Jump to content

Waterman Perspective


Alveryn

Recommended Posts

pers4.jpg

Pierwsze wrażenie

Waterman Perspective wyznacza w katalogu Watermana górną granicę cenową piór ze stalowymi stalówkami. Przez sklepy „ceniony” zwykle w przedziale 400-550 zł. Pióro wyraźnie cięższe od Experta – prawdopodobnie z powodu dużych, chromowanych elementów ozdobnych (pierścień, zakończenie korpusu, zakończenie skuwki).

pers2.jpg

Wygląd

Wizualnie pióro różni się od Experta tak, jak wałek do ciasta różni się od wrzeciona. W moim odczuciu – na plus (z czego wniosek, że wolę ciasto od przędzy :P). Styl „techniczny”, industrialny, może kojarzyć się z architekturą wysokościowców (przynajmniej tak twierdzą marketingowcy Watermana). Klips utrzymany w tej samej konwencji. Efekt psuje za duża, moim zdaniem, stalówka.

Bardzo ładnie wygląda szeroki, grawerowany pierścień w zestawieniu z liniami na lakierowanym korpusie. Byłoby jeszcze ładniej, gdyby linie na obu elementach łączyły się. Może jednak zbyt wiele wymagam?

Pismo

Mój Perspective ma stalówkę oznaczoną "F". Sztywna, podobnie jak w Expercie, przy tym o zdecydowanie węższym ziarnie i bardziej suchej kresce – przez to daje czasem uczucie, jakby dźgała papier. Tym razem jest to rzeczywiście "F", nadające się do drobnego pisma i szybkich notatek.

Perspective jest mniej ergonomiczny, niż Expert. Obsadka jest metalowa i gładka, a przy tym zwęża się. Mam skłonność do niskiego trzymania pióra, dlatego przy takim kształcie ryzykuję przypadkowe dotknięcie stalówki. To trudny przypadek – prawdopodobnie nigdy bym go nie kupił, bo nie jest wygodne, ale niesamowicie mi się podoba, więc od czasu do czasu nim piszę. Czysty masochizm. :P

pers1.jpg

Jakość

Jest dobrze, ale nie tragicznie. ;)

Pióro posiada sporo gładko wykończonych elementów, ale póki co nic mi nie matowieje ani się nie rysuje. Może to być spowodowane profilaktyką – nie noszę go do pracy ani nie zakładam skuwki na korpus. Widziałem egzemplarz, w którym odkleił się „kapsel” ze szczytu skuwki, ale u mnie się to nie zdarzyło.

Żeby nie było zbyt różowo, mój Perspective ma poważny mankament, a imię jego: stalówka. Jestem pierwszym użytkownikiem, pióro wypisało dwa konwertery i wylądowało na „urlopie” w ramach rotacji napełnionych pisadeł. Ostatnio postanowiłem je porządnie przepłukać i zainkować. Niestety, zajrzałem przy okazji pod spływak... Ja rozumiem, że „nierdzewny” to polskie nadużycie semantyczne, niefortunny odpowiednik angielskiego stainless („skaza/plama”+”mniej”). Ale żeby po dwóch napełnieniach od spodu pojawiły się zmatowienia?? W tym jedno w tak ważnym miejscu, jakim jest zakończenie rozcięcia!? Nie jest to może jeszcze korozja w sensie wyżartych dziur, ale tego tam w ogóle nie powinno być!!! :gaah:

Podsumowanie

Ładne pióro, bardziej wyważone niż Expert. Sprawia też wrażenie lepiej wykonanego, choć (oczywiście) musiałem trafić na egzemplarz z mało odporną stalówką (przez co teraz poluję na mało odporny egzemplarz z dobrą stalówką ;)). Nie lubię nim pisać, bo jest dla mnie niewygodne, ale lubię jego kreskę i wygląd.

Jeśli miałbym wybierać pomiędzy Expertem a Perspective - wybrałbym Perspective. Ale, na szczęście, nie muszę wybierać. B)

pers3.jpg

Edited by Alveryn
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Lubie to piórko, jedno z moich podstawowych. U mnie też już trochę służy i o stalówce złego słowa powiedzieć nie mogę... Jedno z niewielu piórek o nowoczesnej stylistyce, które naprawdę mi się podoba, choć zgadzam się że stalówka proporcjonalnie do sekcji ciut zbyt duża się wydaje. Ostatnio po miesiącu leżenia startowało od przyłożenia do kartki (może po części załuga Florydy), naprawdę fajne piórko, zwłaszcza że udało się ustrzelić nowe za 180zł :D

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest nilfein

Hmm...a ja nie wiem, co o nim sądzić. Chyba jednak bardziej przemawia do mnie Expert. Ale ja jestem "oldskulowy" w kwestii pisadeł.

@Alveryn - a w Expercie w ogóle występuje coś takiego, jak cieniowanie? Rozważam zakup, ale lubię, jak pióro nieco cieniuje atrament (moja Lama robi t* z każdym inkiem, niezależnie od gęstości i bardzo mi się to podoba)*, ale na tych fotkach to taka po prostu szeroka linia jak z flamastra...:(

*Aha, i proszę bez skojarzeń - Lama nie jest rozwiązła, tylko ma bogate życie wewnętrzne :P

Link to comment
Share on other sites

To zależy od atramentu. Expert, którego najwięcej używałem, ma formalnie stalówkę M, a praktycznie BB. Fajny mokry mazak. Przy odpowiednio rozwodnionym atramencie cieniowanie pierwsza klasa.

Tych cieńszych używam głównie cudzych, nie przyuważyłem. Strasznie popularny model.

Link to comment
Share on other sites

Guest nilfein

To mnie trochę pocieszyłeś, bo zasadzam się właśnie na Experta. O Perspective też myślałem, ale po badaniu organoleptycznym - odpuściłem. Zbyt industrialny, jak dla mnie. A jak z jakością wykonania Experta? Lepiej czy podobnie, jak w Hemisphere?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...