Skocz do zawartości

Waterman Concord


Polecane posty

Trzeba przyznać, że Waterman zna się na rzeczy. Firma ta stworzyła wiele ciekawych, odważnych stylistycznie piór (wymienić warto Watermana Carene, CF, DG). Jest wśród nich pióro, które od razu wpadło mi w oko. Znalezienie zadbanego egzemplarza w rozsądnej cenie zajęło mi dłuższą chwilę. Ale udało się. Znalazłem je na Ebayu. Zalicytowałem. Wygrałem. Po niespełna tygodniu pióro wylądowało w Polsce.

concorde3.jpg

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.airplanesgallery.com/gallery/concorde/concorde_3.jpg

Nie zawiodłem się. Waterman Concord jest na żywo piórem równie ładnym i zgrabnym, jak na zdjęciach. Posunę się o krok dalej. Jest to w moim odczuciu jedno z najładniejszych piór, jakie kiedykolwiek stworzono. W ofercie Watermana można wprawdzie znaleźć cuda rakie jak Edson, Carene czy Serenite, ale to właśnie Concord podoba mi się najbardziej. Zresztą spójrzcie na tę reklamę:

concorde2.jpg

To pióro ma styl. Po prostu.

Mój egzemplarz wykonano ze szczotkowanego metalu, wyposażono go w stalową stalówkę w rozmiarze F/M.

concorde11.jpg

Wygląd (10/10) – odnoszę wrażenie, że jest to model trochę niedoceniany. Dziwi mnie to. Pióro wygląda nowocześnie, jego design jest prosty, czysty i konserwatywny. Projektanci Watermana odeszli od fantazyjnego kształtu Watermana CF i postawili na prostotę, minimalizm i funkcjonalność. W Concordzie zabrakło wypukłości i krągłych linii. Uwagę przyciąga trójkątna stalówka typu inlaid oraz skuwka. Nasuwana skuwka jest okrągła, ale jej boki wywłaszczono i wypolerowano, wskutek czego wyraźnie kontrastują ze szczotkowanym korpusem. Górna część skuwki również jest wypolerowana i, dodatkowo, wypłaszczona. Sztywno osadzony klips opatrzono napisem Waterman.

concorde5.jpg

Konstrukcja: pióro wygląda na ciężkie, ale takie nie jest. Materiał, z którego wykonano korpus jest lekki i przyjemny w dotyku. Wszystkie elementy są dobrze dopasowane.

concorde7.jpg

Stalówka (7/10) – stalówk a typu inlaid może przywodzić na myśl kształtem kokpit Cocncorde’a. W moim egzemplarzu znajduje się stalówka w rozmiarze F/M. Stalóka ta jest bez wątpienia charakterystyczna i ciekawa stylistycznie. Pisze mi się nią raczej dobrze, chociaż brak jej miękkości, którą bardzo lubię. Jest sprężysta, na papierze niższej jakości drapie.

concorde6.jpg

concorde4.jpg

concorde4.jpg

System napełniania: konwerter lub naboje. Początkowo używałem dokupionego na alledrogo konwertera jednak układ ten okazał się nieszczelny. Obecnie zainstalowałem w piórze długi nabój Watermana, który napełniam strzykawką atramentem Himmelblau Standrardgrapha.

Zresztą ostatnio staję się coraz większym zwolennikiem napełniania naboi i konwertera strzykawką – jest to system prosty, szybki i przyjemny. I niebrudzący.

concorde6.jpg

Wymiary: jest to stosubkowo nieduże pióro.

zamknięte: 135 mm

otwarte: 129 mm

długość skuwki: 61 mm

średnica w najszerszym punkcie: 10 mm

Stosunek ceny do jakości (8/10) – hmmm. Z tego co widzę na Ebayu nie ma zbyt wielu akcji z Concordami. Zdarza się, że sprzedawcy próbują sprzedawać ten model za 500 – 700 PLN. Jest to absurdalna cena za to pióro. Mnie udało się kupić Concorde’a za około 150 złotych. Uważam, że jest to uczciwa cena, ale trzeba pamiętać, że za porównywalną kwotę można ustrzelkić lepiej piszące pióro ze złotą stalówką (choćby Sheaffera – do 150 PLN ustrzeliłem Admirala, Sentinela i Imperiala II – świetne, niezawodne pióra). Jeśli jednak komuś – tak, jak mnie – podoba się wygląd tego pióra – nie będzie miał wyjścia :) Trzeba będzie zapłacić.

Mnie Concorde podoba się na tyle, że planuje dokupić sobie jeszcze jeden egzemplarz: czarny, matowy, ze złotą stalówką. A jeśli znalazłbym wersję granatową nie zawahałbym się nawet sekundy ;)

Na koniec próbka pisma:

concordhimmelblau.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna recenzja. Może faktycznie jest to model niedoceniany, ale nie przeze mnie. Bardzo lubię to pióro i niezmiennie, regularnie lubię nim pisywać.

Dla porównania zamieszczę link do mojej recenzji tego pióra zamieszczony dwa lata temu na starym forum.

http://www.piorawieczne.fora.pl/recenzje-pior,6/waterman-concord,5801.html

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiedziałem że były takie wersje concorda. moja wersja wygląda na pierwszy rzut oka podobnie, ale ma skuwkę platerowaną srebrem (korpus to jakieś tworzywo) i złotą, rodowaną stalówkę.

fajne pióro, choć przyznaję że jak je pierwszy raz wziąłem w rękę to trochę zaskoczyła mnie jego wielkośc (myślałem że jest większe)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli uzupełnienia przedstawię kilka wersji kolorystycznych tego pióra.

Zastrzegam, że nie wiem, czy to już wszystkie.

Jako ciekawostkę dodam, że wersja z wykończeniem z gładkiej chromowanej stali, miała mniejszy rozmiar. To jest pierwsze pióro od prawej strony. Długość tego pióra wynosiła 123 mm zamiast 136 mm jak w normalnym rozmiarze. Do tej wersji przylgnęła nazwa Waterman Concord Junior.

5a14ccdb4b2cce46.jpg

d4c23ff0c9d8a7f0.jpg

zdrówka

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 7 months later...

Gwoli uzupełnienia przedstawię kilka wersji kolorystycznych tego pióra.

Zastrzegam, że nie wiem, czy to już wszystkie.

Jako ciekawostkę dodam, że wersja z wykończeniem z gładkiej chromowanej stali, miała mniejszy rozmiar. To jest pierwsze pióro od prawej strony. Długość tego pióra wynosiła 123 mm zamiast 136 mm jak w normalnym rozmiarze. Do tej wersji przylgnęła nazwa Waterman Concord Junior.

5a14ccdb4b2cce46.jpg

d4c23ff0c9d8a7f0.jpg

zdrówka

Wow piękna kolekcja, dzisiaj zakupiłem Watermana Concorde, jestem strasznie ciekawy jak się nim pisze. Zakupiomy egzemplarz ma złotą stalówkę, zastanawia mnie czy uświadczę flexa :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...