Skocz do zawartości

Pióro na prezent (mam sobie wybrać) i mam zagwozdkę...


Polecane posty

Cześć,

Moje szczęście w nieszczęściu polega na tym, że żona zasugerowała mi abym wybrał sobie pióro na prezent na święta, a ona już zadba, abym je dostał (lub bon prezentowy na jego zakup) zamiast kupki mniej przydatnych rzeczy :).

Mam skromną kolekcję piór, która wygląda tak (krótko napiszę co i jak aby było wiadomo co mi leży, a co nie).

Dobrze piszą Platinum Prefounte, Lamy Safari, Kaweco Classic Sport (ale plastik i kształt mnie nie zachwyca) oraz Pilot MR (dobrze wygląda, dobrze leży, ale ma tylko naboje).

Parker Vector dobrze mi leży, ale stalówka pisze tak sobie -- może atrament jej nie pasuje.

Reszta to chińczyki -- Jinhao X159 jest za duże, Jinhao 80 fajnie wyglądają i pasują do ręki, ale zasychają lub przeciekają na atramentach KWZ (na Pelikanach 4001 czy Parkerach jest ok).

Świetnie wygląda, bardzo dobrze pisze i leży mi w ręku Pelikan M200 Pastel Green (mógłby być pewnie troszkę większy, za to wygląda pięknie).

Czyli, wydaje mi się, że coś w rozmiarze pomiędzy Pelikan M200 do Pilot MR, z tłoczkiem lub konwerterem byłoby dla mnie idealne.

Na mojej liście marzeń w rozsądnych cenach są:

  • Różne wersje VISCONTI Van Gogh (ale one są raczej poza rozsądną ceną za pióro w ogóle) -- fajnie wyglądają, nie są nudne.
  • Różne wersje VISCONTI REMBRANDT-S -- podoba mi się kształt.
  • Sailor 1911 Profit / Gear / Standard -- zakładam, że różnią się tylko wielkością, z opisu będzie wynikać jaką mają stalówkę.
  • Narhwal Nautilus -- podoba mi się kształt i okienko, nie jestem pewien, czy nie jest trochę za duże (ale za to jest z ebonitu).
  • Jakiś model z drewnem pisane.

Poza konkursem i budżetem, ale zachwycające wizualnie pod każdym względem: Montblanc - Homage to Frederic Chopin.

Ktoś poleca lub odradza jedno z wymienionych powyżej piór -- lub poleca coś innego co mogłoby mi pasować?

Ma dobrze pisać przez wiele lat, raczej cygaro, tłok preferowany.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak @zami wspomniał, Lamy 2000 może być świetnym wyborem, ale stosunek do niego (uwzględniając nawet sam wygląd) często jest binarny, kochasz albo nienawidzisz.

@greg_pen jak lubisz Pelikana M200, to dobrą drogą może być Aurora Optima. Jest odrobinkę dosłownie dłuższa (patrząc bez skuwki), ale sporo grubsza od M200. Stalówka to już 14K. Optima jest bardziej "mięsista", więcej pióra w piórze. Piston filler jak w Pelikanie. Tylko stalówki nie są maślane, za to mają swój specyficzny charakter. Mnie to pióro pokazało, po latach pisania Pelikanami, że bardziej wyraziste (czyli mniej maślane) stalówki też mogą sprawiać olbrzymią przyjemność z pisania. Najpierw myślałem, że się do niego nie przyzwyczaję, później nie mogłem się bez niego obejść. A jak koniecznie cygaro, to może Aurora 88. Tylko nie wiem, czy te Aurory nie będą poza budżetem. 
KWZ to specyficzne atramenty, przynajmniej te, z którymi miałem do czynienia. Są gęste. Np. Błękit #5, czy Sheen Machine 1 i 2 też u mnie mają problemy z podsychaniem w chińczykach, za to w Pelikanach, Optimie, Duofoldzie czy Lamy 2000 ten problem nie występuje w ogóle. W tych Aurorach są też ebonitowe spływaki, co znacząco usprawnia przepływ. 

Edytowano przez zmija
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, zami napisał:

Rzuć okiem na Lamy 2000. Jest takie oryginalne, że może wpaść w oko. 

Lamy 2000 mi się nie podoba. Pisze zapewnie zacnie, ale (przynajmniej na obrazkach) kształt/forma zupełnie mi nie leży.

Lamy CP1 o wiele bardziej przyciąga mój wzrok. Lamy Aion wygląda dobrze, ale jak wiele innych piór (np. Platinum Prefounte).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, zmija napisał:

@greg_pen jak lubisz Pelikana M200, to dobrą drogą może być Aurora Optima. Jest odrobinkę dosłownie dłuższa (patrząc bez skuwki), ale sporo grubsza od M200. Stalówka to już 14K.
[...]
A jak koniecznie cygaro, to może Aurora 88. Tylko nie wiem, czy te Aurory nie będą poza budżetem. 

14 godzin temu, zmija napisał:

 


KWZ to specyficzne atramenty, przynajmniej te, z którymi miałem do czynienia. Są gęste. Np. Błękit #5, czy Sheen Machine 1 i 2 też u mnie mają problemy z podsychaniem w chińczykach, za to w Pelikanach, Optimie, Duofoldzie czy Lamy 2000 ten problem nie występuje w ogóle. W tych Aurorach są też ebonitowe spływaki, co znacząco usprawnia przepływ. 

Obie Aurory są daleko poza budżetem.

KWZ -- to by się zgadzało.
W Pelikanie M200 mam KWZ (zapewne El Dorado) i działa bez problemu.

W międzyczasie dwa J80 i JX159 zasychały i wylewały -- ale z różnymi innymi kolorami KWZ (bordowe, brązowe, czerwone i zielone).

Edytowano przez greg_pen
Dodany mój komentarz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl nad Pelikanem M205, skoro M200 Ci leży... M205 nie ma złoceń, co powinno przedłużyć żywotność wyglądu (pozłota nie jest trwała?). 

Z wymienionych osobiście polecę Sailora ProGear, jeśli trafisz dobrze piszącą stalówkę to będzie to świetny zakup.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.12.2023 o 07:41, NimnuL napisał:

Pomyśl nad Pelikanem M205, skoro M200 Ci leży... M205 nie ma złoceń, co powinno przedłużyć żywotność wyglądu (pozłota nie jest trwała?). 

Z wymienionych osobiście polecę Sailora ProGear, jeśli trafisz dobrze piszącą stalówkę to będzie to świetny zakup.  

A to mogę nie trafić na dobrą stalówkę?

Mam szansę na złą stalówkę jak 1/10, czy 1/1000?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mar napisał:

A może któryś z Pelikanów M400 lub, nieco taniej, Platinum 3776 Century.

Pelikana,,już mam'' więc raczej nie, choć Pelikan M600 Red Tortoiseshell wygląda dobrze (ale jest poza budżetem).

Platinum 3776 Century rozważam na równi z  Sailora ProGear -- zakładam, że jakościowo i funkcjonalnie oba pióra są podobne -- bo na obrazku to dość trudno je odróżnić :). Sailor ma tłoczek w standardzie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.12.2023 o 15:20, zami napisał:

Widzisz, ja też z lubością piszę Meteorami, Prefounte, Plaisirami. To fajne pióra i fajnie się je tuninguje. 

To może z niedrogich Pilota Kakuno?

Na Kakuno miałem kiedyś fazę, ale skończyło się tak dopisałem jako prezent dla dziecka z rodziny (jak skończy 1 klasę podstawówki).

Meteora Harry Potter kupiłbym sobie w dobrej cenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem inspiracji i dopisałem do listy (wszystkie z powodu prostego kształtu):

  • KAWECO SUPRA Black
  • PINEIDER Avatar UR Matte Black
  • PINEIDER ALCHEMIST Kilauea Blue (śliczne, ale poza budżetem).
  • Otto Hutt design03 Fountain Pen Frosted Black PVD black

Ktoś może coś powiedzieć o tych piórach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minutes ago, greg_pen said:

A to mogę nie trafić na dobrą stalówkę?

Mam szansę na złą stalówkę jak 1/10, czy 1/1000?

Niestety. 

Ja na 3 pelikany (2x M205 i M405) trafiłem na 2 kiepskie stalówki M205 i M405 - ta druga była bardzo zła. Raz na bardzo drapiącą w Sailor ProGear... Niestety taki urok stalówki i dzisiejsza kontrola jakości...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, greg_pen napisał:

Szukałem inspiracji i dopisałem do listy (wszystkie z powodu prostego kształtu):

  • KAWECO SUPRA Black
  • PINEIDER Avatar UR Matte Black
  • PINEIDER ALCHEMIST Kilauea Blue (śliczne, ale poza budżetem).
  • Otto Hutt design03 Fountain Pen Frosted Black PVD black

Ktoś może coś powiedzieć o tych piórach?

Zamówiłem Pinieder Avatar UR, ma przyjść na dniach do mnie. Jak przyjdzie, mogę kilka słów napisać :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Klerk Cześć. Pytałeś skąd tak duża różnica w cenie w tych dwóch ofertach piór Pineider Avatar UR. Odpowiedź jest umieszczona w ofercie sprzedawcy tańszego pióra

"Produkty z naszej oferty to rzeczy pochodzące z nadwyżek magazynowych dużych sklepów wielkopowierzchniowych które są powystawowe, ze zwrotów konsumenckich oraz końcówek serii."

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na placu boju pozostały (w kolejności):

  • Narhwal Nautilus -- wielki (15cm -- +1cm do Lamy Safari), ale oryginalny, piston i z ebonitu, skuwki nie założę
  • VISCONTI REMBRANDT-S (Black or Bordeaux)  -- 14cm (jak Lamy Safari), żywica, z konwerterem -- dość oryginalny wygląd
  • Otto Hutt design03 (pewnie czarny) -- 14cm, mosiądz, naboje/konwerter (?) standard eu., nie załączony(??), skuwki nie założę
  • PINEIDER Avatar UR Matte Black -- prawie 15cm, fajny wygląd, żywica, z konwerterem.

Pewnie wygra Narhwal bo jest najtańszy, z tłokiem i z ebonitu :).

Edytowano przez greg_pen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.12.2023 o 23:15, greg_pen napisał:

Na placu boju pozostały (w kolejności):

  • Otto Hutt design03 (pewnie czarny) -- 14cm, mosiądz, naboje/konwerter (?) standard eu., nie załączony(?), skuwki nie założę

Wg recenzji na YB: standard europejski. Konwerter jest w pudełku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Mam Narhwala/Nahvalur Nautilusa. 

Jest znacznie mniejszy i lżejszy niż myślałem i dobrze leży w dłoni.

Do stalówki na razie nie mam zastrzeżeń -- ale nie tankowałem go jeszcze.

Jak się nic nie zmieni to za rok będę szukał któregoś Visconti.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...