Jump to content

patefonik

Użytkownicy
 • Posts

  326
 • Joined

 • Last visited

About patefonik

 • Birthday 09/26/1971

Profile Information

 • Płeć
  Male
 • Skąd jesteś?
  Warszawa
 • Zainteresowania
  Muzyka, foto

Recent Profile Visitors

679 profile views

patefonik's Achievements

F

F (3/6)

 1. Tak, potwierdzam myślałem o mechanizmie Platinum, przejęzyczenie wybaczcie.
 2. Przy takim wymaganiu warto zwrócić uwagę na Sailora. Mają one specjalny mechanizm zabezpieczający przed wysychaniem. No i oczywiście pod innymi względami to też fajne pióra.
 3. Ja mam peerlessa ze stalówką EF. To piórko ma bardzo wyraźny feedback, ale nawet przy EF nie jest jakieś bardzo szorstkie, choć na pewno nie jest maślane. Zwrócę jeszcze uwagę, że przynajmniej przy mojej, cienkiej stalówce to pióro jest bardzo wrażliwe na atrament. Najlepiej jak ma przepływ lepszy jak standardowy. U mnie najlepiej spisuje się Lamy Azurite.
 4. Pozornie brzmi absurdalnie, nawet zastanawiałem się czy zamieszczać powyższy wpis, ale to samo diamine (dokładnie Oxyblood) potrafi całkowicie wyschnąć np. w jakimś "kitajcu" i kalafiora niema, a w MB32 kalafiora mam po kilku dniach, chociaż piórem da się pisać, więc nie jest zaschnięte, przepływ jest... Dodam, że sytuacja jest powtarzalna i na wszelki wypadek, profilaktycznie zrezygnowałem z pisania tym atramentem w cenniejszych piórach, a szkoda bo go lubię. Tyle, że zupełnie nie rozumiem co pióro, zwłaszcza tak szlachetne, może mieć do generowania kalafiora...
 5. @Trevor czy to jest MB32? Pytam bo mam z tym piórem podobny problem. Wiem, że to brzmi głupio, ale u mnie kilka atramentów "kalafiorowało" tylko w tym piórze. Wielokrotnie myte, moczone, płukane... Napełniam z tego samego kałamarza 2 czy 3 pióra i kalafior jest tylko na tym... Akurat Olivinem nie napełniałem, ale miałem taką przypadłość z Diamine i Scheafferem. Na pozostałych piórach nigdy kalafiora nie doświadczyłem..
 6. @derywat Ja się nie czepiam, to tylko kronikarska poprawność. Rynek polski był biedny. Wyroby firm takich jak Staedtler czy Rotring kosztowały fortunę, nic dziwnego, że nie wszystko do nas trafiało. Swoją drogą mam wrażenie, że były lepszej jakości. Tak, czy siak ciekawy nabytek.
 7. W latach 90 byłem na bieżąco z ołówkami, robiłem na studiach masę projektów (wtedy to był ołówek, a potem kalka plus rapitografy), ale takiego cuda nie widziałem. Jestem przekonany, że w pierwszej połowie lat 90 nie było ich w Polsce w sprzedaży, a już na pewno nie były popularne.
 8. Ja bym rozważył Aurorę Optima. Jest wersja ze srebrnymi akcentami, rozmiar uniwersalny, stalówek pełna gama. Stalówki twarde, ale pióro bardzo wygodne. Kolejny fajny gracz to Onoto Magna. Czysta klasyka,ponoć niezniszczalne, mało snobistyczny sam mam apetyt... Co do porównania pelikan 805 i mb 146, to jak dla mnie stalówka w mb jednak zdecydowanie fajniejsza, a pelikan ładniejszy.
 9. Mam i używam współczesnego m800 ze stalówką OB. Moim zdaniem zdecydowanie po suchej stronie mocy. Generalnie udane pióro, ale stalówka pozostawia niedosyt względem np. Sailora. Jak dostanie "mokry" atrament np. GvFC "Cobalt blue" jest fajnie, ale jak atrament jest suchawy jak GvFC "Gulf blue", świadomie podaje jednego producenta, to na gorszym papierze jest słaby poślizg i suchawo... Marzy mi się itallic, ale ciężko go dorwać w rozsądnych pieniążkach. Mam współczesne m1000 z F-ką i ta jest zdecydowanie mokra i grubsza niż bym się spodziewał ale czasem trudno startuje o dziwo. Mam też kilka starych pelikanów i te mają zdecydowanie fajniejsze stalówki, chociaż katalogowo to "niższe modele"... Czytałem kiedyś, że sekretem są 2 pisklaki na znaczku... współcześnie jest jeden i chyba coś w tym jest...
 10. Nie kwestionuję tego co widziałeś... Moim zdaniem jednak rumor nie wziął się z niczego. Jest tak wiele konkretnych informacji w necie, że moim zdaniem nie jest to przypadek. Moim zdaniem prawda jak zwykle leży gdzieś po środku, może robią stalówki do drogich modeli "inhouse" a te tańsze w bocku? Albo odwrotnie?
 11. Co do ceny, wkleiłem to za co zapłaciłem. Poniżej zrzut z potwierdzenia zamówienia (hotmail), dane osobowe pozwoliłem sobie zamazać i do tej ceny referowałem. Rzeczywiście to pióro jest w tej chwili droższe.
 12. pozwolę sobie zalinkować co wkleiłem: https://unsharpen.com/fountain-pen-nib-swap-guide/ Co do Pelikana, dyskusji było wiele: http://www.fountainpennetwork.com/forum/topic/78279-pelikan-nibs-in-house-or-bock/ cytata" I believe Pelikan switched to Bock in 1997- does your M1000 have a pf-mark on the nib? Otherwise, methinks it's a Bock nib. " a oficjalne referencje są (fakt tu nie ma pelikana, może nie zezwala na referowanie do swoich wyrobów, tak się robi) np. na oficjalnej stronie: https://www.peter-bock.com/company/references?fbclid=IwAR0cgrJV1P1Y0Qw4Laz63gAubSUMKds2GMGrCsL13ALENCuVvm02rdjfY4Y Filmy reklamowe Pelikana też oglądałem...
 13. Dokładnie tak. Podobnie jak w Kara's Kustoms, Kaweco and Tactile Turn (as mentioned), Caran D'Ache, Conid, Conway Stewart, Delta, Edison, Graf von Faber Castell, Franklin Christoph, Monteverde, Pelikan, Stipula, and Visconti.. (pierwszy strzał z googla) Co do niszczenia stalówek, moja działa bez zarzutu od marca 2016, a używam jej kilka razy w tygodniu. Do prawdziwego flexownia mam obsadkę i kałamarz... Sprzedawać nie planuję. Pióro ze stalówką tytanową (była dopłata) kosztowało na tronie którą podałeś taka stalówka kosztuje 57,45 (funty) .... https://www.beaufortink.co.uk/bock-fountain-pen-nibs Niespełna 20 funtów za tytanowy korpus, czy to dużo, czy mało, każdy sobie musi odpowiedzieć sam... Tak jak napisałem, to dobry wół roboczy, nie ma w nim artyzmu czy luksusu. Czy jest lepsze jak sailor MB, czy pelikan? Nie, ale i znacząco tańszy. W 2016 to był startup (zaczynał chyba w 2015 czy wcześniej) i bardzo mi się ta inicjatywa spodobała, nie było wtedy ich aż tak wiele, a koledzy z Azji raczkowali. Mnie osobiście chińskie pióra się nie podobają, wizualnie, podobnie jak wiele nie chińskich... ale jak to mówią "Nie to ładne co ładne, lecz co się komu podoba"
×
×
 • Create New...