Jump to content

Polecane poradniki, lekcje i kursy kaligrafii


ArielN

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...
  • 2 years later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Do kaligrafii na początek najlepsze są jak największe stalówki,Plumix jest super, ale nawet BB to trochę małą stalówka (chodzi o to, aby litery były jak największe, żebyś już na początku wyłapał błędy, i ich nie utrwalał). Radziłbym Pilota Parallel, albo w cenie Plumixa maczankę i kilka stalówek.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest nilfein

Największa to bodajże 6 mm i wypluwa na papier straszną ilość atramentu.

 

Ja bym się najpierw zastanowił, co chcesz osiągnąć ćwicząc kaligrafię. Jeśli tylko poprawić charakter pisma lub dodać mu "pazura", to sięgnij raczej po stalkę 1.1 lub 1.5 mm (Lamy i Kaweco mają takie w seryjnej ofercie, nawet w najtańszych modelach), ewentualnie B/BB Pilota. Jeśli faktycznie zamierzasz trenować konkretny styl kaligraficzny (Spencerian na przykład), to tu już musisz zainwestować raczej w maczankę lub odpowiednio przerobione pióro wieczne. O ile maczanki i stalówki do nich są względnie tanie, o tyle pióro wieczne z przerobioną stalówką to już pewna inwestycja. No, ale to już kwestia docelowego zastosowania.

Link to comment
Share on other sites

A jeśli gotyk, to jakiś Parallel ze środkowego przedziału. Ja korzystałem ze świetnego kursu, którego autor zalecał używanie stalówek sporych, żeby ewentualne błędy wyłapać już na początku. Ja zaczynałem z Parallelem 2,4, wyniki uznaję za zadowalające.

Link to comment
Share on other sites

Podobną opinię słyszałem, dziękuję za odpowiedź.

Zrobię jak piszesz. Do tego wezmę Plumixa M lub B dla syna, a sobie Joy Al lub Safari z opcją dokupienia do niego stalówkę italic 1.1. (obawiam się, że korpus Joy będzie dla mnie za delikatny i cienki).

Dla mnie stalówka Lamy 1.1 jest za cienka (mam dla porównania TWSBI 1.1 - ta jest Ok). Lamy polecam 1.5 lub 1.9 -wcale nie jest taka gruba jak wskazują cyfry :) Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Dla mnie stalówka Lamy 1.1 jest za cienka (mam dla porównania TWSBI 1.1 - ta jest Ok). Lamy polecam 1.5 lub 1.9 -wcale nie jest taka gruba jak wskazują cyfry :)

OK. Ufam, że 1.5 będzie także w sam raz do pisania krótkich tekstów na co dzień. Używasz korpusu Joy czy tylko stalówki na innym korpusie?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ja korzystam z archiwalnego kursu italiki udostępnianego przez Reed College:

http://www.reed.edu/calligraphy/reynolds_television.html

 

Do nauki używam pisaka ZIG z dwoma końcówkami (2mm i 3,5mm). Dla szerokości 3,5mm minuskuła ma 17,5 mm wysokości, to już naprawdę sporo. Podejrzewam, że nim skończy się tusz w pisaku znudzi mi się nauka italiki lub przejdę na pióro ze stalówką 1,1mm. (na codzień używam do normalnego pisania Plumixa ze stalówką M)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...