Skocz do zawartości

Pierwsze porządne pióro oraz jak rozpoznać oryginał?


Polecane posty

Witam :-) blado wychodzę jeśli chodzi o znajomość piór, dlatego będę wdzięczna za udzieloną mi pomoc.

Potrzebuję pióra które starczy mi na wieczność. Była chemiczka od 8 lat jest szczęśliwa posiadaczką Watermana. To zachęciło mnie do kupna pióra tej firmy.

Cena na stronie watermansklep.pl minimalnie wynosi 200 złotych.

Znalazłam pióro o wiele tańsze https://parker-waterman.pl/piora-waterman/17-pioro-wieczne-waterman-graduate.html

Zauważyłam różnice - na stalówce pióra do którego link podałam pod napisem Waterman widnieje napis France. Na stronie watermansklep.pl prawie każda stalówka jest opatrzona napisem Paris. Czy to ma jakiś wpływ na oryginalność pióra? Czy warto kupić te pióro? :-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Parkerów/Watermanów sprzedawanych w sklepach raczej nie można posądzać o nieoryginalność. Model, który wskazałaś, czyli Graduate, to po prostu budżetowy Waterman i tyle. W podobnych, a nawet niższych cenach śmiga na Allegro. Okolice 60 zł to realna wartość tego pisadełka. Wyższe to już zwyczajne naciągactwo ze strony sprzedawcy, bo pióro nie jest wybitne. Owszem, jest lepsze od Parkerów z podobnej półki, ale szału nie ma. Czy będziesz zadowolona? Trudno stwierdzić. Ja za ok. 200 zł pokusiłbym się raczej o Watermana Hemisphere - z całą pewnością będzie trwalszy od owego Graduate.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś myślałam że jak wydam na pióro 200 zyla, to będzie służyć przez dekady. Tymczasem nawet polecany i wychwalany wszędzie Pelikan M200 nie wytrzymał dłużej niż dwa lata, i teraz jest do naprawy. Tak że jeśli chodzi o to, żeby piórko było naprawdę trwałe, to jednak trzeba albo trochę więcej wydać (Waterman Charleston, na przykład), ewentualnie kupić sobie Lamy, nie zwracając uwagi na wygląd ;) A co do tego Graduate, to słyszałam, że lubi przerywać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 200 PLN można ustrzelić Aurorę Style, Watermana Hemisphere, Platinum Cool, Sailor Lecoule, Kaweco Liliput. Wszystkie warte uwagi. Prawdopodobnie żadne nie okaże się wieczne (ale to dotyczy również wielu droższych współcześnie produkowanych piór, nie ma się czym przejmować :)).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałam wszystkie zaproponowane pióra, jednak kurcze, to jeszcze nie to... :-) poszperałam po stronach i mam następujące pytania:
Pióra Crossa, czy to trwałe i dobre pióra? Odpowiednie do intensywnego pisania? I czy te niebieskie pióro ma taki chropowaty korpus? Wygląda tak niejednorodnie, jakby miał drobinki brokatu :-)
Tak samo pióra Sheaffera które wkleilam, jak wygląda jego użytkowanie?
No i Waterman, jeden z tańszych. Które pióra polecacie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, że piszę pod pod postem. Znalazłam jeszcze jedno pióro

http://www.piorowieczne.pl/pioro-wieczne-classic-century-czarna-laka-ct-crat0086-77-p1883

Jest cienkie, lekkie. Trochę zmartwily mnie naboje slim, bo nie wiem jak z dostępnością.

Jestem też ciekawa jak grubo piszą te pióra? Na stronach internetowych nie mogę znaleźć tej informacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecił - jeśli nie musi być z metką - jakiegoś Sheaffera sprzed pół wieku. Sporo ich się pojawiło ostatnio na aukcjach.

Piękne, raczej niewielkie i lekkie. I stanowczo bardziej wieczne niż to, co za dwie stówki można znaleźć w sklepie.

Tu podpieram się ogólną opinią bo sam nowych piór mam zbyt mało żeby mieć miarodajną opinię :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_ded_

Niestety nie jest to dla mnie takie proste - stare pióra mają swoje walory, ale ja zbyt słabo się na nich znam, aby rozumieć ich wartość. Znalazłam kilka aukcji, jednak nie jestem w stanie określić, czy to pic na wodę czy może jakieś świetne pióro, których teraz już nie robią.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ryzyko, jest zabawa! :D

A bez żartów, oczywiście jeśli się ma ochotę działać w tym kierunku, można wybrać sprzedającego, specjalistę od starych piór(jest ich raptem kilku na allegyro), upewnić się że przyjmuje zwroty (gdyby nie pasowało) i juhu. Ale na taką opcję trzeba mieć nieco czasu.

No i jest ryzyko, jeśli masz lekką słabość do ładnych przedmiotów z charakterem, że na jednym się nie skończy.

Czego życzę :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pióro wieczne jest wieczne?

moim zdaniem tak.

ale!!!

To że dawna produkcja jest bardziej solidna od obecnej - to żadna nowość

wiele osób z forum to potwierdzi...

 

"starych" piór ja się nie boję 

sam kupiłem używane 

i jestem mega zadowolony

 

Prawdą jest że kupiłem za pośrednictwem forum (od Kolegi @Konis'a)

i miałem pewność, że mi kitu nie ożeni :)

 

ja Ci radzę podobne rozwiązanie

np taka oferta....

Sheaffer Balance Jr. Black (lata 30-te XX w.). Również pełnosprawne, również rysy i ubytki pozłoty. System napełniania - dźwigienkowy (lever-filler). Stalówka złota (sygnowana Sheaffer Junior Made in USA). Cienka i mokra. Jest dość twarda, ale da się z niej wydusić pewne zróżnicowanie linii (ale to raczej nie flex w pełnym rozumieniu tego słowa - w najlepszym razie semi-flex, ale to też mocno naciągana teoria).

 

CENA: 130,00 zł

 

4a26ba69be9de0bam.jpg

 

Link

http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/6166-sprzedam-czyszczenie-szuflady-ciąg-dalszy/?p=94770

a co do (współczesnych i nie tylko) Cross'ów i Sheaffer'ów

jest na forum Kolega INAHON

On wie wszystko :)

np

 

LINKi

http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/448-historia-firmy-cross/?p=5264
http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/448-historia-firmy-cross/?p=5264
Edytowano przez andreo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 

pobędziesz na forum i wszystko będzie białą magią

;)

 

poczytaj forum i wiele Ci się wyjaśni :)

 

generalnie chodzi w tym opisie, że pióro podaje dużo atramentu na stalówkę (pisze mokro)

oraz że nie można różnicować grubości kreski (czyli fleksować) sterując naciskiem na nią (bo jest twarda, czyli nie podatna na nacisk)

 

a jeżeli chodzi o inne aukcje - to nad Zatoką można coś zakupić

np

http://www.ebay.com/itm/Vintage-Black-Lady-Duofold-Fountain-Pen-/311195343257?pt=UK_Home_Garden_PensPencils_WritingEquipment_SM&hash=item4874b01999
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, podobnie jak koledzy zalecałbym coś używanego renomowanego. Ot, np coś takiego jak Sheaffer'ek od nilfeina.

 

Nie to, żeby mi obiecał jakiś odpał :D

 

Po prostu: Wieczne pióro wiekowe jest bardziej wieczne niż nowe!

 

Naucz się tego na pamięć :D :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...