Skocz do zawartości

Luźny gwint - korpus sam się odkręca


MariuszKoz

Polecane posty

Mam taki problem z piórem sheaffer  targa slim. Oba gwinty (wewnętrzny w korpusie i zewnętrzny na sekcji) są metalowe i niestety tak luźno jest to przykręcane, że pióro po prostu samo do co chwilę odkręca. Co gorsze, skuwka ciasno się zamyka na zatrzask więc ruszenie skuwki od razu poluzowuje korpus pióra? Co można z tym fantem zrobić? Słyszałem coś o szelaku, ale kompletnie nie wiem, jaki kupić i jak to stosować. Może mnie ktoś oświecić? Bardzo dziękuję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szelak sklei gwint, a przecież nie o to chodzi.

Smar jak wiadomo smaruje i uszczelnia, ułatwia skręcanie ale też rozkręcanie, to zły pomysł.

Biała taśma teflonowa (4 zł rolka) do rur jak najbardziej, tylko pamiętać o dobrym kierunku nawinięcia.

Gdy luz jest katastrofalnie duży, sprawdza się przylepiec biurowy, przylepi się i jest trwalszy od taśmy teflonowej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, MariuszKoz napisał:

Dobrym kierunku nawijania tzn zgodnie z kierunkiem zakręcania czy odkręcania? 🙂 Dziękuję za radę

Zobacz na youtubie jakiś poradnik dla hydraulików, tam jest pokazany kierunek nawijania na gwincie.
Chodzi o to, żeby przy wkręcaniu się trzymało. Do wykręcania będzie już odpowiednio wciśnięte w gwint i nie powinno się odwijać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Klerk napisał:

Szelak sklei gwint

Nie, nie sklei, jeśli gwint posmarować i zostawić do wyschnięcia.

Ja szelak stosuję czasem do starych piór, u których nie ma gwintu, ale czop jest już luźny i korpus się na nim obraca. Smaruję czop sekcji cienką warstwą, pozostawiam do wyschnięcia, po czym wciskam w korpus i gra gitara. Po takiej operacji korpus bez kłopotu można zdjąć, nie skleja się z sekcją.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Klerk napisał:

ułatwia skręcanie ale też rozkręcanie, to zły pomysł.

No nie do końca się zgodzę. Chyba, że mowa o smarze, który nie jest gęsty - taki używam tylko do smarowania tłoków i tłoczków. W przypadku gęstego smaru silikonowego i np. "szerokiego" gwintu to rozwiązanie zapobiega właśnie przypadkowemu rozkręceniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...