Skocz do zawartości

Namisu – Nova Studio Titanium


hubertus

Polecane posty

Namisu LTD z siedzibą w Fife w Wielkiej Brytanii. Firma działa od 2013 r., w swoich szeregach skupia grupę projektantów, której misją jest tworzenie przyborów piśmienniczych o wyjątkowych walorach designerskiech i użytkowych. Do produkcji wykorzystuje głównie metale, takie jak tytan, miedź, mosiądz, aluminium a od niedawna ebonit.
Środki na realizację projektów pozyskuje głównie ze zbiórek społecznościowych poprzez portal start-ap’owy Kickstrter.

b8db7b49fecf646b.jpg
Stałem się posiadaczem piórka Nova Studio Titanium ze stalówką tęgości „F” Zostało wykonane Tytanu kl. 5. Materiałem wyjściowym jest lity pręt tytanowy, z którego poprzez precyzyjną obróbkę CNC (wiercenie, skrawanie, gwintowanie itp.) powstają poszczególne elementy pióra. Jest to proces bardzo żmudny, czasochłonny i kosztowny. W dzisiejszych czasach, należy on do rzadkości i tylko nieliczni producenci artykułów piśmienniczych decydują się na tak skomplikowaną i drogą produkcję. Pióro zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie, jest perfekcyjnie wykonane, każdy element jest bardzo precyzyjnie obrobiony. 

eb3e25bd3be4d805.jpg
Pióro zaprojektowano w stylu minimalistycznym, o czystych prostych liniach, ponadczasowych pod względem estetyki, a w tym wypadku również trwałości. Ma kształt wrzeciona ze ściętymi końcami, jest pozbawione zbędnych zdobień, powierzchnia korpusu i skuwki jest delikatnie szczotkowana. Tak zaprojektowane pióra nie podlegają modzie więc raczej się nie znudzą. W piórach standardowo montowane są stalówki Bock’a, nie będę o nich pisał, bo sporo o nich na forum, zastanawiam się tylko, czy nie dokupić dodatkowo tytanowej. 

f30ef3c2ccdaaca3gen.jpg

Kupując piórko wiedziałem że jest to kawał dużego ciężkiego pisadła, chyba za dużego dla moich dłoni, jednak okazało się że świetnie się nim pisze, nie wiem jak będzie to wyglądało przy dłuższym używaniu, ale na razie jest dobrze.

Z drugiej strony dla instrumentu może znaleźć dodatkowe zastosowania, wielkość, masa i solidność wykonania predysponują je do wykorzystania go jako Kubotan lub Rescue tool.
Trzeba uważać też na spadające pióro – w tym wypadku martwił bym się bardziej o podłogę :).  

Długość całkowita – 141 mm 
Długość bez skuwki – 130 mm
Średnica maksymalna – 15,5 mm
Średnica sekcji – 12 mm 
Waga ze skuwką – 55 g 
Waga bez skuwki – 37 g
Stalówka Peter Bock # 6
Zasilanie pióra – konwerter lub naboje, rozmiar międzynarodowy
Producent – Namisu, Wielka Brytania
Cena pióra – 110 £

7799764a798c06f7.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"pręt tytanowy, z którego poprzez precyzyjną obróbkę CNC (wiercenie, skrawanie, gwintowanie itp.) powstają poszczególne elementy pióra. Jest to proces bardzo żmudny, czasochłonny i kosztowny. W dzisiejszych czasach, należy on do rzadkości i tylko nieliczni producenci artykułów piśmienniczych decydują się na tak skomplikowaną i drogą produkcję."

Ty tak na poważnie, czy rozkręcasz sprzedaż na Polskę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz kolego, jestem plastykiem i sporo pracowałem z metalami i możesz mi wierzyć lub nie, że tytan nie jest łatwym metalem w obróbce. Nie rozkręcam sprzedaży, tylko potrafię rozpoznać rzeczy porządnie wykonane od badziewia. 

Edytowano przez hubertus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również mam i bardzo sobie chwalę. Bardzo wygodne pióro. Stalówka tytanowa jest świetna, miękka i sprężysta bardzo polecam.

Minusem jest fakt, że z czasem pióro się zauważalnie rysuje, co mnie dziwi, gdyż tytan chyba powinien być bardzo twardy.

Dodać wypada, że pióro jest mocno inspirowane piórem nakaya piccolo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie na stronie producenta nie znalazłem informacji o tym, że pióra są robione przy użyciu obróbki CNC, a jedynie, że są one "precision-machined from solid metal bar stock" - ale skoro tak, to pewnie przy użyciu CNC. Tyle że taką technologię trudno uznać za żmudną, czasochłonną (no chyba że dla maszyny) i kosztowną (w internecie sporo jest ofert, ceny raczej przystępne, ale mogę się mylić). Praca człowieka (fizyczna, nie projekt i program, które tworzy się raz), ogranicza się do prostych czynności jak wciśnięcie guzika. Jako taka sama technologia w dzisiejszych czasach jest coraz powszechniejsza, a nie rzadka. W odniesieniu do piór pewnie tak, ale to dlatego, że większość piór jest z plastiku. Nie jestem specem od obróbki metali czy innych materiałów, ale wydaje mi się, że nie jest to również robota bardziej skomplikowana (dla człowieka), niż ta, która trzeba wykonać przy piórach typu TWSBI VAC lub ręcznie robionych piórach jak Artisan Fountain Pens lub Scriptorium Pens. Mam też wątpliwości co do "wyjątkowych walorów użytkowych" (na czym ta wyjątkowość polega?), ale to już element marketingu zaczerpnięty ze strony producenta, normalna rzecz. Wszystko to nie znaczy, że pióro jest kiepskiej jakości, nie wątpię, że jest solidne i porządnie wykonane, cena też wydaje się rozsądna (tylko te nieszczęsne Bocki...).
Poza tym recenzja mi się podoba (jak i recenzja Ensso), pióro podoba mi się bardzo, tyle że u mnie nie znalazłoby zastosowania, nie lubię metalowych. Ale urody trudno mu odmówić.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Klerk napisał:

A czy uskok sekcja/korpus (tak jak Parker Urban) nie wcina się w palce? 

Nie, nie zauważyłem przynajmniej przy moim chwycie. Oczywiście da się ją wyczuć powyżej uchwytu. Sekcja jest dość gruba i mnie osobiście trzyma się pióro bardzo wygodnie. To generalnie udane pióro i jak ktoś lubi ciężkie pióra to trudno znaleźć alternatywę w tej cenie. Oczywiście moim zdaniem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.09.2020 o 23:50, patefonik napisał:

Również mam i bardzo sobie chwalę. Bardzo wygodne pióro. Stalówka tytanowa jest świetna, miękka i sprężysta bardzo polecam.

Minusem jest fakt, że z czasem pióro się zauważalnie rysuje, co mnie dziwi, gdyż tytan chyba powinien być bardzo twardy.

Dodać wypada, że pióro jest mocno inspirowane piórem nakaya piccolo.

Pióro ma jak dla mnie. wśród wielu zalet, po 4 latach używania dwie wady:

- nijak nie mogłem dopasować konwertera. Albo minimalnie za mały, albo minimalnie za duży. Metodą prób i błędów znalazłem pasujący, ale sporo mi z tym zeszło

- pióro paskudnie cieknie. Mam czarne + czarną stalówkę i zalanie czarnym Hero powoduje w skuwce powódź. A czarnego na czarnym nie widać i paluchy brudne. Zmieniłem atrament na inny i póki co jest lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, zmechu napisał:

nijak nie mogłem dopasować konwertera. Albo minimalnie za mały, albo minimalnie za duży. Metodą prób i błędów znalazłem pasujący, ale sporo mi z tym zeszło

- pióro paskudnie cieknie. Mam czarne + czarną stalówkę i zalanie czarnym Hero powoduje w skuwce powódź. A czarnego na czarnym nie widać i paluchy brudne. Zmieniłem atrament na inny i póki co jest lepiej.

Ja z konwerterem trafiłem od pierwszego strzału. Nie cieknie, nie wypada, ale rzeczywiście nie jest osadzony jakoś szczególnie solidnie.

Mi się wyciek nie zdarzył nigdy, a wlewałem różne atramenty, ale Hero używałem tylko niebieskiego.

Temu pisadłu brakuje trochę takiego poczucia luksusu trudno to zwerbalizować. Niby wszystko jest ok, trudno mu coś zarzucić, ale jakoś tak np. praca gwintu jest inna niż w droższych piórach, bardziej przypomina meble z Ikei niż szwajcarski zegarek, ale w tej cenie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.09.2020 o 23:50, patefonik napisał:

Minusem jest fakt, że z czasem pióro się zauważalnie rysuje, co mnie dziwi, gdyż tytan chyba powinien być bardzo twardy.

Kiedyś czytałem na forum zegarków, że tytan bardzo się rysuje, tutaj więcej https://zegarkiclub.pl/forum/topic/21970-dlaczego-nie-tytan/

Dlatego następna generacja kopert tytanowych miała pokrycie (chyba) z włókien węglowych zabezpieczające przed rysowaniem.
Czy to jest problematyczne w przypadku piora...? Ale jest bardzo ładne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namisu to spece sporo wieksi w marketingu niz czymkolwiek innym, na pewno nie w produkcji pior. Ot znalezli nisze by zrobic uzytek z maszyny CNC w prosty sposob.
Ebonitowe modele spartolili na raz stosujac slabej jakosci ebonit, slabo projektujac sekcje od strony konwertera i slaba jakoscia wykonania.

Tytan anodyzowany bedzie sie rysowal w miejscu gwintu i przycinal, a do tego nie zapewni dobrej szczelnosci. Ludzie probuja to smarowac silikonem i teflonem, ale to syzyfowa czynnosc.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam, używam i nie mam zastrzeżeń, co do trwałości, to sorry Panowie, nie ma porównania z innymi, np zrobionymi z akrylu lub ze szlachetnej żywicy :)

Cytat

Namisu to spece sporo wieksi w marketingu niz czymkolwiek innym, na pewno nie w produkcji pior. Ot znalezli nisze by zrobic uzytek z maszyny CNC w prosty sposob.

Nie chodzi o to kto wykonał elementy tylko, tylko o w miarę fajny design i przeprowadzenie projektu do końca. To pióro kraftowe, (rzemieślnicze) proste, ładnie zaprojektowane i wykonane z przyzwoitego materiału. Gdyby było ciut mniejsze byłoby dla mnie idealnym wołem roboczym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, hubertus napisał:

Mam, używam i nie mam zastrzeżeń, co do trwałości, to sorry Panowie, nie ma porównania z innymi, np zrobionymi z akrylu lub ze szlachetnej żywicy :)

Nie chodzi o to kto wykonał elementy tylko, tylko o w miarę fajny design i przeprowadzenie projektu do końca. To pióro kraftowe, (rzemieślnicze) proste, ładnie zaprojektowane i wykonane z przyzwoitego materiału. Gdyby było ciut mniejsze byłoby dla mnie idealnym wołem roboczym.

Takze mam i wypada blado w porownaniu z innymi piorami. Pioro nie musi byc pancerne, nie ma takiej potrzeby. Ludzie uzywaja plastikowych pior po sto lat, wystarczy nimi nie rzucac. Dzis Chinczycy produkuja swietne korpusy pior z zywic nie gorszych niz Duofoldy Parkera, tylko ze stalowkami sobie nie poradzili jeszcze. Namisu uzywa Bocka, ale daje tylko twarde stalowki Bocka, czyli najgorsze, podczas gdy mozna kupic tzw. semi flex tytanowe.
Dodam, ze obsluga klienta w Namisu to jeszcze wieksza porazka. Pierwsze zamowione pioro przyszlo do mnie z kilkutygodniowym opoznieniem. Na zaden email z reklamacja nie bylo odpowiedzi, telefonow nie udostepniali, nie wiem czy zaczeli. Zamowilem stalowke M dostalem F, znowu brak odpowiedzi na reklamacje. Dopiero paypal pomogl mi na nich wymoc reakcje.

Zamist Namisu polecam Moonmany M600 lub M600S i dokupienie tytanowej stalowki semi flex od Beauforta. Efekt koncowy polowe tanszy od namisu ze stalowym bockiem, a z zupelnie innej polki estetycznej czy komfortu pisania.

Alternatywnie M100 lub M200 i stalowke size 5 od Beauforta, nadal inna cena i inne walory w porownaniu z Namisu. Takich firm jak Namisu na stronach startup-ow jest okolo kilka i wszystkie tak samo trzepia gnioty na CNC cofajace nas od osiagniec cywilizacyjnych w konstruowaniu i produkcji pior wiecznych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Namisu w terenie i swietnie się sprawdza, nie będę się rozpisywał nad walorami piśmiennymi stalówki, pisze w miarę przyzwoicie jak to Bock. Po prostu tanie mocne pióro. W życiu codziennym używam Aurory Optimy, Mb 146, czasami GvFC i te piórka polecam serdecznie każdemu i co najważniejsze – wszystkie mają genialne stalówki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.09.2020 o 20:44, Pursat napisał:

Pierwsze zamowione pioro przyszlo do mnie z kilkutygodniowym opoznieniem.

No to ja mam dokładnie przeciwne doświadczenia. Moje, dokładnie takie jak chciałem, przyszło w 3 dni, dostałem kilka maili z ankietą satysfakcji itp. Być może przez te kilka lat coś się zepsuło.

Samo pióro uważam za bardzo udane, tytanowa stalówka bocka flexuje aż miło, nawet mnie to zaskoczyło. Napewno jest bardziej elastyczna niż aurora, czy pelikan. Określenie wół roboczy pasuje do niego idealnie. Nie zawodzi, nie przerywa, nie leje. Bardzo podoba mi się wygląd. Jestem bardzo zadowolony. Wady jak pisałem zebrało jakieś dziwne ryski, nie ogarniam kiedy, w kilku miejscach. Można by się czepiać, że mało luksusowe, ale przy tej cenie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, patefonik napisał:

No to ja mam dokładnie przeciwne doświadczenia. Moje, dokładnie takie jak chciałem, przyszło w 3 dni, dostałem kilka maili z ankietą satysfakcji itp. Być może przez te kilka lat coś się zepsuło.

Samo pióro uważam za bardzo udane, tytanowa stalówka bocka flexuje aż miło, nawet mnie to zaskoczyło. Napewno jest bardziej elastyczna niż aurora, czy pelikan. Określenie wół roboczy pasuje do niego idealnie. Nie zawodzi, nie przerywa, nie leje. Bardzo podoba mi się wygląd. Jestem bardzo zadowolony. Wady jak pisałem zebrało jakieś dziwne ryski, nie ogarniam kiedy, w kilku miejscach. Można by się czepiać, że mało luksusowe, ale przy tej cenie?

Good for you jak mawiaja Anglosasi. Niemniej brak kontaktu z ich customer services to brak doswiadczenia.
Semi flexujace tytanowe stalowki Bocka trzeba kupowac osobno. Jak wspomnialem sprzedaje je np. Beaufort. Namisu daje twarde i dlatego nie reklamuje ich jak Beaufort jako semiflex. Roznia sie nawet ciut wygladem. Fakt, ze nadal bardziej sprezynuja niz te od producentow siekier, ale wierzcie mi, ze trzeba miec oba typy by je porownywac. To jak leje nie zawdzieczasz Namisu. Caly modul stalowki wraz z karkasem (#6 type 250) jest od Bocka, wiec to Bockowi zawdzieczasz dobre doswiadczenia z laniem. Mam juz chyba 8 pior z tytanowymi Bockami z roznych zrodel, wiec raczej wiem o czym pisze.
Naszla mnie pewna refleksja pod wplywem udzialu w tym watku. Nie wskazujac palcem, glos o jakosci zabieraja tu ludzie, ktorzy wyginaja stalowki niemal niszczac je by im lepiej laly i jak mniemam wynika to z niezrozumienia zasady dzialania piora wiecznego. Czasem mam wrazenie wyniesione z forow np. fotograficznych gdzie wychwala sie na sile rzeczy, ktore w przyszlosci beda na sprzedaz. Namisu to bez wzgledu na model/material slabo przemyslany korpus z CNC, z wkreconym modulem Bocka, z otoczka zawodowego brytyjskiego marketingu. Jak juz wczesniej sugerowalem, znacznie lepszy efekt mozna uzyskac kupujac chinskie pioro i tytanowego Bocka luzem. Sa fajne wstawki na youtube jak ludziska to robia. Nie potrzeba zadnych narzedzi.
Dodam, ze nie pisze tego by komus odbierac przyjemnosc z bezproblemowych transakcji. Skoro przy pytaniu o MB mozna napisac sugestie, zeby zaimteresowac sie Sailorem, to przez analogie ja sugeruje inny niz Namisu kierunek i jednoczesnie nieco zniesmaczony jestem, ze glos o jakosci zabieraja osoby niszczace stalowki bo slyszeli, ze dzwoni, ale nie w ktorym kosciele.

2401e94c8feeceaamed.jpg

 

Edytowano przez Pursat
Dodanie zdjecia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pursat napisał:

wiec to Bockowi zawdzieczasz dobre doswiadczenia

Dokładnie tak. Podobnie jak w Kara's Kustoms, Kaweco and Tactile Turn (as mentioned), Caran D'Ache, Conid, Conway Stewart, Delta, Edison, Graf von Faber Castell, Franklin Christoph, Monteverde, Pelikan, Stipula, and Visconti..  (pierwszy strzał z googla)

Co do niszczenia stalówek, moja działa bez zarzutu od marca 2016, a używam jej kilka razy w tygodniu. Do prawdziwego flexownia mam obsadkę i kałamarz... :)

Sprzedawać nie planuję. 

Pióro ze stalówką tytanową (była dopłata) kosztowało

image.png.730f20af1ee3206a5543c56a38a9bb16.png

na tronie którą podałeś taka stalówka kosztuje 57,45 (funty) .... https://www.beaufortink.co.uk/bock-fountain-pen-nibs

Niespełna 20 funtów za tytanowy korpus, czy to dużo, czy mało, każdy sobie musi odpowiedzieć sam...

Tak jak napisałem, to dobry wół roboczy, nie ma w nim artyzmu czy luksusu. Czy jest lepsze jak sailor MB, czy pelikan? Nie, ale i znacząco tańszy. W 2016 to był startup (zaczynał chyba w 2015 czy wcześniej) i bardzo mi się ta inicjatywa spodobała, nie było wtedy ich aż tak wiele, a koledzy z Azji raczkowali. Mnie osobiście chińskie pióra się nie podobają, wizualnie, podobnie jak wiele nie chińskich... ale jak to mówią

"Nie to ładne co ładne, lecz co się komu podoba"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...