Skocz do zawartości

Robimy stalówkę flex do pióra wiecznego.


Klerk

Polecane posty

Niezwykle trafnie to ująłeś, ale zaczynam się przyzwyczajać, och "złotousty". Ale tak na serio, to rodzaj tego detergentu ma znaczenie, najgorsze są te ekologiczne, z aloesem, lanoliną,...itd., najlepszy czysty chemicznie typu fotonal, Ludwik jest gdzieś chyba pośrodku, więc dobrze, mi sprawdza się Fairy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek zdjęcie które wyjaśnia istotę fleksowania stalówki złotej, temu nie sprosta żadna stalowa:

mabie-todd-swan-bhcr-fountain-pen-14k_36

 

Co wyróżnia fleksującą stalówkę stalową (zaznaczam stalową, bo złote pracują inaczej) od stalówek vintage sprężystych, złotych, itd.?    To jest system nacięć dzięki którym skrzydełka mogą znacznie się rozszerzać już pod niewielkim naciskiem. Parę postów wcześniej opisałem jak rozszerzyć takie księżycowe wycięcie:

S822017c7fe0744118f0b958de94854ecH.jpg_6

conklin-all-american-turquoise-serenity-

To nie jest tylko mój pomysł, ktoś już to zrealizował:

IMG_1135-blog2-WM.jpg

 

Innym sposobem jest wykonanie bardzo głębokiego wzdłużnego rozcięcia. Jest to stosowane głównie przez producentów, bo posiadają przemysłowe maszyny, Ahab, Kanwrite, FPR, Franklin-Christoph,..., @tom_ek wiele z nich przetestował i na Forum opisał.

6chromeuf_f7be3dcd-fea5-410f-a169-1e69b8

 

Stosowany jest trzeci sposób, wycięcia boczne w tradycyjnej stalówce, niewątpliwie staje się ona miękka, ale moim zdaniem jest to ślepa uliczka, chyba że nie przeszkadza mazanie spływakiem po papierze😭  (do obejrzenia na YouTube)

Leonardo-Nib-Part-Flex-Stainless-Steel_1

Pilot+Nib.jpg?format=1000w

 

Powstają też nowe dzieła sztuki, tytanowy unit:

untitled.3456.jpg?format=1500w

 

System "Crossflex nib" ($175😯)  to połączenie systemu pierwszego (księżycowe) i drugiego (wzdłużne), daje niesamowitą szerokość otwarcia, ale nie myślcie sobie, że tak da się pisać. Zrobiłem sobie taką podatną stalówkę, do szerokości max 3mm jeszcze pisze, ale atrament specjalny, potem zrywa błonę przepływu atramentu.

DSC01558_1080x.jpg?v=1540677591

 

Tutaj jak wyżej, ale jak 🤩. Odczynniki które tak wytrawiły nierdzewną stal to domena chemików. Może ktoś z Was potrafi to wyjaśnić?

DSC01636-01-01_1080x.jpeg?v=1544921963

 

A to pomysł future, do dalszej realizacji😄

images?q=tbn:ANd9GcRgWqEOkHxd9bWQB1_RWWF

Chcielibyście mieć taką stalkę?🤔   Proporcje wskazują, że będzie bardzo elastyczna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Panowie!  Szanowni Koledzy, ogarnijcie się trochę, zagadnienia opisane w tych postach mają już ponad 1,6k odsłon, ludzie są naprawdę zainteresowani, wystarczy wpisać w Google "stalówka flex" a przekonacie się jak wysoko jest ten temat klasyfikowany. Proszę załóżcie odważnie odpowiedni wątek humorystyczny i hulaj dusza, piekła nie ma😉,   albo rozwijajcie temat:

https://www.piorawieczneforum.pl/topic/12159-pióra-inaczej-pióra-w-podwójnej-roli/?do=findComment&comment=184249

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Bardzo ciekawy temat, ja od dłuższego czasu planuję produkować własną stalówkę do moich piór. Nie zabrałem się póki co do tematu ale robiłem próby i mam maszyny do produkcji. Napotkałem co prawda inne problemu ale rozcinanie akurat nie jest jednym z nich. Jeśli ktoś by chciał pokombinować i pobawić się tematem to zapraszam do pracowni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, MiliM napisał:

Napotkałem co prawda inne problemu ale rozcinanie akurat nie jest jednym z nich.

Pewnie znasz, ale jeśli jeszcze nie to obejrzyj sobie co robi Schon DSGN - tworzy rzemieślniczo swoją własną, tytanową stalówkę, bardzo unikalną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.07.2023 o 17:04, Rittel napisał:

Pewnie znasz, ale jeśli jeszcze nie to obejrzyj sobie co robi Schon DSGN - tworzy rzemieślniczo swoją własną, tytanową stalówkę, bardzo unikalną.

Dzięki wielkie za polecenie. Tak znam ale zawsze warto odświerzyć temat :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...