Jump to content

parker 45


rbit9n

Recommended Posts

... nie wiem jak Wam, ale po ostatniej mojej recenzji pozostał mi niesmak, wiecie ten z rodzaju tych powstałych podczas całonocnej podróży pociągiem PKP, najlepiej składem EN75, rozumiecie nie? jeśli nie rozumiecie, to kiedyś Wam wyjasnie, ale nie teraz, teraz pora na parkera 45 w dwóch odsłonach.

 

 

Parker+45_00018.jpg

 

... znacie ten dowcip o carskim generale i zagadce? tu jest tak samo, pióro w lesie, bez sensu.

 

Parker+45_00019.jpg

 

... ale miało być do rzeczy. w sumie to nie wiem jak trafiłem na tego parkera. może dzięki kol. Atuzi? może kiedy próbowałem zidentyfikować pewnego parkera? nie jest to ważne, ważne że trafiłem i postanowiłem go kupić. pióro było produkowane w latach 1960 - 2008. zostało wprowadzone jako model budżetowy. miewało stalówki stalowe czyste, stalowe złocone i złote. różnie z tym bywało. pierwsze co się rzuca w oczy to mocno wrzecionowaty kształt, ale też bez przesady. na skuwce klips z typowym dla parkera motywem strzały. klips przykręcony klejnotem chromowanym. wersja wykończenia plastik + stal szczotkowana oznaczana była jako classic, w odróżnieniu od...

 

Parker+45_00013.jpg

 

... wersji CT aka "arrow", która miała plastikową kapę, oraz wersji "flighter", która z kolei była cała z metalu. tym metalem była na przykład szczotkowana stal. była też wersja "insignia", która była metalowa, pokryta złotem. występował także model "coronet", który posiadał "klejnot" na końcu korpusu. taki wyrośnięty dość.

... model CT pojawił się w produkcji w roku 1962, kiedy parker nabył odpowiednie wtryskiwarki, umożliwiające produkcję całkowicie plastikowych kap.

 

Parker+45_00008.jpg

 

... pióro na macie olfy. też bez sensu.

 

Parker+45_00009.jpg

 

... stalówka w parkerze 45 nie dość, że niewielka, to jeszcze zakryta, niektórym to się nie podoba, ja akurat lubię. pewnie zostało mnie to z czasów, kiedym używał hero 329 (i podobnych), które wiadomo czymże były.

 

Parker+45_00020.jpg

 

... na srebrnym pierścieniu, który znajduje się na osadce zauważyć można trzy guzdki, których zadaniem jest trzymanie skuwki. skuwka trzyma się dzielnie, daję słowo.

 

Parker+45_00023.jpg

 

... skuwka idealnie się wpasowuje na obudowę, a dzięki temu że jest bardzo lekka, praktycznie nie czuć różnicy w wyważeniu pióra.

 

Parker+45_00016.jpg

 

... różnica długości między piórem bez skuwki, a piórem z kapą zatkniętą na tył, to jakieś 2cm. ponieważ pióro samo w sobie jest dość długie, nawet przy większych dłoniach nie ma potrzeby wydłużania go tym zabiegiem, ale dla wygody można zatknąć i zapomnieć.

 

Parker+45_00011.jpg

 

... na skuwce, bo o tym nie pisałem znajdziemy napisy "PARKER" i "MADE IN ENGLAND", nad którym znajduje się klasyczne logo parkera, tj. poziome jajko ze strzałą.

 

Parker+45_00021.jpg

 

... parker 45 jest piórem zasilanym na naboje w standardzie producenta. można też z powodzeniem stosować tłoczki. pasują współczesne tłoki standardowe, jak i de luxe.

 

Parker+45_00017.jpg

 

... pasują takoż idealnie stare zbiorniczki z dętką.

 

Parker+45_00010.jpg

 

... tak to wygląda w pół-aerozolu.

 

Parker+45_00022.jpg

 

... spływak adekwatny do stalówki, w tym przypadku zlatki. daje idealną ilość atramentu. idealną jak dla mnie, bo klasyk pisze bardzo sucho, a jak wiecie, ja lubię.

 

Parker+45_00024.jpg

 

... makro z ręki w lesie na slajdzie 100ASA/21°D przy użyciu obiektywu o otworze względnym f/3,5 to nie lada wyzwanie dla fotografa i jego nerwów. tu poradziłby sobie jedynie Simo Häyhä.

 

Parker+45_00025.jpg

 

... j.w.

 

Parker+45_00012.jpg

 

... pióro w aerozolu. stalówka i spływak mocowane są pierścieniem, na którym zasadniczo widnieje tęgość stalówki. tu widzimy literę M, ale o tym jeszcze wspomnę, bo nie uwierzycie, ale oszukali mnie!

 

Parker+45_00014.jpg

 

... klasyk i szczała w jednym stali piórniku

... bijatyk i kłótni było bez liku...

 

 

... jak widzicie, plastikowa kapa jest promień szersza. spowodowane jest to tym, że coś tam musieli jeszcze do środka włożyć i im się nie mieściło. pisali o tym w Internetach, ale nie chciało mnie już się tego rozumieć.

 

Parker+45_00015.jpg

 

... nie wiem czy widzicie wspomniane guzdki. powiedzmy że ja widzę.

 

08-13-NP20-ID68%252B-17-005.jpg

 

... stalówki jak widać nie za duże. zdjęcie robiłem na calowej stronie maty, czyli że cała stalówka ma ca. 2,5cm długości. na zlatce wytłoczone są oznaczenia złota i próba: "14K" "585" oraz napis "MADE IN ENGLAND". zlatki nieco się różnią. górna pochodzi z classica, nie ma pełnego rozcięcia, co może tłumaczyć suchość, ma też mniejsze ziarno, niż ta dolna, ze strzały.

 

08-13-NP20-ID68%252B-17-006.jpg

 

... w miejscu litery "E" znajduje się przetłoczenie, które ułatwia pozycjonowanie stalówki na spływaku. obie zlatki wykonane są z dość grubej złotej blachy, przez co ich uginalność jest bliska zeru. ale znów, to co dla jednego jest wada, dla mnie jest zaletą, bowiem bardzo łatwo się pisze tym piórem przez kalkę, a faktury z dwiema kopiami lub nalepki adresowe na paczki pióro wciąga nosem.

 

... aha, bo miało być czemu mnie oszukali. było tak, że wyszukawszy na ibełju czterdziestkę piątkę, zauważyłem, że najczęściej można złupić pióra ze średnią tęgością. pomyślałem, raz kozłowi śmierć, niech się dzieje wola nieba. kiedy pióro przyszło wszystko się zgadzało na pierwszy rzut oka, ziarno większe niż w eFce parkera 15, na pierścieniu mocującym eMka. kiedy zalałem pióro i zacząłem pisać, rzekłem "ejże!", zakrzyknąłem nawet. a co mam sobie żałować. to co zobaczyłem, nie pasowało mi wcale do wyobrażenia parkerowskiej eMki, cienkie, suche, всё не так ребята. w sumie to się nawet ucieszyłem. później kiedy kupiłem strzałkę, okazało się, że stare parkery potrafiły pisać mokrzej i grubiej, nadal im daleko do współczesnych budżetowych parkerów pod tym względem.

 

... do pióra można było dokupić stalówki luzem, razem ze spływakiem i pierścieniem modującym. były dostępne wszelakie tęgości, od EF  po OB. obecnie też można je znaleźć na ibełju, ale ich cena częstokroć przewyższa cenę pióra.

 

08-13-NP20-ID68%252B-17-007.jpg

 

... spływak w parkerze 45 jest równie minimalistyczny co i reszta. co ciekawe jeden kanalik, który doprowadza atrament z naboju lub zbiornika przechodzi w dwa kanaliki, ale nie rzutuje to na mokrość stalówki. żebrowany element, który stanowi rezerwuar atramentu jest osobną częścią, wkręcaną w osadkę, podobnie jak na przykład w hero 329. powinienem napisać, że w parkerze 51, ale że nie mam tego modelu, więc nie napiszę.

 

 

park45.jpg

 

 

... na próbce bazgrołów widać dokładnie co i jak. nie ma co więcej pisać. no dobra. obydwoma piórami pisze się gracko. gładko, bez przerywania, można nieco fleksować, ale zabieg ten wymaga przyłożenia siły, przez co raczej nie polecam.

 

... jak widzicie, stalówka klasyka idealnie się wpasowuje w towarzystwo stalówek FINE. natomiast MEDIUM ze strzały, to rasowe M, porównywalne z pelikanowską eMką z M100.+

 

... aha, nasycenie atramentów na bazgrole może być nie adekwatne, kartkę pisałem jakieś dwa miesiące temu. z dziś pochodzi tylko napis wykonany czarną brylantyną.

 

... dane techniczne:

--- długość pióra zamkniętego --- 135,7mm;

--- długość pióra mierzona bez stalówki --- 113,5mm;

--- długość kapy --- 63mm;

--- średnica pióra --- 11,5mm

--- masa pióra (z tłoczkiem i atramentem) ---

--- --- --- --- classic --- 15,5g;

--- --- --- --- CT "arrow" --- 16,11g (zbiorniczek metalowy!).

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

... burgundowa strzała dotarła do mnie w oryginalnym pudełku. nawet oryginalne naboje były.

 

 

Parker+45_00001.jpg

 

...

 

Parker+45_00005.jpg

 

...

 

Parker+45_00007.jpg

 

...

 

Parker+45_00003.jpg

 

...

 

 

... i to by było na tyle.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

... grzyb z Was się śmieje, hue, hue, hue.

 

j7e0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pierwszy raz widzę Sütterlinschrift użyty do napisania tekstu po polsku - wyłączając to, co sam pisałem. Skąd uczyłeś się tego pisma?

 

Swoją drogą ciekawe jak wiele osób tutaj potrafi to rozczytać ;)

 

 

Noc była czarna jak sumienie faszysty.

 

pelikan 4001 brillant schwarz

parker 45 f

 

Sergiusz Piasecki

zapiski oficera

armii czerwonej

Link to comment
Share on other sites

Pierwszy raz widzę Sütterlinschrift użyty do napisania tekstu po polsku - wyłączając to, co sam pisałem. Skąd uczyłeś się tego pisma?

 

Swoją drogą ciekawe jak wiele osób tutaj potrafi to rozczytać ;)

 

zasadniczo, bardziej celuję w Kurrentschrift, ale tym piórem wygląda to byle jak. co innego Konradem lub pelikanem M250 ze zlatką OB.

a gdzie się uczyłem? w Internecie, najczęściej ze skanów starych listów, tyle że ja niemieckiego za bardzo nie znam i różnie bywa z rozumieniem tekstu. a zaczęło się od tego, że zastanawiałem się, jak pisali w Średniowieczu odręcznie, na przykład listę zakupów, jak notowali. bo przecież, że nie gotykiem. zanim by zanotował co ma kupić, to by sklep zamknęli, czyli piwnicę. a tak, szast prast i po wszystkim.

 

pismo tak obłędne, że aż fajne:

 

Paul_Simmel_-_Das_Kind_und_der_Krieg%2C1

 

ale to nie wszystko, bo na studiach na niemieckim zapisywałem notatki runami, także tego.

 

Absolutnie świetny tekst. :) Jedynie może użyłbym pojęcia 'konwerter' raczej zamiast 'tłoczek', ale to drobiazg. ;) Doskonałe zdjęcia robisz! :D

 

e tam, ja tylko guzik wciskam.

a ja wolę staropolski tłoczek. no bo co znaczy konwerter? przerabiacz, a ja bynajmniej nic nie przerabiam, ino tłoczę. albo dołączam zbiorniczek z gumką. zasadniczo pod tym względem staram się zachowywać jak Czesi i ich nieśmiertelny parek w rohliku.

Link to comment
Share on other sites

A ja lubię Parkery 45, są to chyba moje ulubione tańsze pióra Parkera, tuż za nimi Frontiery ;) Aczkolwiek póki co mam tylko takiego jak ten Twój czarny chromowany, ale ze stalową stalówką, oraz z tej nowszej serii stalowego złoconego, również stalowa. Chyba nie muszę wspominać że stara F-ka pisze znacznie cieniej niż nowsza? :D

Link to comment
Share on other sites

Ten skład to EN-57, nie 75. Co ciekawe, w wersji pierwotnej zapalały się grzejniki, dlatego usunęli kibel...

Parker 45 to jeden z niewielu Parkerów, które mi się podobają. Zdjęcia jak zwykle fajne :)

 

Patrz zgłupiałem, już chciałem pisać że en 75 to kibel z dwoma silnikowymi, a to był EN-71

 

EN-75 wygląda tak:

 

en75-01.jpg

 

Kibel usunęli tylko z wagonu silnikowego. W skrajnych są.

nie bez powodu w kolejowym slangu te wieloczłony noszą wdzięczną nazwę 'Kibel'.

Link to comment
Share on other sites

Ten skład to EN-57, nie 75. Co ciekawe, w wersji pierwotnej zapalały się grzejniki, dlatego usunęli kibel...

Parker 45 to jeden z niewielu Parkerów, które mi się podobają. Zdjęcia jak zwykle fajne :)

czechosłowacki błąd. poza tym kibel usunęli, ale nazwa się ostała...

 

mając oczywiście na myśli EN57, napisałem to co mi utkwiło w pamięci podczas ostatniej wizyty na dworcu Rzeszów Główny.

 

 

 

Zapomniałem zapytać. Co to za mech?

przyznaję bez bicia, że nie wiem. ale kupię klucz do oznaczania mchów i sprawdzę.

 

Recenzja super ale samo pióro... nie pisałam nim a pomimo świetnych zdjęć nie przekonuje mnie ani kształt sekcji, anie wygląd ogólny a jeszcze ta zakryta stalówka... no nie dla mnie.

zakryte stalówki to jest to. muszę jeszcze zrecenzować lamy 2000, o tak.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bardzo ciekawa, bogato ilustrowana recenzja.

Też lubię Parkery 45. Z plastikową skuwką.

dziś mister postman, który normalnie wchodzi bez pukania, oprócz innych paczek przyniósł mi czarną strzałkę ze zlatką X. jak przyjadę do domu, wrzucę pióro na matę olfy i zrobię  parę zdjęć, mimo że nie mam zorkij pięć.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

Parker+45_00024.jpg

 

... makro z ręki w lesie na slajdzie 100ASA/21°D przy użyciu obiektywu o otworze względnym f/3,5 to nie lada wyzwanie dla fotografa i jego nerwów. tu poradziłby sobie jedynie Simo Häyhä.

 

Nie narzekaj, ja zdjęcia makro robię zwykłym kompaktem z soczewkami 4D 2D i czasami ekstremalnie 10D. Wychodzi ciekawie:

A recenzja fajna i przyjemnie się czyta :clap1:

EDIT. Jakbyś chciał lepiej doświetlać polecam poczytać o dyfuzorach i trikach jak np. białe kartki.

Edited by comodsuda
Link to comment
Share on other sites

Pierwszy raz widzę Sütterlinschrift użyty do napisania tekstu po polsku - wyłączając to, co sam pisałem. Skąd uczyłeś się tego pisma?

 

Swoją drogą ciekawe jak wiele osób tutaj potrafi to rozczytać ;)

 

 

Noc była czarna jak sumienie faszysty.

 

pelikan 4001 brillant schwarz

parker 45 f

 

Sergiusz Piasecki

zapiski oficera

armii czerwonej

o, a tu chyba nie wrzucałem:

5eb4a69e3e2bad5997a77bdfcc139752_origina

Link to comment
Share on other sites

Parker+45_a00002.jpg

 

zawartość osadki w aerozolu. na górze pierścień mocujący stalówkę i spływak w osadce. niżej, zlatka i spływak. jeszcze niżej osadka i ta część, która magazynuje atrament. jak to się w ogóle nazywa po polsku? a na samym dole pierścień zdobny.

 

Parker+45_a00003.jpg

 

Parker+45_a00007.jpg

 

a tu mamy porównanie XF z czarnej strzały (góra) z F (oznaczonym jako M) z czarnego klasyka. brakuje M z bordowej strzały, ale ona jest w posiadaniu Żony, więc...

 

 

=================================================================================================

a wiecie jak ograniczyć trzepanie syfrą? bierze się kartę 500MB, zakleja się wyświetlacz srebrną taśmą i tyle.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...