Skocz do zawartości

Szukam pióra do rysunku


Polecane posty

Mam dość wypisujących się cienkopisów. Dają możliwość stawiania kresek od 0,03, ale już nie mam siły do ich krótkowieczności i tendencji do wciskania się 😉
Polecane przy szkicach Lamy Safari przyznam, że średnio się sprawdziło (poza tym, że w ferworze przeprowadzki, gdzieś mi przepadło) i tak się miotam od rysowania piórami, do cienkopisów.

Szukam używanego, tłoczkowego pióra, o bardzo cienkiej stalówce, które zniesie rysunek, szkice, od szybkich, po precyzyjne, szczegółowe kreski, rewersowanie i napełnianie atramentem pigmentowym (świadomie nie rozglądam się za zestawem piórko - obsadka i stalówka + tusz kreślarski).

Może jakieś komuś zalega w szufladzie, niezbyt wyrafinowane budżetowo, niechlapiące jednakże i niedrapiące, acz o denerwująco cienkiej stalówce? Albo moglibyście mi jakieś polecić do wyszperania?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lamy nawet EF piszą grubo. Z bardzo cienko piszących to Pilot 78g EF. Kaweco Sport EF też powinno zostawiać kreskę poniżej 0,3 mm. Niestety powyższe nie mają tłoczka. Do Pilota można założyć konwerter, a Kaweco napełniać strzykawką (konwerter nie wejdzie).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare fleksy i półfleksy. Swan, Waterman, Pilot, Wahl, Pelikan i inne. Jest tu wątek rysownika piórowego, nie pamietam nazwy, zajrzyj do niego albo napisz do forumowicza, najlepiej Ci doradzi.

Ale napełniania atramentem pigmentowym to chyba żadne pióro za dobrze znosić nie będzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tom_ek napisał:

Stare fleksy i półfleksy. Swan, Waterman, Pilot, Wahl, Pelikan i inne. Jest tu wątek rysownika piórowego, nie pamietam nazwy, zajrzyj do niego albo napisz do forumowicza, najlepiej Ci doradzi.

Ale napełniania atramentem pigmentowym to chyba żadne pióro za dobrze znosić nie będzie.

dziękuję, poszukam, szperałam na forum, przyznam, że wieki mnie tu nie było, ale nie doszperałam..

co do atramentu pigmentowego... trochę się tego obawiam, z tego względu moich o cudnej cienkości stalówkach pradziadków nie zaprzęgam do tego zadania, ale często rysuję łącząc kreski z akwarelami i tu już inne atramenty niż pigmentowe odpadają 😞

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tom_ek napisał:

Gdyby ich używać regularnie, co jakiś czas myć, to może kłopotów nie będzie. Zwłaszcza, że mają prostą konstrukcje i spływaki o łatwych do wyczyszczenia nacięciach.

no właśnie się trochę szarpię, bo mam dwa pióra do codziennego pisania (m.in. niezniszczalnego wołka preluda, bo nie kaprysi :-D) a pradziadki sobie leżą i... trochę grzech, a wiadomo co się dzieje z nieużywanym organem 😉

ale wracając do tematu, gdyby komuś zalegała jakaś wkurzająca starsza Efka tłoczkowa z ciałkiem, to chętnie zanabędę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tom_ek napisał:

Balans ;) Do mnie wkrótce przybędzie nieco starszy Flat Top. Polecam stalówki Lifetime F, rewelacja. Grzech, żeby się takie blaszki w szufladzie marnowały, nie do tego zostały przeznaczone :nono:

och tak! (tutaj przyznam, że na fot. może straszy, bo mu doopki nie dokręciłam do końca), stalówka 3, a tak mam poza tym lifetime'a, mam 😄

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz Pilotowe EF to poszukaj na ebayu/aliexpress Penmanshipa. EF w plumiksie to bardzo wąski stub, dziwaczna stalówka.

Jeśli koniecznie chcesz tłoczek możesz kupić tego Penmanshipa i WingSunga 698 i przełóż stalówki. Zmieścisz się poniżej ceny jaką ktokolwiek zaproponowałby Ci za używanego Pelikana z EF i do tego masz cieńszą stalówkę niż europejskie EF.

Albo po prostu poszukaj Wing Sunga 698 z EF - moja F jest bardzo dobra, ale EF nie próbowałem, może być grubsza niż Pilota.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może Platinum Carbon Desk Pen (do dostania na ebay-u z F lub EF). Mam F-kę DP-1000-AN i jest bardzo cienka, porównywalna z F-ką pilota 78g. Stalowa stalówka nie ma żadnej elastyczności. Pióro sprawdza się z atramentem pigmentowym Platinum Carbon. Można dokupić tłoczek (pasują chińskie podróbki), nie ma dużej pojemności, ale przy tak cienkiej kresce starcza na bardzo długo. A poza tym fajnie się go używa na biurku, z podstawką.

Plumixa EF miałem i musiałem go wygładzać, bo drapał koszmarnie. W wersji oryginalnej, to trzeba by na supergładkim papierze pisać, żeby włókien nie wyrywał krawędziami. Poza tym sporo szerszy od powyższej F-ki – to w końcu italik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 24.07.2020 o 10:08, blamar napisał:

Lamy nawet EF piszą grubo. Z bardzo cienko piszących to Pilot 78g EF. Kaweco Sport EF też powinno zostawiać kreskę poniżej 0,3 mm. Niestety powyższe nie mają tłoczka. Do Pilota można założyć konwerter, a Kaweco napełniać strzykawką (konwerter nie wejdzie).

Do Kaweco Sport można włożyć konwerter. W Sheaffer VFM i Kaweco mam taki sam konwerter. W tym drugim tłoczka nie wyciągam do samego końca, napełniony do końca nie mieści się, odrobinę brakuje. Jedyny minus to mała pojemność. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...