Skocz do zawartości

Jaki smar silikonowy polecacie?


Interaktywny

Polecane posty

Do znawców tematu - czy możecie polecić jakiś smar silikonowy, np do smarowania mechanizmu tłoka, generalnie do zastosowania w przypadku piór wiecznych.

 

Czy lepszy jest taki czysty, czy np z dodatkiem teflonu?

 

Widzę też, że są też dostępne o różnej lepkości. Czy to jest też istotne?

 

Czy może być np WD-40?

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WD-40 to nie jest smar silikonowy. I nawet to w ogóle to nie jest smar, bo służy do czyszczenia, a nie smarowania, nawet jeśli wiele osób sądzi, że tym się smaruje...

 

Tak samo musi być czysty, bez teflonu.

 

W tym temacie masz dwie propozycje. Jedną moją, a drugą pitera22: http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/5753-kaweco-sport-classic/ Jak Dziku powiedział: sklep awarystyczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Ja kiedyś jako smar wykorzystywałem ten smar cx-80 (z linku visvamitry). Potem miałem kilka gram oleju silikonowego (taki maszynowy), potem kupiłem sobie przy jakiejś okazji trochę oleju silikonowego (nazwijmy go normalnym, nie wysoko lepkim).

I mam kilka przemyśleń na ten temat. Główną zaletą oleju silikonowego jest to ze pełznie po różnych powierzchniach - kropelka zaaplikowana na mechanizm tłoka dosyć szybko rozejdzie się po całym mechanizmie i zapewni dobre smarowanie. W przypadku smaru silikonowego należy go dobrze rozprowadzić i potem mieć nadzieję że dalej ruchy mechanizmu rozprowadza go dalej równomiernie tam gdzie my nie daliśmy rady.

Ale wada jest to ze o ile początkowo olej silikonowy dobrze smaruje sam tłok, o tyle wiele atramentów jest w stanie go wymyc z tłoka i po jakimś czasie tłok się robi "suchy" i zaczyna gorzej chodzić, przy smarze albo lepkim oleju silikonowym, tego problemu nie miałem.

Tak w skrócie to smar silikonowy cx-80 dobrze sprawdza się przy smarowaniu tłoka i mechanizmu. A olej silikonowy lekki dobrze przy smarowaniu mechanizmu, ale źle przy smarowaniu tłoka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...