Skocz do zawartości

Pilot Plumix - porównanie rozmiarów stalówek


Polecane posty

Porównanie rozmiarów stalówek Pilota Plumixa z wykorzystaniem atramentu Aurora Black i papieru Rhodia (DotPad).

Każda stalówka Plumixa, niezależnie od rozmiaru, jest ścięta, a do tego ma dosyć ostre krawędzie. Klasyczny italic. Dobra propozycja dla osób rysujących lub kaligrafujących, które cenią precyzyjność linii ponad komfort (gładkość) pisania :).

DSC_0128.thumb.JPG.f7a307aa87ad790d63e7a37cc08424ee.JPG

DSC_0152.thumb.JPG.681181878d7276dbb07722cdf734e044.JPG

DSC_0106.thumb.JPG.f03875c2ddcc6c1b83fef8c8771abaed.JPG
Porównanie rozmiarów stalówek Pilot Plumix (od góry): EF, F, M, B, BB. Rhodia DotPad, Aurora Black.

Do przeczytania,
Marcin

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, tom_ek napisał:

Próbowałem na sucho efki, ostra, nieprzyjemna. Mam M, lecz nie w Pilocie, a w innym, mokrym piórze - i jest to bodaj najgładsza ze stalówek, jakie obecnie posiadam :)

EF-ki i F-ki w Plumixach są wyjątkowo ostre i sprawiają wrażenie szorstkich w kontakcie z papierem :). W przypadku M, B i BB jest inaczej, ale nadal nie wybaczają błędów.

Marcin

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, nie to, że ja lubię się sprzeczać czy nie zgadzać, ale moja emka (w FPR Guru) wybacza bardzo wiele, nie muszę się męczyć z ustawianiem stalówki, pilnować kąta przyłożenia, szukać tego, co się chyba z angielska zwie sweet spot. Mogę ją w trakcie pisania lekko obracać i niewiele na gładkości traci, w ogóle nie czuć, że to italik. Albo trafiła mi się wyjątkowo udana, albo większy przepływ ma tutaj znaczenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalówki sprawiają wrażenie pozłacanych (szczególnie na zdjęciu nr 2), ale to raczej kwestia oświetlenia, bowiem nie spotkałem się  ze złoconymi w plumixach..... natomiast w pilotach 78g już tak.

Jeszcze pytanie do Ciebie Marcinie, czy istnieje możliwość zakupu samych stalówek do pilotów np. plumixa lub 78g   gdziekolwiek? 

Ja nigdzie nie znalazłem takiej możliwości / źródła........

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tom_ek napisał:

Marcinie, nie to, że ja lubię się sprzeczać czy nie zgadzać, ale moja emka (w FPR Guru) wybacza bardzo wiele, nie muszę się męczyć z ustawianiem stalówki, pilnować kąta przyłożenia, szukać tego, co się chyba z angielska zwie sweet spot. Mogę ją w trakcie pisania lekko obracać i niewiele na gładkości traci, w ogóle nie czuć, że to italik. Albo trafiła mi się wyjątkowo udana, albo większy przepływ ma tutaj znaczenie.

Tomek, to trafiła Ci się wyjątkowo nieudana jak na Plumixa :).

Marcin

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Trevor napisał:

Stalówki sprawiają wrażenie pozłacanych (szczególnie na zdjęciu nr 2), ale to raczej kwestia oświetlenia, bowiem nie spotkałem się  ze złoconymi w plumixach..... natomiast w pilotach 78g już tak.

Jeszcze pytanie do Ciebie Marcinie, czy istnieje możliwość zakupu samych stalówek do pilotów np. plumixa lub 78g   gdziekolwiek? 

Ja nigdzie nie znalazłem takiej możliwości / źródła........

Hej Trevor! Wrażenie pozłocenia to oświetlenie. Stalówki są stalowe, bez pozłoty.

Jeśli chodzi o możliwość zakupu samych stalówek, to niestety nie. Pytaliśmy producenta, ale nie daje w tej chwili takiej możliwości. Za jakiś czas przypomnimy się w tej sprawie. Może wtedy się uda :).

Marcin

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Mam M-kę, bardzo lubię ale jest za cienka :D To jest coś, czego przenigdy się nie spodziewałam! Pewnie na dniach zamówię B i BB, już na zapas... Na pewno się nie zmarnują bo mój Parallel 2.4 mm dostał rykoszetem od słabego papieru i nie sprawuje się już dobrze.
@Marcin, czy jesteś w stanie zmierzyć grubość kreski w mm? 🙏

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tom_ek Uwzględnij pochodzenie stalówek, metode szlifowania danych typów, różnice kulturowe itp. Jak wygląda kaligrafia Japończyków a Hindusów. Wiadomo że FPR to indyjskie pióra, stalówki. OK mogą być personalizowane, dodatkowo dostosowywane pod odbiorce. Podobnie wygląda u Japończyków. Ale ciągle wyczuwa się wpływ kulturowy. Kto "bawił się" w szlifowanie stalówek wie że szlify różnią się od sposobu pisania, stawiania liter, znaków  a te jak wiadomo różnią się i dzielą na różne typy. My oczekujemy gładkich, zaokrąglonych szlifów bo mamy dużą różnorodność w kształtach liter, dominują obłości, zawijasy. Jak piszą Japończycy, stawiają te swoje tzw."domki" dominują proste o zróżnicowanej grubości, Hinduska kaligrafia też jest inna i też dominują zawijasy. Pióra, stalówki mogą być pod różnymi nazwami, obrandowane w różny sposób, wszystko sprzedawane wszedzie gdzie się da ale ciągle wyczuwa się gdzie są robione, przez kogo i dla kogo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.04.2020 o 13:16, Trevor napisał:

Stalówki sprawiają wrażenie pozłacanych (szczególnie na zdjęciu nr 2), ale to raczej kwestia oświetlenia, bowiem nie spotkałem się  ze złoconymi w plumixach..... natomiast w pilotach 78g już tak.

Jeszcze pytanie do Ciebie Marcinie, czy istnieje możliwość zakupu samych stalówek do pilotów np. plumixa lub 78g   gdziekolwiek? 

Ja nigdzie nie znalazłem takiej możliwości / źródła........

Jak szukasz tańszych dawców to pozostaje Pilot Kakuno. Nie wiele taniej ale troszkę taniej. Uśmiech na stalówce gratis. 

Pilot jest dostawcą OEM dla stalówek, ale ceny są pewnie wyższe niż budżetowe pióra tej firmy kupowane w całości

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

No to chyba mała aktualizacja. Zakupiłem piórka w rozmiarze M i B. Drapią przeokropnie. To już tanie pióra no-name lepiej pisały (pisały bo je wywaliłem za drapanie). I to nie na podłym papierze z drukarki tylko na Oxfordzie! Mam Pilota 78g kupionego z 8 lat temu i pisze też sucho, ale za to jak po masełku (i to japońska eMka, czyli europejskie F!). Próbowałem B jakoś ułożyć, podszlifować, ponaginać i trochę bardziej leje, ale dalej drapie. jeszcze trochę się z nimi pobawię, ale nic mnie tak nie irytuje jak drapanie. Kupiłem też w tym samym czasie Sheaffera do kaligrafii w rozmiarze M (1,5mm !!!) i ten nie drapie, szura dosyć głośno i zalewa. Myślałem, że Piloty będą latały, a tu takie nieloty jak ruskie helikoptery nad Ukrainą...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...