Jump to content

Pomoc w wyborze pióra


Recommended Posts

Cześć :)

Zwykły użytkownik tutaj. Mam obecnie Parker IM Brushed Metal GT, ale nie jestem zadowolony. Zatyka mi się nieustannie - wystarczy przez godzinę nie pisać. Nawet jak się rozpisze to pierwsze milimetry pociągnięcia są bez atramentu. Zazwyczaj piszę tak 2 razy w tygodniu i się zastanawiam czy w ogóle pióra nadają się do takiego użytku. Jeśli tak to chciałbym coś do 100, może 200zł, żeby cienko pisało i pióro samo w sobie nie było grube i ciężkie.

Serdecznie pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Dnia 5.04.2020 o 14:57, tom_ek napisał:

Nadaje się, ja niektórych piór używam raz w tygodniu.

W tej cenie to albo chińczyki (ze swojej strony polecam Moonman), albo indusy, albo jakaś Lama. Ostatecznie Platinum Prefounte 0.3.

Ogólnie zgadzam się z @tom_ek. Chociaż daleko mi do polecania czegokolwiek - sam jeszcze niewiele wiem o piórach - to Moonmam wydaje się być rozsądnym wyborem. Sam mam "malucha" od Moonamana - model N2, stalówka EF (bierz Fkę, jeżeli chcesz używać pióra do czegoś więcej niż krótkich notatek i wpisów w kalendarzu) i muszę przyznać, że to fajne piórko. Piękne, akrylowe N3 dostaniesz za jakieś 120-150zł, a np. takiego M800 "Momento Zero wannabe" powinieneś wyrwać za lekko ponad 190zł (za jakieś 230zł ze stalówką Bocka). Jak za dużo $, to jest jeszcze sprawdzony M600s. Stalówki Moonmana są nieco suche, ale wystarczy nad nimi trochę popracować i będą ładnie śmigać po papierze.

Jak chcesz coś z odjechanym systemem napełniania, to poszukaj PenBBS model 500 (ok. 150zł) na ebayu lub etsy (oficjalne konta producenta).

PS. Poszukaj jakiegoś innego atramentu do tego parkera. Czasami trafisz na kombinacje pióro/atrament, które po prostu nie pyknie i do tego trzeba się przyzwyczaić.

PPS. Jeżeli potrafisz i jest to możliwe bez większych spięć, to rozbierz pióro i porządnie je wypłukaj. Ja robię tak z każdym nowym i nowym-starym piórem ;)

Link to comment
Share on other sites

Osobiście nie lubię współczesnych Parkerów pod żadną postacią (chociaż tych ostatnich serii nie widziałem), ale może dać się to pióro jeszcze "uratować":

Wypłucz atrament, utop sekcję (ta część ze stalówką) na noc w szklance wody z kilkoma kroplami ludwika. Sprawdź skuwkę, czy nie ma słynnej dziury, przez którą wysycha stalówka. Zwykle ten otwór jest pod klipsem- można zlepić "poxiliną" albo czymś podobnym.

Całkiem ciekawy w podanym zakresie cenowym jest Parker 45.

Platinum Prefounte- to pokolorowane Preppy z lepszym klipsem.

Edited by drEvil
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za posty :) Po pierwszej odpowiedzi kupiłem Lamy Logo EF. EF wybrałem po zobaczeniu jakiegoś filmiku w którym się mało różniło od F i mojego skrajnowościowego myślenia, parket był gruby a teraz chcę chude :) Może teraz bym F spróbował, ale nie jest źle. Natomiast wrażenie na mnie robi, że po prostu biorę do ręki i piszę... 0 przerywania etc. Przeciwieństwo parkera, jego dużo razy czyściłem, na początku było w miarę, a po kilku dniach znowu to samo. Pożyję, zobaczę.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1 godzinę temu, Magda. napisał:

Jacku, a zmieniałeś atramenty w Parkerze? Niektóre potrafią być zbyt gęste i powodować problemy o których piszesz. 

Sonnet ma otwór na górze skuwki i to jest przyczyna wszystkich jego problemów. Można to zmininalizować odpowiednim atramentem, no ale nie po to kupuje się pióro za kilkaset złotych żeby tygodniami szukać atramentu.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście, jak najbardziej rozumiem. I faktycznie nie ma sensu testować nastu atramentów. Niemniej, spodziewam się że są jakieś polecane dla danego modelu.

Ponadto, kolega Jacek nigdzie tutaj nie wskazał że ma Sonneta, a podana nazwa zwraca wyniki z bardziej budżetowego egzemplarza. Czy zatem Parker IM Brushed Metal GT jest piórem serii Sonnet lub odwrotnie? Pytam jako początkujący :)

 

Edited by Magda.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...