Jump to content

Pióra japońskie: Pilot Custom 74


ArielN

Recommended Posts

Pióra japońskie: Pilot Custom 74

 

Pierwszy rzut oka

 

Jedna z propozycji Pilota w wojnie na demonstratory toczącej się od kilkunastu miesięcy między japońskimi producentami. Cygarowate pióro wykonane z przezroczystego, „przydymionego” tworzywa, tzw. demonstrator. Metalowe elementy chromowane. Stalówka wykonana z 14K złota, rodowana, oznaczona numerem 5. Spływak półprzezroczysty, niebieskawy, plastikowy. Skuwka pióra jest zakręcana, wzmocniona podwójnym pierścieniem. Klips prosty, płaski, zakończony kulką.

 

Custom_2.jpg

 

Detale, detale...

 

ArielN

 

Czarne, przezroczyste  tworzywo jest na tyle transparentne, że odkrywa mechanizm napełniania przed właścicielem i jednocześnie skutecznie go maskuje w przypadku spojrzeń amatorów. Do tego kilka przemyślanych rozwiązań technicznych ułatwiających życie.

Świetny klips, który podczas wsuwania nie zaczepia o materiał koszuli lub gumkę w etui; gumowa uszczelka w kształcie pierścienia na gwincie sekcji zabezpieczająca przed niekontrolowaną powodzią; większy konwerter CON-70 o pojemności 1 ml. Pomimo, że szyjka jest przezroczysta, to spływak i jego kołnierz trzymają atrament w mocnych objęciach. Podczas intensywnego używania pod sekcję nie wślizgnęła się nawet kropla.

 

Custom 74 jest ciekawszy i bardziej dopracowany niż propozycje z Europy. Od pierwszej napisanej litery czuć, że mamy do czynienia z piórem zaprojektowanym do codziennego stosowania i przemyślanym od pierwszego szkicu.

 

Alveryn

 

Do bólu klasyczne pióro z Kraju Kwitnącej Wiśni, tym razem z dodatkiem przezroczystości. Daleki kuzyn Pilota 78G. Warto porównać kształt sekcji, charakterystyczny dla wielu modeli z serii Custom. Inspiracja piórami niemieckimi bije po oczach.

 

Niestety, system napełniania także typowy dla Japończyków, czyli naboje wymienne na konwerter. Przezroczystość pióra sporo na tym traci, nadal jednak jest praktyczna – pozwala na bieżące kontrolowanie poziomu atramentu.

 

Podoba mi się umieszczenie oringu na gwincie łączącym korpus z sekcją, zapobiegającego przypadkowemu odkręcaniu. Niestety, sam gwint jest metalowy, co powstrzymuje przed przerobieniem pióra na zakraplaczowe.

 

Custom_1.jpg

 

Jazda próbna

 

ArielN

 

Stalówka w rozmiarze F trzyma standard japoński (linia o szerokości od 0,3 mm do 0,4 mm). Podobnie w przypadku styczności z papierem – wyraźnie ją słychać. Z jakiej przyczyny? Irydowa kula dopiero z czasem (mam nadzieję) zbierze szlify i zyska gładkość. Póki co, jak sportowy samochód z najlepszych lat, czyli zdecydowanie szorstka w obyciu i niewybaczająca błędów.

 

Pióro długie (159 mm z założoną skuwką!) i wyjątkowo dobrze wyważone. Lekkie i świetnie leżące w dłoni. Szyjka wygodna, odpowiednio duża.

 

Alveryn

 

Jako osobnik o niskim chwycie, piszący bez nakładania skuwki na tył pióra, jestem zadowolony z wyważenia. Stalówka wyraźnie ciąży do papieru. Zamontowana w testowanym egzemplarzu stalówka F to cieniutka igła o anorektycznej, raczej suchej kresce. Sztywna, z bardzo niewielkim zapasem sprężystości. Brak widocznej pracy skrzydełek podczas pisania.

 

Ziarno nie jest idealnie gładkie, jest wyraźnie słyszalne przy pisaniu. Na szorstkim papierze może się pojawić wrażenie drapania. Szlif posiada niewielką tolerancję wychyleń. Pod własnym ciężarem pozostawia ślad na papierze, ale tylko przy równym ustawieniu połówek ziarna względem powierzchni.

 

Custom_3.jpg

 

Technikalia

 • Firma: Pilot
 • Kształt: cygaro
 • Wielkość: średnie
 • Wykończenia: chromowane (CT)
 • Długość ze skuwką/bez skuwki/ze skuwką nałożoną na korpus (mm): 142/124/159.
 • Średnica pióra w najszerszym miejscu (mm): 11.
 • Średnica skuwki w najszerszym miejscu (mm): 14.
 • Waga ze skuwką/bez skuwki (g): 23/15 (napełnione, z konwerterem).
 • System napełniania: naboje/konwerter (Pilot).
 • Pojemność (ml): konwerter CON-70 (1 ml) lub naboje (ewentualnie mniejszy konwerter)
 • Testowana stalówka: złota 14K, F.
 • Skuwka: zakręcana.
 • Dobre do: codziennego stosowania, do szybkich notatek na marginesie.

Podobne pióra

 

Platinum Century, Montblanc Meisterstück 145

Link to comment
Share on other sites

Wspaniały pomysł na serię recenzji piór japońskich. Gratuluję pomysłu na recenzję pisaną z dwóch punktów widzenia. Przypomniał mi się taki program „Sonda” autorzy (niestety tragicznie zginęli w wypadku) panowie Kurek i Kamiński prowadzili program właśnie w formie dialogu. :)

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Hmmm, endoor, coś "wieszczysz" czy co  :cry:

Eeee nie no spoko, tak daleko bym z tym porównaniem już nie szedł… ;)  @ArielN i @Alveryn fajną recenzję zrobili, wywiązał się z tego niejako ciekawy dialog, to mi się spodobało po prostu. Poza wszystkim jestem fanem piór japońskich, ot co. :D

Link to comment
Share on other sites

 • 2 years later...
 • 1 month later...

Spotyka się opinie dotyczące Customa 74 czy choćby Heritage 92 jakoby ich stalówki nie do końca były cudem techniki, co przy ich cenie oraz złocie powinno być raczej kazuistyką. Jedni piszą, że wymaga nieznacznego dociskania, aby pióro płynnie podawało atrament (skądinąd płynny Iroshizuku), drudzy narzekają na „twardość” i dość oporne ziarno. Dla kogoś kto waha się pomiędzy 580AL a wzmiankowanymi „japońcami” szala wydaje przesuwać się na korzyść TWSBI.

Edited by konrad white
Link to comment
Share on other sites

Ja słyszałem o Pilocie, że stalowki są twarde, ale nic poza tym.

A japończyki porównój z innymi japończykami. Jak porównasz ceny z Japoni z cenami z Europy. To uznasz że kraj,, Kwitnącej Wiśni" jest bezkonkurencyjny.

Najlepiej wybierz jakieś pioro z Engeiki, dodaj VAT i cło, a potem zobacz co za tą cene kupisz w Europie.

Link to comment
Share on other sites

Rzeczywiście za pióro wysyłka wychodzi 13$, ja jeszcze kupiłem atrament i łącznie mnie przesyłka wyniosła 29$. Widać, że o ile atramenty mają dużo taniej niż w Polsce to i tak cena przesyłki wychodzi drożej od atramentu... Znając życie to na Paypal'u przelicznik też będzie wyższy.

Edited by opiotr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...