Jump to content

Zabawy artpenami


Long Tom

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Tym razem odtworzyłem prastarą opowieść o Świętym Granacie Ręcznym z Antiochii (Księga Uzbrojenia, rozdział 2, wersety od 9 do 14). Główną rolę powierzyłem artpenowi Mauscrimpta o szerokosci stalówki 2,7mm zatankowanym atramentem tejże firmy. Nareszcie znalazłem dobry do tych celów, bo niecieniujący atrament. Cdn....

skanuj0002qa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ciekawe jak długo zajmuje napisanie tego krótkiego tekstu. 15 minut, 30?

Trochę mnie zaskoczyłeś tym pytaniem, bo uświadomiłeś mi, że kompletnie nie zauważam mijającego czasu podczas pisania. Odpowiadając na Twoje pytanie tekst pisałem 2 wieczory, pewnie coś koło pół godziny każdego, czyli w sumie koło godziny, ale równie dobrze to mogło być półtorej.

Zachęcam do własnoręcznych eksperymentów, zwłaszcza, ze w tym wypadku odpowiedni kształt stalówki robi za nas 2/3 roboty, a piórka są niedrogie i łatwo dostępne. Chętnie służę moim bardzo skromnym doświadczeniem w zakresie dobru sprzętu, zresztą sporo wiedzy zaczerpnąłem z tego szacownego Forum :).

Dzięki Wam wszystkim za miłe słowa i przy okazji proszę silnorękich o przeniesienie wątku do działu "kaligrafia", gdyż przez pomyłkę umieściłem go nie tam, gdzie trzeba, co dopiero teraz zauważyłem.

Pozdrawiam

LT

Link to comment
Share on other sites

Zawsze chciałem się nauczyć tak pisać, ale jakoś zawsze czasu brak.

Pytanie o czas było nieco głębsze. Long Tom, można powiedzieć, że jest amatorem/nowicjuszem w porównaniu do mnichów średniowiecznych przepisujących księgi wszelakie. Jednak już daje to obraz jak czasochłonne było takie artystyczne pisanie w wiekach królów i krzyżowców. Nic dziwnego, że księga była warta dosłownie na wagę złota czy tam pół wsi.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Dodaj do tego, że mnisi zwykle sami sobie przygotowywali gęsie pióra, atramenty, barwniki, pergaminy, materiały do iluminacji oraz, że artpenem pisze się łatwo i względnie szybko.

Też na co dzień jestem zagoniony i to zajęcie pozwala się odprężyć oraz pomaga zachować równowagę ducha.

Załączam drugą część przypowieści, czyli wersety od XV do XXI. Dla niewtajemniczonych jeszcze na wszelki wypadek http://pl.wikipedia.org/wiki/Święty_granat_ręczny

skanuj0004vj.jpg

Pozdrawiam

LT

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...