Skocz do zawartości

derywat

Użytkownicy
  • Ilość treści

    821
  • Rejestracja

  • Ostatnio

1 obserwujący

Contact Methods

  • WWW
    https://www.fountainpencompanion.com/users/566

Profile Information

  • Płeć
    Male
  • Skąd jesteś?
    Poznań

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

derywat's Achievements

M

M (4/6)

  1. Chodzi o konieczność płukania pióra wodą demineralizowaną? Nie tak bardzo uciążliwe, wiele osób tak robi też ze zwykłymi atramentami.
  2. Miałem przez chwilę niebieskie - lakier odpryskiwał z fabrycznie nowego. Może taki wadliwy egzemplarz się trafił ale zrezygnowałem z niego z powodu bardzo sztywnej stalówki i nie sprawdzałem innych egzemplarzy.
  3. Tak beztrosko bezsensowne to pióro jest, że aż zachwycające. Optymizm projektanta i umiejętności doprowadzenia takiego projektu aż do produktu warte pozazdroszczenia.
  4. Ok, ale czy z Iroshizuku rzeczywiście wyjdzie tanio? Odniosłem się z przymrużeniem oka do cen spekulacyjnych Dark Lilac, podanych przez @Rittel.
  5. Mam Pansy - fajny i łudząco podobny do Dark Lilac, ale ten mieszany jednak bardziej mi się podoba.
  6. Dobrze, że idealny Dark Lilac można sobie z iroshizuku tanio zrobić.
  7. Wyjątkowo ładne kolory w tym roku. Będzie do nich jakiś limitowany atrament?
  8. Wziąłem surowy bo miałem obawy o powłoki. Wtedy nie było jeszcze TiSiNX, a szkoda bo ładny jest.
  9. To dokładnie jak w moim, widać tylko gdy opadną. Na którego padł wybór? Pocket? Z jakiego materiału?
  10. Ale tam... dla chłopaków też się nadaje. A miętę od Herbina chyba do kompletu będę musiał dokupić.
  11. Podobno oficjalnie ma ale są dysputy na forach czy rzeczywiście, czy raczej urojone. Wyjątkowo dobrze, Gravitasy, szczególnie modele Pocket, zastąpiły mi inne pióra codzienne. Stalówki są całkiem niezłe, chociaż to chyba chiński wyrób. Jakby co, to można wkręcić Jowo #6. Z tęczowego zaczyna odchodzić powłoka na sekcji, ale to chyba kwestia mechaniczna - przy zdejmowaniu skuwki dotykam czasem gwintem wewnętrznym do sekcji. Sekcja jest delikatnie rowkowana, więc ściera się warstwa na krawędziach rowków. Tytanowy Pocket bardzo łapie rysy, stalowy Pocket dużo mniej, poliwęglanowy Pocket praktycznie wcale. Miałem jeszcze Oraiste ze stalówką powlekaną na pomarańczowo pod kolor pióra - w tym lekko się przetarła powłoka na krawędzi gwintu, na samym piórze i stalówce było wszystko w porządku. Wykończenie, spasowanie, estetyka bardzo dobre, ale rażą trochę błedy wykonania - np. w Pocketach logo na piórze nie jest dokładnie naprzeciwko zeszlifowania na płasko, na którym pióro leży, i patrząc na pióro leżące na stole logo zawsze wygląda krzywo. Ogólnie polecam jako pióra użytkowe dla osób bez OCD. Jakby coś, to znam przepis na kod na 10% zniżki.
  12. U mnie nowe różowe. Z Pen Show przywiozłem Pennonię, Lamy trafiło się niespodziewanie w sklepie stacjonarnym a to atrament z 2018 roku i już dawno nigdzie go nie widziałem. Pennonia świeci w UV, ale przepływ ma słaby. Próbka pisma wygląda tak jak na zdjęciu dopiero po dodaniu polepszacza przepływu (ilfotol). To pierwsza Pennonia, która mi kiepsko płynie. W lamy drobinki widzę tylko na dnie butelki, przy pisaniu nie stwierdziłem. Ten atrament ma chyba drobinki w ilościach homeopatycznych. Za to gdy naprawdę mokro i na fajnym papierze, można się spodziewać połysku w kolorze brązowym/złotym na krawędziach.
  13. Witaj. Na szczęście na forum są też miłośniczki i miłośnicy kolorowych atramentów - jak widać @tom_ek już wypytuje, ciekaw nowych doznań. Możesz też mu podpowiedzieć jakieś ciekawsze atramenty, po czym odkupić taniej na bazarku gdy już mu się znudzą.
  14. Krok pierwszy: nakapałem sobie pipetą do eppendorfa dwie krople ilfotolu i dwadzieścia kropel wody destylowanej - otrzymałem 1:10. Krok drugi: z roztworu z kroku pierwszego po dokładnym wymieszaniu wziąłem dwie krople (reszta na później) do drugiej fiolki i zmieszałem z 20 kroplami gliceryny (znowu 1:10). To co powstało zazwyczaj dobrze się spisuje w dawce jednej kropli na konwerter, ale w bardzo suchych i gęstych atramentach można dać nawet dwie lub trzy. Gliceryna wydłuża wysychanie - jeśli atrament ma dobre smarowanie to w drugim kroku można użyć mieszanki gliceryny z wodą (np. woda:gliceryna:roztwór z pierwszego kroku 10:10:2) lub samej wody zamiast gliceryny (woda:roztwór z pierwszego kroku 10:1). Najlepiej poeksperymentować, każdy atrament wymaga innego dostosowania. Gliceryna w roztworze na smarowanie, ilość dodanego roztworu do atramentu na przepływ. Nie dodaję roztworu bezpośrednio do butelki - wystarczająco łatwo dodać gotowy roztwór przy tankowaniu pióra, a atrament w butelce lepiej mieć bez dodatków.
×
×
  • Utwórz nowe...