Skocz do zawartości

Wyciąganie stalówki i spływaka


Lepki

Polecane posty

Mam takie pytanie do Was Pen Doktorzy ;) Jak wyciągnąć stalówkę i spływak z Sheaffer Prelude. Leży lekko nierówno i pióro więcej przerywa niż pisze.

BTW: założyłem ten watek też z myślą o wpisywaniu, w których piórach w jaki sposób można demontować sekcję (wybijanie, wykręcanie, itd). Sam właśnie zauważyłem, że byłoby to niezwykle przydatne :)

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nie wiem czy ci to pomoże, ale słyszałem że w Sheaferze spływak ze stalówką jest wciskany w sekcje, także trzeba go pewnie wybić - albo jakoś delikatnie złapać za spływak ze stalówką i zdecydowanie wyciągnąć trzymając za sekcje - gdzieś jest filmik na youtube.

Ale wszelkie manipulacje wiążą się z dużym ryzykiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za informację, widziałem tylko filmik ogólny instruktażowy ;) Ale nie wiedziałem właśnie czy w Sheafferach jest wciskany spływak czy wkręcany.

Co do mojego problemu to już nie istnieje ale sam temat uważam za dobry do kontynuowania. A w chińczykach typu Jinhao/Baoer też są wciskane?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za informację, widziałem tylko filmik ogólny instruktażowy ;) Ale nie wiedziałem właśnie czy w Sheafferach jest wciskany spływak czy wkręcany.

Co do mojego problemu to już nie istnieje ale sam temat uważam za dobry do kontynuowania. A w chińczykach typu Jinhao/Baoer też są wciskane?

To znaczy że pióro uległo dezintegracji, czy też udało się je rozłożyć i dobrze ustawić? :P

W chińczykach jakie do tej pory widziałem wszystkie stalówki były wciskane. Gdzieś na FPN widziałem recenzję chińskiego pióra z drewnianym korpusem ze spływakiem i stalówką montowaną podobnie jak to jest we Frontierze, to znaczy stalówka leży nie trzymana na spływaku i całość jest wkręcana w sekcję - nie ma dodatkowego kołnierza jak na przykład jest w Pelikanach, albo ząbków jak jest w Sonnecie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś jednak zdemontował, pilnuj ustawienia stalówki względem spływaka. Czasem miałem w tym modelu problem z przerywaniem, bo stalówka siedziała głupie pół milimetra za płytko albo elementy spływaka przesunęły się przy wciskaniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

wyciąganie z Parkera nie jest trudne, ale warto pióro odmoczyć i ewentualnie plastikową linijką sobie pomóc wyciągając spływak za żeberka :) przynajmniej w tych nowych się tak da. Beifa i jakieś marketowe pióra mają otwór na spływaku, który jest upośledzony w żeberka, to wtedy drucik, pręcik czy szydełko dają radę ;)

20130508170213.jpg

Edytowano przez Ann_gd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alverynie i inni znawcy, mam podobne pytanie odnośnie Sheaffer Lady Skripser ze stalową stalówką typu triumph. Czy ona też jest na wcisk czy wkręcana ze spływakiem?

Nie wiem, jak w tym konkretnym modelu. Triumph jest zwykle gwintowany od środka i nakręcony na gwint wystający z sekcji. Do tego podklejony. Trzeba podgrzać i przy odkręcaniu modlić się, żeby klej puścił wcześniej, niż plastik. Czasem może być cały wykręcany nib unit: kołnierz wkręcany w sekcję, do kołnierza od przodu wkładany spływak, a na to nakręcana stalówka. Cały unit raczej nie jest wtedy przyklejony i można go wykręcić Tak jest, o ile dobrze pamiętam, w Snorkelach TM.

Po co chcesz demontować Triumpha? Pogięty?

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

założyłem ten watek też z myślą o wpisywaniu, w których piórach w jaki sposób można demontować sekcję (wybijanie, wykręcanie, itd). Sam właśnie zauważyłem, że byłoby to niezwykle przydatne :)

Parker Sonnet - wykręcić stalówkę ze spływakiem. Stalówka przymocowana do spływaka na zatrzask. Pióro proste i przyjemne w rozkręcaniu.

sonnet0001.jpg

Herb 330 (środkowy) - stalówka na wcisk, spływak odlany w jednym kawałku z obudową. Obudowa na wcisk w przeźroczysty element.

pira0001.jpg

Z prawej Hero 33cośtam. Stalówka i spływak na wcisk.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parker Sonnet - wykręcić stalówkę ze spływakiem. Stalówka przymocowana do spływaka na zatrzask. Pióro proste i przyjemne w rozkręcaniu.

Identycznie jest we Frontierze.

Jako, że lubię poznawać budowę różnych rzeczy...

Wie ktoś może jak rozebrać tłoczek Sheaffera i Lamy Al-Star? :P

Tłoczkowi Parkera dobrze robi smarowanie (przetarcie!) gumki olejem (jadalny w moim wypadku) - od razu lepiej się suwa ;)

Edytowano przez TomZak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Identycznie jest we Frontierze.

Stalówki Frontiera i Sonneta są wymienne?

Tłoczkowi Parkera dobrze robi smarowanie (przetarcie!) gumki olejem (jadalny w moim wypadku) - od razu lepiej się suwa ;)

Ponoć można go rozmontować, jak tu:

(27 minuta), ale ja nie potrafię tego zrobić. Dochodzę do momentu, kiedy boję się, że siła której używam, może zniszczyć tłoczek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalówki Frontiera i Sonneta są wymienne?

Ponoć można go rozmontować, jak tu:

(27 minuta), ale ja nie potrafię tego zrobić. Dochodzę do momentu, kiedy boję się, że siła której używam, może zniszczyć tłoczek.

Nie wiem, czy są wymienne - jutro mogę zrobić dużą fotkę do porównania.

Pewnie, że można i jest to bardzo proste (smarowałem ręcznikiem papierowym tylko gumkę, a nie naciągałem oleju :lol:) Pod "suwakiem", zaraz nad przezroczystym zbiorniczkiem jest czarny pierścień z otworem, w który wchodzi zatrzask od zbiorniczka - wystarczy odpowiednio odgiąć czarną część, żeby puścił lub go po prostu nacisnąć i wtedy odczepić.

Tłoczek Lamy też rozebrałem - na pierwszy rzut oka wygląda na nierozbieralny, a tu psikus - czarny pierścień nad zbiorniczkiem jest metalowy, a do tego ściągalny.

Na tym filmie ciekawsza jest 21 minuta - wyciąganie spływaka z sekcji Lamy Vista. Nie wiem jak on to zrobił, że wyszedł spływak razem ze stalówką, a nie sama stalówka, która się nie trzyma zbyt mocno.

Edytowano przez TomZak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można można, nie wiem co z rozkręcanym, ale ten suwany spokojnie. Tak jakby łamiąc ;D Olej roślinny nie jest dobrym wyborem, gdyż rozkłada się z czasem i robi się lepki, co nie jest korzystne. Ma też słaby wpływ na gumę. Co do stalówek Frontiera i Sonneta - niby podobne, a mają inne zaczepy. No i nie widzę zbytnio sensu w zamianie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do moich motywów rozbierania Skripserta to było podejrzenie że atrament wylewa się gdzieś na łączeniu stalówki i sekcji. Ale na razie jest wymyte, napełnione atramentem i poddane obserwacji. Jak będzie ok to pacjent zostanie wypisany ze szpitala :P A jak nie to na OIOP :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na szybko:

Parker Sonnet

Parker Frontier

frontierisonnet0001.jpg

Różne średnice gwintów na spływaku. [Aparat zagina przestrzeń, ale spływaki są proste ;) ]

frontierisonnet0003.jpg

Różnie wycięte stalówki w części chowającej się w sekcji. Mimo to, wygląda jakby wymiana była możliwa bez modyfikowania którejkolwiek z części.

frontierisonnet0002.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...