Skocz do zawartości

pH atramentu


marwis

Polecane posty

Nie wiem, czy już było, czy się komuś przyda, ale znalazłem tabelkę z pH atramentów.

https://sites.google.com/site/fountainpenbasics/ink-basics/ink-ph-levels

 

Widziałem kiedyś tą listę, warto ją mieć w pamięci przy ocenie jakości/trwałości atramentów ;) 

Poprzez kolejne linki można się dostać do strony Noodlersa z testem kwasowości atramentów na podstawie tego jak się przeżerają przez folię aluminiową - test fajnie wygląda... i absolutnie nic nie wnosi do dyskusji na temat korozyjności atramentów wykorzystywanych w piórach wiecznych. Bo tak naprawdę jeżeli tylko pH jest powyżej 4, to jest ono jedynie tłem dla pozostałych parametrów atramentu. Weźmy na przykład taki przykład - wrzućmy gwóźdź do szklanki z wodą do której wsypaliśmy kilka łyżek soli kuchennej - zardzewiało, pomimo że pH jest blisko 7, ale wrzućmy taki gwóźdź do coca coli która ma pH około 2 i rdza bardzo szybko odpadnie, a pod nią pozostanie jedynie metal - bez widocznych śladów korozji. 

Mam w ogóle pomysł, osoba która poda na forum jako pierwsza, dlaczego w jednym roztworze stal (żelazo) szybko koroduje, a w drugim nie, załapie się na coś fajnego ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im większe pH tym atrament jest bardziej trwały? Czy na odwrót? ;)

 

Atrament nie powinien posiadać obojętnego odczynu, w zależności od barwnika powinien być delikatnie kwaśny, albo zasadowy, ale ponownie skrajne wartości nie są pożądane i tak pH jednak nie powinno zjeżdżać poniżej tych 4 (bo korozja żelaza), ani zbliżać się do 10 (bo może to szkodzić tworzywom sztucznym).

 

 

 

Jaki wpływ na proces korozji mają domieszki barwników

 

Z tym jest jak z rosyjską ruletką... 

 

Nie pytam się o trudne rzeczy odnośnie tej korozji, a może warto ;) I elektrochemia ma sporo tutaj do powiedzenia ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atrament nie powinien posiadać obojętnego odczynu, w zależności od barwnika powinien być delikatnie kwaśny, albo zasadowy, ale ponownie skrajne wartości nie są pożądane i tak pH jednak nie powinno zjeżdżać poniżej tych 4 (bo korozja żelaza), ani zbliżać się do 10 (bo może to szkodzić tworzywom sztucznym).

 

Czyli z niebieskich optymalny jest Visconti Blue i Diamine Imperial Blue... A Waterman Florida Blue będzie powodować korozję stalówki? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam w ogóle pomysł, osoba która poda na forum jako pierwsza, dlaczego w jednym roztworze stal (żelazo) szybko koroduje, a w drugim nie, załapie się na coś fajnego ;)

coca-cola zawiera kwas fosforowy, który jest inhibtorem korozji - nierozpuszczalne fosforany żelaza pokrywają jego powierzchnię i chronią przed korozją. Obecność jonów przyspiesza korozję, a w roztworze soli mamy jony chlorkowe, które tworzą kompleksy z jonami metali - dodatkowo potęgując korozję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sól powoduje zwiększenie przewodnictwa elektrycznego i w efekcie czego przyspiesza reakcję korozji

 

 

coca-cola zawiera kwas fosforowy, który jest inhibtorem korozji - nierozpuszczalne fosforany żelaza pokrywają jego powierzchnię i chronią przed korozją. Obecność jonów przyspiesza korozję, a w roztworze soli mamy jony chlorkowe, które tworzą kompleksy z jonami metali - dodatkowo potęgując korozję.

 

Słyszycie dzwony, ale jeszcze nie wiadomo w którym kościele ;) Odpowiedzi są częściowo poprawne ;) czekam na udokładnienie :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji niejednorodności stali powstają mikroogniwa złożone z cementytu lub grafitu. Mają wyższe potencjały niż żelazo, które staje się biegunem ujemnym i ulega utlenianiu? Fosforan żelaza jest nierozpuszczny i powoduje odizolowanie materiału od środowiska? To drugie zgadywałem, mam nadzieję, że papierowe źródła nie są zakazane :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...