bardzo mi się podoba i prezentuje się elegancko. Oczywiście to wciąż typowy Graf von Faber-Castell. Bywają dni, kiedy nie potrafię zrozumieć, co widziałem w tym masywnym klocku :)

 

2vDlpu.jpg

 

 

Krótki rys historyczny

 

Faber-Castell to jeden z największych i najstarszych producentów piór, długopisów, ołówków i innych artykułów piśmienniczych / kreślarskich. Spółka została założona w 1761 r w miejscowości Stein w Niemczech przez Kaspara Fabera. Kaspar był rzemieślnikiem, pracował na zlecenie norymberskich przedsiębiorców a w wolnym czasie produkował ołówki, które cieszyły się uznaniem. Z czasem jego pozycja na rynku była na tyle silna, że zdecydował się otworzyć własną firme. Udało się. Firma pozostała w rodzinie, obecnie zarządza nią ósme pokolenie, funkcję prezesa pełni Anton Wolfgang Graf von Faber-Castell. Firma ma czternaście fabryk na całym swiecie i zatrudnia około 7 000 pracowników.

 

Intuition Terra 

 

Xb3kNy.jpg

 

ODvcj0.jpg

 

Rmljru.jpg

 

uB5FNY.jpg

 

5CqHCF.jpg

 

Bądźmy szczerzy, pióra Graf von Faber-Castell nie słyną z opływowych linii i aerodynamicznego kształtu. Są w gruncie rzeczy dość toporne i kanciaste. A jednak cos w sobie skubańce mają. Przyjrzyjmy się delikwentowi.

 

Na co dzien złote ostrze ukrywa się pod czarną skuwką, którą ozdabia / szpeci (zdania są podzielone) charakterystyczny klips. Klips działa doskonale i sprawdza się w codziennym użyciu. Na skuwce i na metalowym zakończeniu pióra znajdziemy grawerunek z logo i nazwą firmy. Po zdjęciu skuwki zobaczymy rzecz ciekawą.

 

Kid1tT.jpg

 

 

 

Zauważyliście?

 

Intuition nie ma sekcji. Pióro zostało wykonane z jednolitego klawałka cennej żywicy (czytaj plastiku). Sekcję zastępuje zwężenie korpusu. Rozwiązanie to jest, wbrew pozorom, całkiem rozsądne. Problem jest inny. 

 

Ergonomia

 

Lamy to to nie jest. Model Intuition cierpi na otyłość, nie wiem czym oni je karmią wfabryce, ale poszło mu w boki. Korpus ma sporą średnicę i przyzwyczajenie się do pisania tak grubym piórem zajęło mi kilka dni. Pierwszy dzień był frustrujący. Ręka mi się męczyła, mimo że uchwyt jest wyprofilowany i wygodny. Dopiero trzeciego dnia przeprogramowałem swoje funkcje motoryczne na sprawne i skoordynowane pisanie Terrą.Da się przyzwyczaić, ale trzeba być olbrzymem z olbrzymimi dłońmi, żeby polubić Terrę od pierwszego razu.

 

Konstrukcja

 

sV7FRE.jpg

 

0BB1Uj.jpg

 

Ciekawa. Materiały użyte do konstrukcji tego pióra są dobre jakościowo. Co do pióra znajdziemy na nim informację, że jest "Hand made in Germany". Dzięki niej wiemy, za co tyle płacimy. Od razu poczulem się lepiej. Na korpusie nie widać, żadnych łaczeń / zgrzewów, został wykonany z jednolitego kawałka tworzywa. Raczej sprawnie.

 

Stalówka

 

e88dVg.jpg

 

gM44rb.jpg

 

wCDXnX.jpg

 

Zacznę od tego, co mi się podoba umiarkowanie. Stalówka jest mała. Wolałbym, żeby była o rozmiar większa. Wówczas pióro wyglądałoby na bardziej proporcjonalne. Co do jakości zastrzeżeń nie mam. W moim odczuciu Faber-Castell wyposaża swoje pióra w fantastyczne stalówki. I stalowe i złote są niezawodne i piszą doskonale, choć nie są „maślane” jak na przykład stalówka M w Omasie Ogivie Albie. W czasie szybkiego pisania słychac lekkie szuranie. Brzmi to nawet klimatycznie. Linia ma rozsądną szerokość. Odpowiada mi.

 

Próbka pisma

Papier: Lyreco Budget, 60 g; atrament - Rouille d'Ancre, J. Herbin

 

qzY288.jpg

 

rWio7L.jpg

 

 

 

System napełniania

 

T2JeX2.jpg

 

CtNoGJ.jpg

 

GKJBcU.jpg

 

BMQtW5.jpg

 

RDC2br.jpg

 

 

Niby banalnie, ale jednak nie do końca. Intuition zasilany jest konwerterem. Standard. Niestandardowe jest wysuwanie konwertera. Sekcja jest schowana w korpusie pióra. Żeby ją wysunąć trzeba pokręcić metalowym pokrętlem na końcu w lewo. Nacięcie w korpusie i na sekcji jest ośmiokątne, dzięki czemu sekcja z dołączonym do niej konwerterem sprawnie wysuwa się z korpusu. Po napełnieniu konwertera wsuwamy calość do korpusu i kręcimy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dobra zabawa. Ale i tak wolałbym tłok.

 

Konkurencja

 

Model Intuition kosztue w Polsce 1500 – 1600 PLN. Mnie udało się kupić to pióro za połowę wymienionej ceny. Czy warto? W tym budżecie konkurencja jest duża, silna i mocno zróżnicowana. Graf von Faber-Castell robi świetne pióra, ale z drugiej strony Aurora, Omas, Pelikan, Visconti robią równie dobre i ciekawe pióra. Mam wrażenie, że Intuition nie jest najbardziej konkurencyjnym piórem w tej kategorii cenowej, z drugiej jednak strony jest piórem świetnie wykonanym i bardzo dobrze piszącym. 

 

 

Podsumowanie

 

Póki co jestem z Grafa zadowolony. To pióro bardzo charakterystyczne i nietypowe. Nie jest doskonałe, ale polubiliśmy się.

 

Plusy:

 

  • Jakość wykonania
  • Design
  • świetnie pisząca stalówka

Minusy

 

  • Cena 
  • Stalówka mogłabybyć większa
  • Spora średnica, nie każdemu będzie odpoiadała

 

Link to comment
Share on other sites

Tak się czasem zastanawiam czy droższym piórom renomowanych marek nie wybacza się więcej. Na Jinhao, którego nie da się wygodnie chwycić pewnie wszyscy postawiliby krzyżyk. To nie zarzut, tylko refleksja, mam nadzieję, że nikt nie poczuje się urażony. Co Wy na ten temat sądzicie?

Dziękuję za recenzję, jak zawsze bardzo dobrze się ją czytało i oglądało :)

Link to comment
Share on other sites

Raz na jakiś czas można "wyhaczyć" na eBayu Grafy w dobrej cenie. Nie oznacza to oczywiście, że są tanie, nawet okazyjna cena może wiele osób odstraszyć, ale na przykład Guilloche czy Classic pojawiają się i sprzedają za 500 - 700 PLN a nie za 1200 (Guilloche) lub 1600 - 2 000 (Classic). Białe Ivoiry sprzedało się ostatnio na aukcji za 165 Euro (w porównaniu do ceny rynkowej cenę tę należy uznać za okazyjną).

Edited by visvamitra
Link to comment
Share on other sites

Doskonała recenzja i znakomite pióro, gratulacje! Classic chodzi za mną i to tak na poważnie od jakiegoś pół roku. Nie powala mnie stylistyka GvFC, ale mniej więcej od czasów serii recenzji filmowych @atuzi nabrałem smaka na chociaż jedno piórko z tej stajni. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...