Skocz do zawartości

Nauka kaligrafii czysto i bez kałamarza


brylinski

Polecane posty

Dzień dobry wszystkim bardzo.

Mam takie pytanie do społeczności. Mianowicie ostatnio podczas dokonywania kolejnego uszczuplenia swojego portfela na rzecz rzeczy około piórowych moja Mądrzejsza i Piękniejsza Połowa zadała bardzo niebezpieczne pytanie: „Po co Ci zeszyt ćwiczeń do kaligrafii skoro masz książki od paru lat a się nie uczysz z nich?”. Muszę przyznać, że pytanie było odrobinę kłopotliwe ale zacząłem się tłumaczyć, że aby ćwiczyć to się trzeba rozłożyć z całym grajdołkiem typu stalówki, obsadki, papier i oczywiście kałamarz z atramentem. A otwarty kałamarz z atramentem w pobliżu dzieci to murowana konieczność ponownego malowania ścian/podłogi/sufitu (wybierz to co akurat ostatnio było malowane :D). A wiec powiedziałem, że gromadzę materiał na później. I już myślałem, że temat zamknięty, a tu znowu trafiłem pod ostrzał ciężkiej artylerii, a dokładniej „A to się nie da ćwiczyć bez pióra maczanego w  kałamarzu? No wiesz takim zwykłym jak piszesz normalnie?”.

I tu mnie oświeciło, a raczej pobudziło do poszukiwań i zadawania pytań. Mianowice czy znacie, słyszeliście o piórach (na nabije/tłoczek/itp.) z mocno flexującymi stalówkami nadającymi się do uczenia kursywy angielskiej? Myśle, że do ćwiczenia ustalili pewnie byś się nadawały Pilot Parallel lub Plumix ale do kursywy, do flexowania czy coś się znajdzie? Gdzieś mi się kojarzy, że pióra Noddler’s maja flexujace stalówki ale czy ktoś z was miał z nimi styczność? Macie jakieś doświadczenia jak się sprawują w nauce kaligrafii? 

Będę wdzięczny i szczerze zobowiązany za każda wskazówkę i poradę.

Pozdrawiam serdecznie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz czasu na oglądanie YouTuba? Rozumiem, ach te dzieciaki😘. Ja z upodobaniem oglądam "vintage flex nib", szczególnie te nieme, gdzie chrobocze tylko stalówka, wspaniałe dobranocki, gdy człowiek nie może zasnąć skołowany po robocie. Piór jest mnóstwo, im starsze to lepsze☺️. Ja się tak wkręciłem, że próbuję takie stalówki robić, tutaj nieco starawy post z początków tej zabawy:

Teraz już nie wiem, co jest większą frajdą: szlifowanie kolejnej, czy szlifowanie techniki pisania, a fleksem trzeba umieć pisać😄.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Klerk mam bardzo mało wolnego czasu (praca i dwójka dzieci) więc oglądanie YT nie jest moim priorytetem, wolę czytać książki i rozmawiać z ludzmi na forum od czas do czasu. Dziękuje za podesłanego posta, przejrzę w wolnej :) chwili. A póki co, z zebranych wskazówek w powyższym temacie, wychodzi najlepiej i najtaniej obecnie kupić pióro FPR z ich ultraflexem. Wiadomo, że nie będzie to rozwiązanie dalekie od starych dobrych piór z porządnymi flexami ale na ten moment,  mając na celu wypracowanie sobie pewnego nawyku ćwiczenia przy jak najmniejszym nakładzie pracy oraz tworzeniu potencjalnych sytuacji katastrof typu "kałamarz na ścianie" będzie to najbardziej optymalne rozwiązanie. Dziękuję za informacje i wskazówki.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Noodler's Ahab chyba był taki model, śmierdział niemiłosiernie :D ale stalówka była chyba dość twarda... A masz moment, żeby przejrzeć to, co nasi PenDoctorzy wrzucają czasem na FB w ogłoszeniach? Nie zawsze cena jest przychylna, ale można z nimi pogadać, popytać...

Mam na myśli Kasię:

https://www.facebook.com/profile.php?id=1638716306

 

Oraz Przemka:

https://www.facebook.com/PenRepairShop/

Edytowano przez Ann_gd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plumix mi fleksuje (ale wiadomo, jak na piórko za 3 dychy).

Noodler's Ahab oczywiście można kupić (aczkolwiek poczytaj o zapachu).

Jest też nieco droższy ale za to lepiej wykonany Conklin Duragraph w wersji ze stalówką Omniflex.

Z za oceanu możesz sprowadzić stalówki fleksujące w standardowym rozmiarze #6, np. Fountain Pen Revolution.

Najtańsza opcja z dobrym, porządnym fleksem to chyba dowolny, wygodny korpus wedle uznania z #6 i kupno kilku stalówek Zebra G.

Nic jednak nie pobije vintage (nawet niekoniecznie w złocie). Waterman 5x, Wahl-Eversharp, a nawet tańsze opcje z semiflex jak Parker Duofold.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Dnia 30.12.2022 o 13:23, Ann_gd napisał:

Są, szczególnie Swany i Watermany :) zobacz możliwości stalówek na stronie fb Warsztatu naprawy Piór 

https://m.facebook.com/100064023460141/

Bardzo fajne miejsce. Będę obserwował. Domyślam się, że oferty pojawiają się nieregularnie. Chyba będę musiał zgromadzić pod kafla środków. 😲

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...