Jump to content

Stalówka stub, stalówka oblique, stalówka italic - różnice


ArielN

Recommended Posts

Stalówka stub i stalówka oblique nie jest tym samym, co stalówka italic. Zasadniczo stub to typ stalówki italic charakteryzujący się szczytem stalówki o nieco bardziej zaokrąglonym szlifie. Oblique to zaś stalówka italic ścięta pod kątem.

 

Różnice między stalówkami stub, stalówkami oblique i stalówkami italic najlepiej wyjaśnia artykuł autorstwa Richarda Bindera: http://richardspens....nibs/primer.htm

Link to comment
Share on other sites

stub to rodzaj ogona, krótkiego i tępego, takiego jak u rysia Lynx sp.  zatem z technicznego punktu widzenia, nie każda płasko zakończona stalówka będzie stubem. na przykład blaszka B pilota 78g, to nie stub, a właśnie blunted italic. natomiast stalówki 1,1 i 1,5mm w twsbi, to technicznie zdecydowane stuby.  tak sobie imaginuję.

 

niestety własnych zdjęć porównawczych nie posiadam, posiłkuję się zatem internatem.

 

78G01.jpg

 

DSC1792.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Puryści wyróżniają jeszcze cursive. To forma pośrednia, czyli idzie tak: italic -> cursive -> stub, od najbardziej kanciastej do zaokrąglonej.

Moim skromnym zdaniem ma to znaczenie praktyczne jedynie dla kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę ze stalówkami ściętymi. Przy zerowym doświadczeniu stalówki typu italic mogą wydawać się drapakami, ponieważ wymagają idealnie poziomego ułozenia względem podłoża, a to dla początkujących jest trudne. prawidłowe odruchowe trzymanie poprawne dłoni przychodzi z czasem.

Jednak moim zdaniem warto zacząć naukę obsługi ściętych stalówek właśnie od tych typu italic, Jeśli zaczniemy od wybaczającego stuba, przesiadka na italica może być bolesna. W odwrotną stronę oczywiście nie ma tego problemu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...