Jump to content

TWSBI Diamond 580 Clear


rbit9n

Recommended Posts

Dawno, dawno temu miałem pióro. Był to hero, numeru nie pamiętam, ale mam go nadal. Gumka co prawda się nie klei, ale rurka zmieniła konsystencję, a także przestałą być rurką, a stałą się pokręconym paskiem. Przyznaje szczerze, że nie wiedziałem, że plastikowa rurka może przejść taką transmutację. Ale cóż dawne dzieje. Potem miałem jeszcze kilka różnych piór. Zasadniczo z niższej półki, powiedzmy między kartoflami, a brukwią. Były to tłoczkowy koh-i-noor (podobnież został ostatnio wyrzucony podczas porządków), jakieś polskie i sowieckie wynalazki na naboje, herb 330, pelikan gallery (?), parker vector i ostatnio herlitz tornado classic. Pomyślałem jednak ostatnio, żeby sprawić sobie coś poważniejszego niż pióro dla gimbazy, dostępne w każdym (niemalże) hipermarkecie. W efekcie tego stałem się posiadaczem TWSBI Diamond 580 Clear, ze stalówką EF (ekstra fajna - jak pragnę podskoczyć!).

P1060753.resized.JPG

Założenia przed zakupem były przejrzyste, jak kupione przeze mnie pióro. Miało być to pióro w wersji demonstrator i w cenie do 500zł. Ostatecznie, po wyeliminowaniu pelikana M200, za szeroko ganiony brak powtarzalności jakości, stanęło na diamencie. Pióro produkowane jest w Tajwanie, a sprzedawane głównie w USA, co w dobie tak zwanej globalizacji i ogólnodostępnej sieci WWW nie stanowi raczej problemu.

P1060754.resized.JPG

Po rozpakowaniu paczki oczom naszym ukazuje się proste, rzekłbym ascetyczne pudełko z brązowej tektury, opatrzone pieczęcią firmy. Pudełko skrywa etui skrzętnie zabezpieczone pianką PU oraz instrukcję obsługi z erratą.

P1060755.resized.JPG

P1060756.resized.JPG

Samo etui przypomina mi opakowanie sowieckiego pióra na naboje, które kupiłem kiedyś we Lwowie chwilę po rozpadzie Sowietów. Oczywiście to które mieści pióro TWSBI jest bez porównania lepiej wykonane.

P1060757.resized.JPG

Po drugiej stronie znajduje się etykieta, która ewidentnie przedstawia model 530/540. Po wyjęciu białego elementu plastikowego, znajdziemy ukryty pod nim olej silikonowy do uszczelek oraz kluczyk, dzięki któremu będziemy mogli rozłożyć nasze pióro na części pierwsze.

P1060758.resized.JPG

Pióro w pudełku jest sprytnie blokowane przy pomocy azjatyckich dyb dla piór wiecznych. Po podniesieniu zasuwek dyb możemy w końcu wyjąć pióro i cieszyć się z rozkoszy obcowania z pięknym przedmiotem, jakim jest pióro TWSBI Diamond 580 Clear.

P1060760.resized.JPG

Dzięki instrukcji obsługi dowiemy się jak napełnić pióro atramentem, jak je rozkręcić, jak je skręcić, jak wymienić stalówkę. Dowiemy się też czym się różnią modele 530/540 od modelu 580. A różni się dwoma chromowanymi pierścieniami, jednym na sekcji i drugim na korpusie przy pokrętle tłoka.

P1060748.resized.JPG

Czyta się tu i ówdzie, że pióro jest futurystyczne, że to jakiś ajpod wśród piór. Bzdura! Pióro garściami czerpie z wzornictwa art-deco. Gdyby nie było wykonane z przejrzystego akrylu pies z kulawą nogą by się nim nie zachwycił. Nie żeby pióro mnie się nie podobało, wprost przeciwnie. uważam po prostu niektóre opinie za mocno przesadzone.

P1060749.resized.JPG

Pióro gabarytowo jest dość duże i ciężkie, o ile można powiedzieć że dwadzieścia kilka gramów to jakiś wyjątkowy ciężar. Na ten ciężar składa się między innymi dość pojemy zbiorniczek na atrament. Na moje oko będzie to jakieś 2,5ml.

P1060750.resized.JPG

Rozmiary pióra budzą lęk w pierwszej chwili. Człowiek patrzy i ma przed oczami Wałęsę, podpisującego porozumienia sierpniowe, zastanawia się, czy przypadkiem nie będzie tak wyglądał. Ale nie, podejrzenia są całkiem bezpodstawne. Pióro gracko leży w dłoni, nie ciąży, no chyba że ktoś wpadnie na pomysł, żeby skuwkę zatknąć na pokrętle tłoczka, ale piszę szczerze, że to nie jest najlepszy pomysł. Zresztą skuwka jest gwintowana, co dodatkowo utrudnia jej umocowanie na nieodpowiednim krańcu.

P1060752.resized.JPG

Zakupione przeze mnie pióro posiada stalówkę EF. Pisze ona bardzo cienko, aczkolwiek dość mokro. Stalówka lekko drapie papier, przy czym nie wiem na ile to wina stalówki, a na ile mojej ręki przywykłej do herlitza. Aha, czytałem w necie, że Azjaci robią cieńsze stalówki niż adekwatne europejskie, ale powiem, że tu tego nie zauważyłem. Linia jest cienka, ale porównując ją do emki herlitza, jest taka jak należy. Zresztą jak mi to wyłuszczył kolega Jarek, TWSBI montuje europejskie stalówki, dlatego zasada sprawdzająca się u innych azjatyckich producentów, tu się nie sprawdza.. Stalówka jest dość elastyczna, nawet po przyłożeniu dość niewielkiej siły rozszerza się, dzięki czemu można lekko flexować. Oczywiście nie jest to flex z prawdziwego zdarzenia, ale zawsze to coś. Inna sprawa, że TWSBI sprzedaje luzem stalówki, które można w domowym zaciszu wymienić samemu. Można kupić jeszcze stalówki: F, M, B oraz italiki 1,1mm i 1,5mm.

P1060746.resized.JPG

Pióro zdecydowanie większe od herlitza tornado classic.

P1060747.resized.JPG

Większe i grubsze.

P1060736.resized.JPG

Ale od herlitza my-pen już mniejsze.

P1060742.resized.JPG

Taki klasyczny zestaw, fomatone chamois (wołany w gevaert G.262) i wieczne pióro.

Na koniec dwa papierki zapisane przy użyciu TWSBI Diamond 580 i atramentów watermana (nowe nazewnictwo).

Scan-130410-0006.resized.jpg

brun1024.jpg

Jeśli chodzi o ocenę końcową, to muszę jeszcze ją przemyśleć, ale już teraz mogę napisać, że gdyby ktoś mnie pytał jakie kupić pióro, to poleciłbym właśnie ten model.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 122
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Długo czekaliśmy na recenzję ale warto było. Pióro jak dla mnie jest naprawde ładne, ale mnie większość demonstratorów się podoba :) Boję się, że nie obejdze się bez kupna tego pióra także z nieciepliwością czekam na dalsze relacje z użytkowania.

Link to comment
Share on other sites

Popróbowałem 580 i Vaca na Penshow, ale prawdę mówiąc to trochę się zawiodłem - jak na F-kę która próbowałem to on podawał nadzwyczaj sporo tego atramentu, i też nie widziałem nadzwyczaj dużej różnicy pomiędzy F i M. Ale piórko samo w sobie bardzo fajnie wykonane ;)

Link to comment
Share on other sites

"nie dziękujcie nam, bo to nie tylko my,

nie dziękujcie nam, byliście tam i wy."

Gratuluję świetnej recenzji. Czy byłbyś może w stanie jeszcze porównać ślad EF i F w tym modelu? Może z jakimś innym popularnym modelem pióra stanowiącym rodzaj punktu odniesienia.

jako początkujący kolekcjoner piór, zapytam tylko, jaki to jest model referencyjny, a czym prędzej go nabędę i porównam. pytam bez złośliwości i ironii.

Popróbowałem 580 i Vaca na Penshow, ale prawdę mówiąc to trochę się zawiodłem - jak na F-kę która próbowałem to on podawał nadzwyczaj sporo tego atramentu, i też nie widziałem nadzwyczaj dużej różnicy pomiędzy F i M. Ale piórko samo w sobie bardzo fajnie wykonane ;)

no właśnie, ta stalówka daje podobną ilość atramentu co emka w tornadzie. tak przynajmniej wynika z czasu schnięcia. ba! myślę że tornado daje chyba mniej nawet.

Niebieski atrament świetnie wygląda w tym piórze.

zdecydowanie błękitna inspiracja (kto to w ogóle wymyślił?) pasuje tu jak ulał. brązowy absolut już nie wygląda tak dobrze.

Link to comment
Share on other sites

jako początkujący kolekcjoner piór, zapytam tylko, jaki to jest model referencyjny, a czym prędzej go nabędę i porównam. pytam bez złośliwości i ironii.

Proponuję taniego i popularnego Pilota 78G ;)

brązowy absolut już nie wygląda tak dobrze.

Tak własnie myślałem nie mogąc znaleźć zdjęcia z brązem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...