Skocz do zawartości

Program do katalogowania piór/atramentów itp.


Polecane posty

Nie miałem pojęcia, gdzie ten post wstawić. Nigdzie mi nie pasował. Jeśli administracja widzi dla niego lepsze miejsce - to proszę o przeniesienie.

* * * 

Kilka tygodni temu wywiązała się mini dyskusja nt. katalogowania atramentów gdzieś tam w sieci. Stoję na stanowisku, że chyba lepiej katalogować to na dysku lokalnym - bo daje to większe możliwości.

Wczoraj znalazłem prościuteńki programik (darmowy!!!), którym można katalogować pióra, atramenty, papiery czy co tam jeszcze chcemy. Pozwala na umieszczenie 3 zdjęć i opisu. Oto zrzuty ekranu:

acJ7snX.jpg

wkTIOfQ.jpg

Jak widzicie, program jest niezwykle prosty. Nie posiada wprawdzie polskiej wersji językowej, ale jest bardzo intuicyjny i każdy, nawet bez znajomości angielskiego, da sobie z nim radę. A w opisie można wpisać dosłownie wszystko: kiedy i jaki atrament był wlany do pióra, jego historia, cena, miejsce zakupu - słowem: co Wam serce dyktuje.

Jak już pisałem wyżej, program jest free, a ściągnąć go można stąd:

http://www.collectornotepad.com/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Topaz napisał:

Kałamarze będą zadowolone.

A bo Ty kałamarze zbierasz? No to po kwietniowej wystawie moich atramentów, jeden kałamarz możesz ode mnie dostać w prezencie.

8 minut temu, Topaz napisał:

Jak dla mnie jest idealny, prosty i czytelny.

Cieszę się, że Ci się spodobał. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Wieczny wagarowicz napisał:

A bo Ty kałamarze zbierasz? No to po kwietniowej wystawie moich atramentów, jeden kałamarz możesz ode mnie dostać w prezencie.

Cieszę się, że Ci się spodobał. 

Dziękuję za deklarację. Zbieram szklane i ceramiczne stare, takie, których już nie produkują, lub wyszły z obiegu. Może będzie okazja kiedyś się spotkać i porównać zbiory, bo mam też kilka napełnionych atramentem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Topaz napisał:

Może będzie okazja kiedyś się spotkać i porównać zbiory

Ja nie zbieram kałamarzy. Tego dostałem jako bonus przy jakimś zakupie.  Żadna to rewelacja...

PEkJphR.jpg

1 godzinę temu, Topaz napisał:

Może będzie okazja kiedyś się spotkać

Jeśli lubisz podróżować... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecam program Symphytum - w pełni darmowy (open-source), moim zdaniem bardzo łatwy w użyciu, można w nim dowolnie ustawiać formularze, które chcemy zbudować, w tym także ze zdjęciami/ilustracjami. Mnie osobiście bardzo się przydał, kiedy niedawno szukałem nowej pracy, do śledzenia postępu różnych równolegle prowadzonych rozmów i wysyłanych CV, żeby się nie pogubić w tym gdzie i z kim już miałem kontakt i do jakiego etapu doszło, a z kim jeszcze w ogóle nie. Ostatnio używam go też jako "osobistą porównywarkę cen" do przygotowania przed większym zakupem zestawu akcesoriów sportowych, który mam w planach. Myślę, że do katalogowania kolekcji powinien się nadać bez problemów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@akavel,

ściągnąłem sobie ten program - z czystej ciekawości. 

Jeśli się trochę (ale naprawdę odrobinę) znasz na oprogramowaniu - to spokojnie możesz zbudować dokładnie to, o co ci chodzi. 
Na razie go z dysku nie wykasowałem - bo być może znajdę dla niego zastosowanie.

Acha...

Program zawiera tzw. bundleware i instaluje - poza naszą wiedzą - program MegaCmd. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wieczny wagarowicz hm, co do tego programu MegaCmd, to jeśli dobrze rozumiem, jest to pomocniczy program konieczny jeżeli ktoś chce używać jednej z funkcji aplikacji, mianowicie synchronizacji do serwisu "Mega". Wydawało mi się, że jest opcja podczas instalacji, gdzie można "odklikać" jego instalację, jeśli ktoś nie potrzebuje, tak więc chyba nie jest to zupełnie poza naszą wiedzą, acz może się mylę, dawno to już instalowałem. Poza tym, z tego co widzę, MegaCmd też wygląda na program "open-source"; koniec końców, o ile dobrze potrafię ocenić, w tym konkretnie przypadku wydaje mi się to "bundleware" w równym stopniu jak opcja dołączenia błotnika podczas zakupu roweru -- niektórzy potrzebują, niektórzy nie, innym zawadza, niemniej summa summarum chyba bardziej pomaga niż szkodzi. Mam nadzieję, że program się kiedyś przyda; tak czy tak trzymam kciuki i życzę powodzenia, niezależnie która aplikacja ostatecznie bardziej się sprawdzi!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@akavel

Tak tak... Tak właśnie jest jak piszesz. Zaznacza się tę opcję w procesie instalacji. A nawet jak się zapomni - to można sam program (znaczy współpracę z chmurą) odinstalować bez problemu.

Pobawiłem się programem: jest dość stabilny, szybki, elastyczny i przyjazny. Ale ma parę niedociągnięć. Jedną z nich jest niemożność ustawienia alfabetycznie rekordów w rozwijalnym menu (tu zwanym 'belką'). Inny - to ten, że po dodaniu rekordu, cała baza danych się rozjeżdża i nie zachowuje preferencji sortowania.

Drobiażdżki - ale trochę irytujące. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, akavel napisał:

@Wieczny wagarowicz Poza tym, z tego co widzę, MegaCmd też wygląda na program "open-source";

Dzień dobry, z tej strony GNU-policja.
Z tego fragmentu wnioskuję, że opisywany w tym temacie jest otwartoźródłowy, ale nigdzie nie widzę jego kodu źródłowego. Co więcej, licencja przedstawiona w czasie instalacji właściwie temu zaprzecza:

Cytat

You may not decompile, disassemble or modify this software in anyway. The software can not be sold, rented without the express of written consent of the author. You can not change the program or create other software based on this program.

Byłbym ostrożny z tego typu darmowymi programami z zamkniętym kodem źródłowym i ostatnią aktualizacją w bliżej nieokreślonej przeszłości (ale raczej dalszej niż bliższej, biorąc pod uwagę że żaden z systemów operacyjnych podanych w wymaganiach dla tego programu nie jest już wspierany przez producenta(!)).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam o to tutaj, dobry Człowieku na wagarach, bo może się komuś przyda i taka informacja. Czy ten Twój programik nadawałby się do katalogowania książek? Bo kiedyś (jak miałem Windę 3.11) była kartoteka, a później już jej nie było. Nowe programy "Cardfile" mnie drażnią.

Myślisz, że ten collector notepad byłby dobry? A może masz coś innego, co pasowałoby do książek?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kleks Możesz spróbować z Calibre (służy do katalogowania eBooków, ale można też go użyć do papierowych) albo Zotero lub Mendeley (przeznaczone do zarządzania referencjami, np. artykułami naukowymi czy właśnie książkami).

Edytowano przez Rittel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty się 3maj od Calibre z daleka. Jest to wielka kobyła, która na dodatek robi to, co ona uważa za stosowne. Jest to jeden z najmniej intuicyjnych programów jakie znam. 

A katalog książek da się zrobić w obu programach. Chyba nawet tym sugerowanym przez @akavela byłoby Ci łatwiej.

Edytowano przez Wieczny wagarowicz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zapisałem pierwszą pozycję w tym Collector Notepad. Lubię takie proste programiki, ale dwie rzeczy mnie się nie podobają. Jedna to taka, że mogę znaleźć książkę tylko po tytule, albo po dacie dodania. Przydałoby mi się coś takiego, żeby było więcej tych możliwości. Zrobiłbym wtedy kilka kategorii wyszukiwania, np po autorze, rodzaju publikacji, wydawcy itd... Druga sprawa, to gdzie się to zapisuje? Rozumiem, że jak odinstaluję programik, to po ptokach? Nie ma on żadnego folderu, w którym trzyma całą moją robotę katalogowania? Głupio by było wpisać np z 500 pozycji i... Coś poszło nie tak.

Edytowano przez Kleks
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij sobie ten, który zaproponował @akavel. Powinieneś sobie z nim dac radę. jakby co to pisz.

Ten program ma możliwość przechowywania danych w chmurze, ale znając Twój stosunek do tego typu usług - nawet Ci tego nie proponuję. 

Acha... Link do ściągnięcia jest kilka postów wyżej. W momencie instalowania odznacz że nie chcesz instalować programu MegaCmd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki, już zainstalowałem. Tak, oczywiście odznaczyłem to. Jeśli chodzi o mój stosunek do takich usług, to rzeczywiście, znasz mnie dobrze :D

Przy okazji, dowcip mi się przypomniał.

Pukanie do drzwi, facet otwiera, a tam gość z walizkami i od razu mu się wpakował do przedpokoju.

- Dzień dobry - mówi - Od dziś będę tu mieszkał

- Cooo?

- No tak. I nstalował pan wczoraj nowe oprogramowanie na komputerze?

- Instalowałem. I co z tego?

- A przeczytał pan całą umowę, przed kliknięciem - Instaluj?

- Nnoo... Nie.

- No właśnie...

A wracając do programu, Gdzie toto przechowuje zapisane listy? Zresztą dobra, znajdę jakoś... No to widze, że zabawę na weekend mam :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rittel napisał:

Dzień dobry, z tej strony GNU-policja.
Z tego fragmentu wnioskuję, że opisywany w tym temacie jest otwartoźródłowy, ale nigdzie nie widzę jego kodu źródłowego. Co więcej, licencja przedstawiona w czasie instalacji właściwie temu zaprzecza:

Cofam i posypuję głowę popiołem (nie mogę już edytować posta), dopiero teraz się zorientowałem ze odnosiłeś się @akavel do Symphytum...

Edytowano przez Rittel
poprawiłem literówkę
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Kleks napisał:

A wracając do programu, Gdzie toto przechowuje zapisane listy? Zresztą dobra, znajdę jakoś...

Gdzieś przechowuje, ale w jakim formacie? Będzie z nich dalszy pożytek? :o 

Widzę, że zainteresowanie jest poważne, to może Excel(?), dużo można zrobić, a w Accessie to już praktycznie wszystko(!), i niekoniecznie Microsoftu😜 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, sprawdziłem ten Symphytum. Jak dla mnie, to jest rewelacja. Na razie zrobiłem pierwszy wpis, więc jeszcze nie zapoznałem się z wadami, jeśli jakieś toto ma. Jutro się pobawię. Z tym, że do książek to mi pasuje bardziej, a do atramentów to jednak widziałbym, Collector Notepad. Inny charakter kolekcji. Excel jest być może dobrym rozwązaniem, ale jak dla mnie, to już trochę za skomplikowanym. Poniżej zrzut ekranu z Symphytum.

PfPcCZ6.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Klerk napisał:

Gdzieś przechowuje, ale w jakim formacie?

Mówimy o Symphytum? 

No to przechowuje w c:/Users/AppData/Local/gioisys/Symphytum

I sa tam folder Files (i w nim są zdjęcia), zaś baza danych - w formacie *.db Z tym plikiem już sobie można poradzić.

Natomiast Collector Notepad ma katalog: 

c:/Users/documents/collector Notepad.

I ten rzeczywiście zapisuje bazę danych w egzotycznym formacie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No doprz... To jeszcze mi powiedz, co znaczy, że nie da się analfabetycznie? A po czym mam znaleźć daną pozycję? I wytłumacz mi prostym chłopskim językiem, what do you mean, że "po dodaniu rekordu, cała baza danych się rozjeżdża i nie zachowuje preferencji sortowania"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kleks napisał:

a do atramentów to jednak widziałbym, Collector Notepad.

Niekoniecznie. Tu masz atramenty:

sg985wj.jpg

Tu masz monety:

VWoG8NU.jpg

A tu masz pióra, żebyś nie zapomniał co i kiedy wlałeś:

EiaQ2p1.jpg

3 minuty temu, Kleks napisał:

że "po dodaniu rekordu, cała baza danych się rozjeżdża i nie zachowuje preferencji sortowania"?

Tu masz wygląd niewielkiej bazy danych:

1oC6B5o.jpg

Jak klikniesz na górną listwę (tam gdzie zaznaczyłem 'firma') to ustawi ci rekordy w tej kolumnie w kolejności alfabetyczniej. Drugie kliknięcie - ustawi je 'od końca'. No i tego 'nie trzyma' właśnie i za każdym razem trzeba sortować. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha. Znaczy za każdym razem kliknąć? Eeee, to nie jest taki problem. Może twórcy programu wyszli z założenia, że niekoniecznie za każdym razem będziesz chciał używać tej samej opcji sortowania. Ale z tego co widzę, to mogę na przykład dodać okno z tekstem - rodzaj literatury - i jeśli to będzie powiedzmy kryminał, to po kliknięciu na kolumnę - rodzaj - ustawi mi wszystkie kryminały w kupie? No to by było właśnie to, o co mi chodziło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...