Skocz do zawartości

Waterman Expert ze złotą stalówką 18K 750


Polecane posty

  Waterman jakiś czas temu chyba podpatrzył pomysł z dawnego wątku na forum: https://www.piorawieczneforum.pl/topic/8890-waterman-expert-18k ;) W ostatnich katalogach tuż poniżej linii Carene znajduje się Expert ze stalówką z 18-karatowego złota (https://assets.waterman.com/is/content/NewellRubbermaid/wtrmn_trdctlg_2021, strony 15-16).

W najtańszym z polskich sklepów tę nową wersję widzę za ok. 800 zł, zwykły Expert kosztuje ok. 400 zł.

W Internecie nie znalazłem żadnych recenzji ani zdjęć użytkowników, stąd moje małe porównanie poniżej. Występują: Expert III ze złotą EF-ką, Expert II ze stalową F-ką i Exception Slim ze złotą F-ką.

Stalówki w Expercie 18K i Exception są technicznie takie same (spływaki zresztą też), różnią się jedynie zdobieniem. Stalówka 18K w Expercie jest twarda, nie ma mowy o żadnym ugięciu, tak jak i w Exception Slim. Ziarno stalówki EF jest zdecydowanie mniejsze niż F we wszystkich modelach Watermana, z którymi miałem do czynienia. Czuć to na papierze (niestety tylko na sucho, bo nie mogę napełnić pióra) i jeśli ktoś nad cienką linię przedkłada pisanie jak po maśle, to powinien szukać gdzieś indziej. Ja lubię europejskie F-ki i EF-ki i ta wydaje się w porządku.

Co ciekawe, sam korpus czarnego Experta III jest lżejszy od obu moich egzemplarzy lakierowanych II o ok. 3,5 g (12 vs 15,5 g, skuwka i sekcje są bardzo podobne), według mnie to niewielka różnica na korzyść III. Z kolei wadą III w stosunku do II jest widoczne i odczuwalne pod palcem łączenie na sekcji.

Podsumowując, mimo obecności w katalogu od co najmniej dwóch lat Expert ze złotą stalówką pozostaje produktem niszowym i pewnie to się nie zmieni. Czy do złotej stalówki warto dopłacać w sklepie drugie tyle, czyli ok. 400 zł? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami. W każdym razie cieszę się, że Waterman daje nam taki wybór.

oMekCYPh.jpg

5Z1DTirh.jpg

nW45plDh.jpg

8tC6DBfh.jpg

Edytowano przez N.I.B.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Exception to jest pióro, o którym okazjonalnie sobie przypominam i zawsze doskonale leży w ręce.

400 zł za złotą stalówkę to sporo, już można niezłe pióro za to kupić :D Watermana mam jednego w stajni, ale wiem, że jest jakiś, chyba nawet Expert, w czarnej wersji :D z czarną stalówką. będę polować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, wygląda na to że pozycjonują Experta ze złotą stalówką na tym samym poziomie co Carene. + robią krótsze rozcięcie w złotej, żeby przypadkiem nie zrobiła się mniej sztywna od stalowej. Dzięki za wpis, interesował mnie ten złotostalówkowy Expert :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ann_gd, no i nie stoczy się samo z biurka ;) Szkoda, że wycofali duże Exception, podobało mi się szczególnie czarno-złote Night & Day.

@Rittel, dłuższe rozcięcie było w Gentlemanie i tamta stalówka też jest twarda, ale trochę mniej. Experta 18K już nie pozycjonują - później trafiłem na katalog z 2022 i nie ma po nim śladu. Można powiedzieć, że miałem w rękach przyszły kolekcjonerski skarb... ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, N.I.B. napisał:

Experta 18K już nie pozycjonują

1100 zł za Experta, nawet ze złotą stalówką to cena z kosmosu. Kolejki po niego się chyba nie ustawiały ;)

Pełnowymiarowy Exception to bardzo ładne pióro, tylko trochę przyciężkawe. Przy dłuższym pisaniu ręka nieco boli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, N.I.B. napisał:

@Ann_gd, no i nie stoczy się samo z biurka ;) Szkoda, że wycofali duże Exception, podobało mi się szczególnie czarno-złote Night & Day.

@Rittel, dłuższe rozcięcie było w Gentlemanie i tamta stalówka też jest twarda, ale trochę mniej. Experta 18K już nie pozycjonują - później trafiłem na katalog z 2022 i nie ma po nim śladu. Można powiedzieć, że miałem w rękach przyszły kolekcjonerski skarb... ;)

dokładnie wersjaa Night &Day była tą, którą miałam w ręku jako pierwszą. Idzie się zakochać :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, N.I.B. napisał:

@Rittel, dłuższe rozcięcie było w Gentlemanie i tamta stalówka też jest twarda, ale trochę mniej. Experta 18K już nie pozycjonują - później trafiłem na katalog z 2022 i nie ma po nim śladu. Można powiedzieć, że miałem w rękach przyszły kolekcjonerski skarb... ;)

Coo, to teraz muszę polować na tego kasztana póki jeszcze jest ;)

Dnia 11.05.2022 o 12:30, N.I.B. napisał:

Co ciekawe, sam korpus czarnego Experta III jest lżejszy od obu moich egzemplarzy lakierowanych II o ok. 3,5 g (12 vs 15,5 g, skuwka i sekcje są bardzo podobne), według mnie to niewielka różnica na korzyść III. Z kolei wadą III w stosunku do II jest widoczne i odczuwalne pod palcem łączenie na sekcji.

A korpus Experta I 10.5 grama, uskok ma kilka stopni ale jest dość wygładzony. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Jako, że mam już kilka Ekspertów, jakiś czas temu zastanawiałem się, dlaczego Waterman nie wypuści wersji ze złotą stalówką (tak jak Parker w Sonnetach).

No i jest, złota stalówka M sunie jak po maśle, w moim egzemplarzu jest w miarę miękka (na pewno nie flex), ale pisze się przyjemnie i nie tak twardo jak w Exception Slim.

Pewnie to kwestia egzemplarza, bo prawie każda ze stalówek w moich Ekspertach ma inne właściwości.

Edytowano przez Yoshiki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Waterman - firma sterowana wyłącznie przez księgowych. 

No ale nie oni pierwsi ani jedyni, którzy odcinają tłuste kupony od wyrobionego wizerunku marki. Wśród laików złoty Waterman to synonim luksusu i stoi nieporównywalnie wyżej od np. Pilota, który to kojarzy się z tanimi przyborami piśmienniczymi - przede wszystkim z plastikowym długopisem żelowym. 

W tym wypadku złota stalówka jest tylko po to, żeby była, żadne zalety z tego materiału tutaj nie płyną, nie dla użytkownika. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się, między stalową a złotą jest duża różnica na korzyść tej drugiej.

Rzecz gustu, ale jakoś lubię pisać piórami tej marki: Charleston, Exception, a teraz Expertem.

Co do zwycięstwa księgowych, to niestety smutna prawda, z portfolia zginęły modele z wyższej półki, a nie pojawiło się nic nowego. No może poza budżetowymi „Chińczykami”.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rittel, gratulacje, chyba niespotykana poza sklepami wersja za taką cenę to całkiem dobry zakup. Jak oceniasz te F-ki w porównaniu ze sobą?
Mam nową sztukę Experta II France Blue (marmurkowy niebieski) też z F-ką i chętnie wypuszczę ją z szuflady, wystarczy dać znać... ;)

@NimnuL, poza ładniejszym, moim zdaniem, połyskiem złotej stalówki dochodzi przewaga obiektywna - nigdy nie zejdzie z niej pozłota, co przy normalnym używaniu niestety jest tylko kwestią czasu, a już zwłaszcza przy korzystaniu z tłoczka i przecieraniu stalówki po napełnieniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@N.I.B., trudno powiedzieć - 18k kupiłem z drugiej ręki ale nieużywane, więc maznąłem na sucho parę razy po papierze i schowałem. Mam... przynajmniej kilka przyjemniej piszących piór, więc pewnie nie będę go ruszał ;) Wygląda na pewno lepiej niż w zwykłym, porządnie wytłoczyli napisy i linie. Porównując obie na sucho złota wydaje się gładsza. Zdecydowanie najlepsza jest stalówka w jedynce, ale tam jest Mka i pióro jest dość zużyte, więc pewnie wygładzone przez lata pisania.

Z jednej strony chętnie, ale te marmurkowe są chyba dość rzadkie i żeby Cię nie okraść musiałbym zapłacić sporo więcej niż dla mnie Expert jest warty ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...