Skocz do zawartości

Franklin-Christoph M 14


visvamitra

Polecane posty

@Adminie - dodaj proszę tag Franklin-Christoph.

 

Od dłuższego czasu ostrzyłem sobie zęby na pióro marki Franklin-Christoph.

Lubię nowości i jazdy próbne. Znajomi przebywający tymczasowo w Stanostwie znają moją słabość do piór i bywają, jak się okazało, hojni.  Wracając do Polski podarowali mi pióro marki Franklin-Christoph w kolorze purpurowym. W piórze tym podoba mi się wszystko z wyjątkiem koloru. Nie jestem zagorzałym fanem fioletów ani purpury. Nie, żebym ich bardzo nie lubił, to po prostu nie do końca moja bajka.

 

2foh.jpg

 

z76y.jpg

 

f9hi.jpg

 

rq15.jpg

 

 

Producent określił ten kolor jako Moonshadow Purple – jest zainspirowany kolorem kwiatów Wspięgi Pospolitej. 

 

qaio.jpg

www.planetaroslin.pl

 

Kwiatek niewątpliwie to ładny i mógłbym postawić go sobie w doniczce na parapecie. Pióro w tym kolorze nie do końca do mnie przemawia.

 

Otrzymane pióro to produkowany do niedawna Franklin-Christoph M14. Pióro było oferowane w pięciu kolorach.: Moonshadow Purple, Classic Black, Performance Yellow, Dark Cinammon Red i Cobalt Blue. Nie, już nie będę pisał o kolorze, choć możecie się domyślać, czego nie rozumiem.

Pióro to jest ciekawe z kilku powodów. Tym, co wyróżnia je na tle konkurencji jest dość odważny, nowoczesny design oraz magnetyczny mechanizm blokowania skuwki.

 

 

Wygląd (8/10)

 

 

Franklin-Christoph M14 ma walcowaty przekrój, pióro sprawia wrażenie dużego i takie też jest. Trudno mi sobie wyobrazić pisanie nim z założoną skuwką. Korpus wykonano z mosiądzu. Mosiądz lakierowano. Logo firmy znajduje się na stalówce i zakończeniu korpusu; na ringu wygrawerowano napis Franklin-Christoph a na klipsie cztery diamenty. Pióro wygląda na masywne, ale to tylko pozory. Nie jest wprawdzie lekkie, ale jest doskonale wyważone i można nim pisać dłuższy czas bez uczucia dyskomfortu.

 

Sekcja jest krótka. Nie jestem przekonany, czy osoby obdarzone dużymi mięsistymi dłońmi doceniłyby elegancko wykonaną, ale krótką sekcję.  Mnie rozwiązanie to bardzo się podoba od strony estetycznej, nie mam też zastrzeżeń co do walorów użytkowych. Mam raczej drobne dłonie.

 

k9tt.jpg

 

maaz.jpg

 

l9mu.jpg

 

wp8q.jpg

 

f9hi.jpg

 

 

Konstrukcja (7/10) – w piórze tym zastosowano magnetyczny mechanizm blokowania skuwki – z obydwu stron korpusu. Skuwka zakończona jest stalową tuleją, którą wsuwa się w wąską przestrzeń między korpusem a sekcją. W przestrzeni tej znajduje się silny magnes, który nie pozwala skuwce zsunąć się z pióra. Trochę się pobawiłem i nawet silnie machając piórem nie udało mi się jej zrzucić. Mechanizm ten oceniam jako pomysłowy i praktyczny.

Klips jest ruchomy, trzyma się na tulejce przebiegającej przez środek skuwki.  

 

Szczelina na szczycie skuwki jest zbyt szeroka – w rezultacie klips przesuwa się na boki.

 

mq0v.jpg

 

lv5e.jpg

 

 

 

 

 

Stalówka (10/10) – pióro zaopatrzono w stalową stalówkę w rozmiarze F wyprodukowaną przez JoWo. Na stalówce znajduje się gustowny grawer z logo firmy. Jak już kilkakrotnie pisałem – wolę stalówki stalowe od złotych. Ta jest jedną z najlepszych, jakimi pisałem i właśnie ze względu na nią biorę pod uwagę zatrzymanie tego pióro. Pisze się nią wyśmienicie.

 

94qu.jpg

 

yiov.jpg

 

k70z.jpg

 

nn2b.jpg

 

System napełniania: konwerter lub naboje

 

iti8.jpg

 

vl1u.jpg

 

 

Wymiary:

 

zamknięte: 141 mm

otwarte: 118 mm

z nałożoną skuwką: 163 mm

długość skuwki: 57 mm

średnica:12 mm

 

Stosunek ceny do jakości : pióro to otrzymałem w prezencie. Jest to model już nieprodukowany. Sprzedawano go w cenie 90 $. Na eZatoce pojawia się w cenach oscylujących między 230 – 290 PLN (bez kosztów przesyłki). To nie jest wygórowana cena. Model 14 jest piórem ładnym, solidnie wykonanym i ciekawym. Wykorzystano w nim ciekawy system blokowania skuwki i zaopatrzono w bardzo dobrą stalówkę. Podoba mi się w nim wszystko, oprócz koloru.

 

Próbki pisma (atrament to SAILOR JENTLE GRENADE )

 

d2uo.jpg

vsce.jpg

 

I co ja mam z tym fantem zrobić, he?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...