Jump to content

Jak i czym wypolerować stalówkę?


Grossus

Recommended Posts

A ja osobiście nadal z uporem maniaka będę polecał metodę z pastą lekkościerną.

1) Kupujemy pastę lekkościerną do lakierów samochodowych (np. AutoMax. Cena to ok. 5-7zł, dostępna w sklepach motoryzacyjnych, stacjach paliw...),

2) smarujemy nią kawałek zwykłej kartki, tak by wchłonęła w papier, ale żeby nie było nic a nic nadmiaru pasty,

3) całkowicie suchym piórem kreślimy ósemki, kółeczka we wszystkie możliwe strony i pod różnymi kątami (by nie skończyło się na przystosowaniu stalówki jedynie do jednej pozycji. Polecam płynną zmianę kątów). Średnio wystarczy tak zapisać niecałe ~1/2 strony A4. Raczej nie stosujemy nacisku - ciężar pióra powinien wystarczyć.

4) dokładnie czyścimy stalówkę z resztek pasty i zalewamy pióro atramentem.

Oczywiście stalówka musi być wyrównana i wypozycjonowana.

Polerowałem tak stalówki z różnych materiałów (w tym złote) i zapewniam, że metoda jest w 100% bezpieczna. Nie zachodzi praktycznie żadne ryzyko zbyt mocnego zeszlifowania ziarna. Efekty są dosłownie powalające i jeszcze mi się nie zdarzyło by kreślona linia była szersza od wyjściowej.

Dziś oddałem koledze tak wypolerowaną stalówkę w Parkerze i już mi zapowiedział, że niedługo będę musiał się zająć resztą jego piór... :P Ewentualnie gdy stalówka jest wybitnie krzywa i nie ma nadziei na jej wyprostowanie, wstępnie używam bardzo drobnego wodnego papieru, ale może raz do tej pory musiałem tak zrobić.

Edited by Mateusz
Link to comment
Share on other sites

Mateusz: w ten sposób robisz sobie chałupniczo bardzo drobny papier ścierny. :)

Problem tkwi bardziej nie w "czym" ale "jak" szlifować, żeby nie popsuć. Czyli właśnie w odpowiednich ruchach i kącie dostosowanym do oczekiwanego efektu.

Edited by Alveryn
Link to comment
Share on other sites

Pomimo podobnej zasady działania, jak dla mnie jest to i tak metoda mniej inwazyjna niż nawet bardzo drobny papier ścierny (na którym też próbowałem) :) No i nie trzeba się bawić z moczeniem papieru itd. bo pasta sama w sobie jest wilgotna (gdy pracuje się na świeżo naniesionej), a i wyschnięta niewiele zmienia właściwości.

Co do kwestii ruchów wzorowałem się głównie na metodzie ręcznego szlifowania zwierciadeł refraktorów (możliwie nieschematyczne ruchy ze zoptymalizowaną liczbą tarć w poszczególnych płaszczyznach szlifu).

Zawsze można też nagrać jakiś filmik instruktażowy ;)

Opisuję oczywiście tylko swoje doświadczenia, bo do Twojego warsztatu bardzo mi daleko :D

Edited by Mateusz
Link to comment
Share on other sites

Nie tak daleko, jak Ci się może wydawać. ;)

Filmiki instruktażowe bywają na YT, chociażby

i
. Nie ma jak zweryfikować efektu tych zabiegów, ale nie odważyłbym się na tak nerwowe ruchy i duże porcje materiału na raz. Lepiej się pobawić kilka godzin, niż popsuć w kilka minut.

I tak nic nie przebije

. :D
Link to comment
Share on other sites

Jak masz dostęp to spróbuj na jakimś wiejskim targu, można często nabyć całkiem fajne rzeczy w przystępnych cenach ;) albo też zdrowo przepłacić za coś bardzo prostego ;)

Nie spodziewałem się że taki marmurek może się nadawać do polerowania piór, zawsze wydawał mi się całkiem ostry.

Link to comment
Share on other sites

Brzytwy na pasku się już tylko finalnie polerowało z tego co ja wiem. A co do kamienia to widzę, że są bardzo różne gradacje kamieni do ostrzenia - przypuszczam, że w przypadku tak delikatnej rzeczy jak stalówka musi to być kamień jak najgładszy. Wszak lepiej musieć poświęcić więcej czasu i pracy niż jednym ruchem zebrać za dużo materiału i uszkodzić stalówkę. Wyobrażam sobie, że marmur używany do piór byłby już z tych wypolerowanych do bardzo wysokiej gładkości.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...