Skocz do zawartości

Pelikan M800 jaka stalowka


Pursat

Polecane posty

Mysle o zakupie Pelikana M800. Jest tu wielu posiadaczy tego modelu, chetnie wiec zaczerpne Waszych rad. Jaka stalowke wybrac? Mysle o M-ce, ale nie mam pojecia czego sie spodziewac. gdyby porownac do Parkera lub Bocka, czy M-ka Pelikana M800 bedzie da mi podobna grubosc kreski? Jak mokre sa to stalowki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę 800-ką (tą samą) 30 kilka lat i jest to moje ulubione pióro, stalówka F-ka, Raczej średnia (łatwiej porównać z japońskimi M. Przpływ mokry płynny. I tutaj kilka uwag. Moja opinia może mieć mało wspólnego z dzisiejszymi stalówkami Pelikana Iinna technologia cięcia i szlifu). Porównać z Parkerem w ogóle nie można bo dzisiejsze Parkery są diametralnie inne od tych sprzed kilku lat(dużo) cieńsze). 

Stalówka elastyczna ale niezbyt miękka. Dla kogoś lubiącego średnią kreskę i mającego raczej drobny charakter pisma to raczej F.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i używam współczesnego m800 ze stalówką OB. Moim zdaniem zdecydowanie po suchej stronie mocy. Generalnie udane pióro, ale stalówka pozostawia niedosyt względem np. Sailora. Jak dostanie "mokry" atrament np. GvFC "Cobalt blue" jest fajnie, ale jak atrament jest suchawy jak GvFC "Gulf blue", świadomie podaje jednego producenta, to na gorszym papierze jest słaby poślizg i suchawo... Marzy mi się itallic, ale ciężko go dorwać w rozsądnych pieniążkach.

Mam współczesne m1000 z F-ką i ta jest zdecydowanie mokra i grubsza niż bym się spodziewał ale czasem trudno startuje o dziwo.

Mam też kilka starych pelikanów i te mają zdecydowanie fajniejsze stalówki, chociaż katalogowo to "niższe modele"... Czytałem kiedyś, że sekretem są 2 pisklaki na znaczku... współcześnie jest jeden i chyba coś w tym jest...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i mialem kilka Pelikanow. Generalnie im wiekszy model Pelikana tym wieksza stalowka intym wieksze ziarno na stalowce, czyli bedzie grubiej pisac. Np. Ef Pelikana M400 jest duzo ciensze od EF Pelikana M1000. 

Pelikan M800 ze stalowka F pisze jak np. Lamy z55 w rozmiarze M. I na pewno grubiej niz Pelikan M400nze stalowka F. Duzo zalezy tutaj od papieru. Jak sie pisze to widac jedna grubosc kreski, ale jak atrament wsiaknie to sis rozchodzi i pismo jest grubsze. Fka w M800 wg mnie jest na granicy wygody pisania w malych krateczkach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...