Jump to content

Wybór maczanki


8868

Recommended Posts

Pod wpływem emocji kupiłem kałamarz. Problem w tym, że nie posiadam pióra kompatybilnego z kałamarzem, dlatego chciałbym zapytać, czy ktoś z was używał tego zestawu: http://allegro.pl/obsadka-i-4-stalowki-komplet-i3133142289.html? Wiem, że niektóre maczanki powinny współpracować z tuszem, czy ta z linku jest do atramentu?

Link to comment
Share on other sites

Rysia

Mazowiecka

Też Mazowiecka

Świętokrzyska (sklep Papier - pod zieloną markizą)

Dawno tam nie byłem (ale chyba później, niż Google), więc któregoś z tych sklepów może już nie być albo może wyglądać inaczej, ale zagęszczenie zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu. ;)

na Mazowieckiej są trzy sklepy dla plastyków. Obsadki i jakiśtam wybór stalówek w tym najbliżej Świętokrzyskiej.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kapitalne międzywojenne stalówki są dostępne na zamówienie w księgarni Dębickich: http://www.debiccy.p...=-i-Stalowki-i-

Tutaj macie wyszczególnione: http://www.debiccy.p...i_wszystkie.jpg

Są tam m.in. stalówki -Wasilewskiego-

Obsadkę można nabyć w większości sklepów plastycznych, polecam drewnianą 'uniwersalną' firmy Cretacolor - mającej mechanizm zatrzaskowy.

Pozdr.

Marcin

Edited by bavarsky
Link to comment
Share on other sites

Obsadkę można nabyć w większości sklepów plastycznych, polecam drewnianą 'uniwersalną' firmy Cretacolor - mającej mechanizm zatrzaskowy.

Taką? http://allegro.pl/obsadka-do-stalowki-i3132263811.html

Ten model na starcie odrzucałem, bo wydawało mi się, że wykonanie jest jakieś mało dokładne. Do tego mechanizm, który może się wplątać w palce.

Swoją drogą kupno maczanki idzie mi znakomicie. Dziś kupiłem rower, którym pojadę do sklepu po maczankę :wallbash: Aż czasem żałuję, że nie kazałem sobie przysłać jakiegoś patyka z allegro.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Aloha, wybaczcie za odkopanie tematu, ale chciałbym spytać ekspertów o radę. Chciałem zacząć może nie uczyć się, ale trochę pobawić z stalówką flex i pismem tylu Copperplate albo Spencerian. Kupiłem taką stalówkę http://sklep.kaligraf.eu/product-pol-487-Stalowka-Stenograf-Manuscript.html jednak moim zdaniem pisze dość słabo - zamiast robić szeroką linię robi kleksa, niezależnie ile jest na niej atramentu, natomiast po tym kleksie najcieńsza możliwa linia nie jest już tak cienka. Używam tuszu takiego: http://galeriaelart.pl/pliki/tusz2.jpg

Teraz mam pytanie - czy to właściwa stalówka i atrament? Czy do tego celu może lepiej kupić inną stalówkę i tusz, jeśli tak to jakie? Nie posiadam obsadki skośnej, aczkolwiek domyślam się jaka jest różnica między używaniem takiej, a zwykłej. W jaki sprzęt powinienem się wyposażyć żeby móc uczyć się Copperplate, nie mając kłopotów z kleksami, gęstością atramentu itd?

Link to comment
Share on other sites

Stalówka, którą kupiłeś jest dość trudna dla początkującego, nadaje się do dużych liter i wymaga nieco wprawy. Ja od początku uczyłam się pisać Gilottem 303 (http://sklep.kaligraf.eu/product-pol-558-Stalowka-Joseph-Gillott-303.html) i bardzo go sobie chwalę. Niestety jest dość delikatna,ma mocnego flexa i haczy pisząc linie do góry. Inną opcją jest principal (http://sklep.kaligraf.eu/product-pol-546-Stalowka-EF-Principal.html), bardzo fajna, ale przy papierach nie idealnie gładkich ma tendencje do zbierania paprochów, co frustruje.

Ostatnio trochę potestowałam stalówki i moim zdaniem najlepsza dla początkujących to Hunt 56 (http://sklep.kaligraf.eu/product-pol-551-Stalowka-Hunt-56-School.html). Jest super, nie robi tak cienkiej linii jak Gillott, ale efekt jest bardzo przyzwoity i można spokojnie się skoncentrować na nauce, a nie wkurzać, że coś przeszkadza. Tu jest przykład,co można nią zdziałać:

Tuszu, który używasz jeszcze nie testowałam, ale podobno jest dobry. Ja używam czarnego manuscripta i tuszy Winsor&Newton. Te drugie są rewelacyjne. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Wow, i ta stalówka Hunt 56 będzie działać tak samo jak na filmiku? Ta którą mam przy rozwarciu większym niż 2mm robi już kleksa, a nawet jeśli nie to wylewa na papier za dużo tuszu, przez co pierwsza litera ma go na sobie pełno i się rozpływa, a na drugą literę już nie starcza :/

Link to comment
Share on other sites

To,co masz, to tzw. stenograf. Ja długo uczyłam się nią pisać, a i tak czasem mi wypływa za dużo atramentu. Poza tym to jest stalówka do pisania w dużej skali (jak już pisałam).

Hun 56 to moim zdaniem dobry wstęp, nazywa się "school", co też o czymś świadczy :) A to moja pierwsza nią próba:

n29x.jpg
 

Edited by Irbis
Link to comment
Share on other sites

O kurcze, pięknie! Ja właśnie zamówiłem tę stalówkę wraz z obsadką skośną. Jak przyjdzie mogę się pochwalić moją pierwszą próbą :P Używasz obsadki skośnej, czy da radę zwykłą?

Link to comment
Share on other sites

Na początku nauki używałam zwykłej i było dobrze. Teraz mam skośną. Faktycznie jest łatwej osiągnąć odpowiedni kąt nachylenia liter, ale trzeba na początku trochę potrenować, zwłaszcza jeśli chodzi o odpowiednie umieszczenie stalówki.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

W maczankach tusz i bardziej gęste atramenty.

Do tej pory używałem tuszu do swojej maczanki. Jest to substancja, której wyjątkowo nie lubię zmywać.

Jaki atrament jest wystarczająco gęsty i pozwala na łatwe czyszczenie stalówek?

Link to comment
Share on other sites

Ja kupuję stalowki w kallipos.de -- mają tam cudny wybór stalówek vintage, albo w brytyjskim dippensnibs.

Salix rzeczywiście dobrze zachowuje się w maczance, ale wiele innych atramentów też. Trzeba szczególnie dokladnie odtłuścić stalówkę. Kiedy kupisz obsadke skośną, możesz zapomnieć o maczaniu w przeciętnym kalamarzu. Otwór musi być dużo wiekszy. Ja nie maczam, używam zakraplacza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...