Skocz do zawartości

Jakim piórem piszesz dzisiaj?


ArielN

Polecane posty

Flex musi brzmieć, kiedy pisze. Takie są prawa fizyki. Im cieńszy i ostrzejszy tym głośniejszy. Papier ma w tym swój niebagatelny wkład.

Hm... nie zauważyłam, by głośność pióra  zależała od flexa. Waterman 52 1/2 piszę cicho, chociaż ma potężnego flexa. Natomiast niektóre pióra mi "szurają", mimo nieelastycznej stalówki. Więc to chyba jednak nie to.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3k
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vintage górą! ;) Czy ten charakterystyczny "szum", o którym wspominasz, a który często towarzyszy pisaniu starym piórem, ma jakąś jedną przyczynę, np. starcie się irydu?

Nie jestem wielkim znawcą, ale wydaje się mi, że to, czy stalówka szumi, czy nie, jest zależne od precyzji szlifu jej irydowej końcówki.

Współczesne stalówki mają prawie idealnie wyszlifowane końcówki, a pióra te trochę z wyższej półki w szczególności. 

Zależy to również od stanu stalówki. Szczelina stalówki od kulki do otworku powinna być na całej swej długości jednakowej szerokości.

Jednak przy długotrwałym i intensywnym używaniu, skrzydełka się trwale nieco odkształcają i szczelina nie jest jednakowej szerokości.

W porównaniu do współczesnych, stalówki vintage są przeważnie bardziej ostre, w tym sensie, że krzywizny szlifu mają dużo mniejsze promienie niż w tych współczesnych. Taka stalówka trochę rżnie papier, a ta z dużym promieniem krzywizny ślizga się po papierze.

Zdjęcie odwrotnej strony stalówek. Widać jak atrament wypełnia szczelinę.

75602de1647f3192.jpg

Tu to samo zdjęcie, ale już stalówki wytarte do sucha.

3adfbcc5c750fd35.jpg

I zdjęcie wierzchniej strony stalówek.

5fea87f42f8d2653.jpg

Tak więc, czy stalówka ma flexa, czy nie, nie ma znaczenia.

zdrówka

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare jest piękne ;)

Ponieważ uczę się ładnie pisać, dziś pod ręką mam dwa Watermany: 515 oraz 301. Kompletnie nie rozumiem oznaczenia tego drugiego pióra. Numer jak wół wybity na końcu korpusu, ale za Chiny mi nie pasuje do systemu oznaczeń Watermana (stalówka nr 2A, napełniany dźwigienką).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waterman 301, to mała wariacja na temat Watermana 3.

Piękne pióro z celuloidu.

Mam Watermana 301-V. Jest to mniejsza, kieszonkowa wersja tego pióra.

8fa8f9ab5e6342e2.jpg

b82dd36cf397bf9d.jpg

Filmik o Watermanie 301

Załącz zdjęcie. Na takie pióra patrzy się z przyjemnością.

zdrówka

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jutro stworzę galerię, bo aparat mam w pracy, ale tak - pióro z filmiku wygląda jak moje, tylko moje jest czarne i nie ma ringu na skuwce (zgubiony). Flexa ma też fajnego. Twoje piórka mają inny kształt klipsa. No i ten śliczny kolorek... A skąd taka numeracja? Sądziłam, że ostatnia cyfra oznacza numer stalówki, a system napełniania dźwigienką oznaczany jest cyfrą 5.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przesiadam się na dłuższy czas na dwa Parkery 45 - szary z 10kt stalówką B (ale pisze jak współczesne F/M), i czarny z stalową B (baaardzo soczysta i mokra linia) do podkreślania ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...