Skocz do zawartości

Eleganckie pióro do 3000 pln


Polecane posty

Witam,

Standardowa formułka jest taka, że jestem nowy na forum, umiem korzystać z wyszukiwarki, ale nie udało mi się znaleźć odpowiedniej rekomendacji w zakresie pióra dla mnie, dlatego zakładam nowy temat.

 

Piórami wiecznymi piszę od 12 roku życia (obecnie mam 31) więc już trochę doświadczenia mam. Przygodę zaczynałem z piórami promocyjnymi „no name”, które mój tatuś przywoził z różnych targów. Pierwszym kupionym osobiście piórem był Waterman Expert czarny GT, następnie był Waterman Carene także czarny GT oraz Sheaffer Prelude czarno złoty.

Z powyższych modeli najlepiej pisało mi się Expertem, ale niestety ostatnio na zawsze związał się z Neptunem w Bałtyku.

 

Pomyślałem, że to znak, i że trzeba wejść na wyższy poziom piór wiecznych kupując jakieś cacko na całe życie (chociaż pewnie nie ostatnie).

 

Dlatego pojawiłem się na tym forum z prośbą o opinie, jakie pióro z wyższej półki byście proponowali.

Moje parametry:

1.      Piórem piszę, na co dzień w biurze, robię notatki z spotkań, zapisy w kalendarzu, ale także podpisuję umowy. Czyli pióro musi być wytrzymałe i wygodne do pisania a jednocześnie eleganckie. W końcu pióro obok zegarka to wizytówka w biznesie.

2.      Piszę raczej maczkiem, wiec pióro raczej cienko piszące, rozmiar stalówki F (W Expercie miałem EF).

3.      Wygląd pióra raczej klasyka, ale trochę ekstrawagancji nie zaszkodzi. Moim absolutnym faworytem jest “Montblanc Patron of Art Limited Edition SIR HENRY TATE” ale chyba wydanie na pióro 7 tys. złotych to przesada. Zwłaszcza mają z tyłu głowy, co spotkało mojego Experta.

4.      Nasadka powinna być zakręcana, jako że po 10 latach, (z czego 5 lat studiów) nakładka w Watermianie bardzo się wyrobiła.

5.      Nie chciałbym żeby pióro było z byt ciężkie, jako że czasem będę nim pisał kilka godzin pod rząd.

Jak wspomniałem w tytule chciałbym na piór przeznaczyć kwotę do 3000 pln, prz czym jeśli jest jakiś fajny model za 1500 pln to nie trzeba na siłę wydawać 3 tys. Myślałem o Waterman Edson, ale nie jestem przekonany do samej stalówki. Preferuję jednak klasykę w zakresie stalówki, lubię czasem pobawić się w lekką, podkreślam lekką kaligrafię. Poza tym Edson, przy całym sowim uroku nie ma zakręcanej nakładki. 

 

Pozdrawiam

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montblanc 146. Stalówkę dobierzesz jaką będziesz chciał.

z 3kzł możnesz wybrać coś innego niż standard czarny.

Propozycja z gruntu nudna, ale na pewno klasyczna, elegancka i na wyższym poziomie niż Expert.

Za mną chodzi od pewnego czasu wersja Signature for good.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zaglądnąć do buylux, mają tam jeszcze kilka niesprzedanych modeli Conway'a. I parę innych ładnych rzeczy.

Choć współczesne CS mają zdecydowanie przesadzony współczynnik ceny do jakości, to stalówki są nadal bardzo dobre.

Edytowano przez Markol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. A gdybym jeszcze podpytał gdybyśmy odeszli odrobinkę o czarnej klasyki i poszli w coś bardziej "ekstrawaganckiego"? Dla mnie limitowane serie MB są przepiękne ale ceny nawet jak na piór wieczne trochę za wysokie.

To na przykład coś z japońskich produktów zdobionych maki-e, albo Nakaya Writer Kuro-Tamenuri, albo Dekapopt Twist. Przepiękne pióra, w Polsce dostępne np. w sklepie Buylux. Z panem Jackiem można negocjować. :)

Edytowano przez endoor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trzeba będzie się wybrać do Buylux i kupić coś "oczami". A co myślicie o Montegrappa, też mają ciekawą stylistykę (np. seria Miya Argento) ale jak ze stalówką i generalnie jakością? Gdzieś na tym forum wyczytałem, że nie polecacie wchodzić we "włoszczyznę".

Mam Montegrappa Symphony ze złota stalówka. Model juz jakiś czas temu wyszedł z produkcji.

Wykonanie świetne, wszystko idealnie dopasowane, stalówka miękka i mokra bez problemu

można uzyskać zróżnicowana linie. System napełniania pospolity konwerter lub naboje.

Z nowych produkcji musisz sam wybrać bo modeli jest sporo, za 3kzl przy założeniu ze ma być złota stalówka nie poszalejesz.

Edytowano przez Romii
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuć okiem na St Dupont Defi Titanium albo Caran d'Ache Varius Rubracer. 

 

Co do włoszczyzny - mam z nią dobre doświadczenie. O włoszczyźnie źle mówią fani ociężałych niemieckich kształtów :) A tak na poważnie - póki co nie sparzyłem się na włoskich piórach. 

 

Myślę, że najlepszą opcją jest spacer po stołecznych sklepach: obok Buylux na Złotej 69 masz sklep Wiecznepiora.pl z szerokim wyborem piór Visconti, po drugiej stronie Jerozolimskich Bazarnik a na Placu Piłsudskiego Ami. Pooglądaj, zobacz, co Tobie najbardziej przemawia do wyobraźni i podejmij męską decyzję :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męską decyzję ciężko podjąć oglądając włoską pióro-pstrokaciznę czy słuchając rad fanek pomarańczowych atramentów :P

Jak jesteś z Warszawy wybierz się na jakieś spotkanie piórowe i popatrz na różne pióra, podotykaj, potrzymaj w dłoni sprawdzając jak leży, jak się pisze itd.

Nie wszystkie sklepy dadzą Ci tyle wrażeń, co dobre spotkanie piórowe. Najbliższe masz jutro. Kolejne we wrześniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj o swoich zasadach zawartych w 5 punktach zakupowych ;)

Nie wszystkie pióra są lekkie (pkt 5), nie wszystkie są klasyką (pkt 3) ;)

Pamiętaj też o zasadzie 1,2,4!a w sumie kup co "podpowie" Ci dłoń,Ja planuję miesiąc,a potem idę zbadać teren i,,,, często kupuję inne pióro!pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo, że jestem fanem Pelikana i nieraz polecałem m1000 to moim zdaniem nie jest dobry wybór dla osoby piszącej maczkiem. W mojej opinii te stalówki nawet f-ki są zbyt mokre do maczku.. Tu poszukał bym czegoś z japońskim rodowodem. Nakaya lub sailor...

No i są jeszcze romillopens i mój ukochany nervion 9, ale nie wiem jakie są koszty (wolę nie wiedzieć - tak przynajmniej nie kusi..) - chyba trzeba maila z pytaniem napisać...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...