Skocz do zawartości

Czy ktoś to "przerabiał"?


Gość

Polecane posty

Temat powinien się znaleźć w dziale "Sklepy internetowe", niestety REGULAMIN nie pozwala tam niczego napisać ubogim w posty... Dlatego zapytam Was tu. 

Kupiłem pióro w Pure Pens, Newport, Wielka Brytania. Wybrałem i opłaciłem przesyłkę lotniczą pod patronatem Royal Mail. %7B484444fe-5305-40b9-9301-ef054b14cd8d%

 

I teraz pytanie, jaki usługodawca w Polsce dalej opiekuje się paczką? Nie mogłem tego doczytać w umowie kupna, nie ma tego na fakturze. Pytam, bo akurat nie będzie mnie w domu w czasie kiedy ma nadejść paczka i chciałbym to jakoś załatwić / przekierować... Czy ktoś z Was kupował w Pure Pens? Pewnie tak. 
Darek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio zamawiałem atrament z "amazona". Okazało się, że atrament sprzedawał właśnie sprzedawca z UK. Od granicy w pl przesyłkę przejęła Poczta Polska i od razu naliczyła opłatę w wysokości 8,50zł.. Po kilku dniach przyszedł listonosz z przesyłką i zażądał opłaty- na moje pytanie "za co" powiedział, że nie wie, tylko tak mu napisali.

Później gdzieś wyczytałem, że ta opłata jest związana z odprawą celną i dostarczeniem przesyłki na terenie PL.

 

Edytowano przez belzebub
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, belzebub napisał:

Później gdzieś wyczytałem, że ta opłata jest związana z odprawą celną i dostarczeniem przesyłki na terenie PL.

 

Tak coś czuję, że tak będzie. A z ciekawości spytam, jaki procent kwoty poniesionej za zakup i transport wyniosło Cię cło?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tyci napisał:

Jeżeli sklep jest zarejestrowany w OSS

Sklep, w którym dokonałem zakupu to Pure Pens z GB, miasto Newport. Znany od lat, tu na Forum pewnie też nie raz ktoś tam kupował. Niestety po "brexicie" zmieniły się przepisy, dlatego zasięgam u Was rady.

Edytowano przez Bosman
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczyło poświęcić 15 sekund na przejrzenie strony sklepu:
https://www.purepens.co.uk/pages/leaving-the-eu-brexit

> When your order arrives in your country, it will be assessed by your country's customs authority and local VAT/import tax added to the order. This amount may include a processing fee but the total cost will depend on your country's own tax rules.

Poczta każe Ci zapłacić 23% VAT + 8,50 zł opłaty za odprawę celną. Jesteś poniżej 150 €, więc cła nie zapłacisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Rittel napisał:

Wystarczyło poświęcić 15 sekund na przejrzenie strony sklepu:
https://www.purepens.co.uk/pages/leaving-the-eu-brexit

> When your order arrives in your country, it will be assessed by your country's customs authority and local VAT/import tax added to the order. This amount may include a processing fee but the total cost will depend on your country's own tax rules.

Poczta każe Ci zapłacić 23% VAT + 8,50 zł opłaty za odprawę celną. Jesteś poniżej 150 €, więc cła nie zapłacisz.

Dziękuję. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pióro przybyło. Ostatnim doręczycielem była Poczta Polska. Niestety pobrali cło 70 zł. Brak słów. Bo to haracz w stosunku do wartości pióra. Wnioski? Jak komuś zależy jak mnie zależało, to westchnie i zapłaci. Jeśli jednak cena ma grać główną rolę, to lepiej sobie odpuścić. Natomiast wracając do tematu ceł, nie wiecie czy kupując przez Amazon, też nas może spotkać taka siurpryza? Mało kto bowiem, kupując przez tę sieć sprzedaży, ma świadomość skąd jest docelowo towar. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapłaciłeś żadnego cła.

Zapłaciłeś podatek VAT od ceny produktu pluc ceny przesyłki, jak przy każdym zakupie w dowolnym sklepie na terenie Polski (zakładając 50 euro i 7,99 GBP przesyłki z Pure Pens to 62,56 zł) + 8,50 zł za usługę oprawy celnej na poczcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rittel napisał:

Nie zapłaciłeś żadnego cła.

Zapłaciłeś podatek VAT od ceny produktu pluc ceny przesyłki, jak przy każdym zakupie w dowolnym sklepie na terenie Polski (zakładając 50 euro i 7,99 GBP przesyłki z Pure Pens to 62,56 zł) + 8,50 zł za usługę oprawy celnej na poczcie.

No to dzięki Tobie jest pełna jasność w temacie. Smutne jest to, że towar jest raz opodatkowany w UK, drugi raz tu... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony mogę polecić zakupy za granicą z pensachi.com, ale nie dla oszczędności (rzeczywiście po dodaniu cła, VAT-u i kosztu przesyłki niewielka różnica w cenie jest wobec sklepów z Unii Europejskiej), a dla znajdowania rzeczy, które sprzedają się w małych ilościach więc nie są sprowadzane przez nasze sklepy.  W moim przypadku był to Pilot ze stalówkami <FA> i <SFM>.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bosman napisał:

Towar jest raz opodatkowany w UK, drugi raz tu... 

Nie jest, z tej samej strony, którą zalinkowałem wcześniej o zasadach w tym sklepie po Brexicie:

Cytat

On 1st January 2021, the UK left the EU and the 'transition period' ended.

Therefore we no longer charge UK (or EU) VAT to customers outside the UK.

Therefore, the prices EU customers pay in 2021 will be reduced by 20% compared to 2020.

Jeśli Ci mimo to policzyli podatek to do nich napisz, powinni Ci zwrócić. Jeżeli będą od Ciebie chcieli dowodu że zapłaciłeś podatek w Polsce, to musisz poczekać tydzień i zajrzeć na stronę trackingu tej przesyłki poczty polskiej - będziesz musiał podać zapłaconą kwotę żeby się zweryfikować (ważne - kwotę podatku, nie licząc tej opłaty 8,50 za usługę na poczcie) i dostaniesz dokument z wszystkimi informacjami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jamrok napisał:

Ja ze swojej strony mogę polecić zakupy za granicą z pensachi.com, ale nie dla oszczędności (rzeczywiście po dodaniu cła, VAT-u i kosztu przesyłki niewielka różnica w cenie jest wobec sklepów z Unii Europejskiej), a dla znajdowania rzeczy, które sprzedają się w małych ilościach więc nie są sprowadzane przez nasze sklepy.  W moim przypadku był to Pilot ze stalówkami <FA> i <SFM>.

Część japońskich producentów nie jest zainteresowana sprzedażą pełnej oferty produktowej w Europie. Niektóre pióra powstają z myślą o rynku wewnętrznym i od czasu do czasu coś uda się wyprosić, aby trafiło do dystrybucji w Europie, ale to są wyjątki :wallbash:. Taizo (Engeika/Pensachi) będąc na rynku japońskim jest oknem na świat i sprzedaje klientom z różnych zakątków globu pióra, które co do zasady są objęte nieformalnym ograniczeniem eksportu. :D

Edytowano przez _Pióromaniak_
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze @Rittel PurePens nie pobiera VAT podczas zakupu przez osoby z Polski, zakłada że firma kurierska to zrobi.

W momencie przybycia przesyłki do Polski poczta korzysta (wg nowego prawa pocztowego) z tego, że domyślnie zakłada scedowanie obowiązku zgłoszenia celnego na nią za przesyłki o wartości do 400zł. Można złożyć na najbliższej poczcie oświadczenie, że NIE upoważniasz Poczty Polskiej do zgłaszania przesyłek spoza UE do kontroli celnej w twoim imieniu. (Tak samo mi zrobili z Etsy, mimo że Etsy ma NIP UE).

Za zgłoszenie do kontroli celnej PP pobiera 8,50zł i dodatkowo pobiera naliczony przez UC VAT od kosztów przesyłki z doliczonymi kosztami dostawy. U mnie też wyszło 8,50zł + około 70zł VAT. Dlatego zapłaciłam 8,50zł odprawy celnej i kazałam im odesłać atramenty i zrezygnowałam z tego sklepu. Pure Pens zwróciło mi tylko koszty zakupu atramentów bez kosztów wysyłki.

Teraz kupiuję w Cult Pens gdzie ceny są wyświetlane w PLN i od razu liczą Polski VAT podczas zamawiania na stronie. Czyli jak przykład pokazuje mozna to ogranąć jak się chce mieć nadal klientów z UE.

A byłam fanką atramentów PurePens i chciałam jeszcze kupić Diamine - Alexandritte...

 

Edytowano przez Didi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Didi napisał:

Teraz kupiuję w Cult Pens gdzie ceny są wyświetlane w PLN i od razu liczą Polski VAT podczas zamawiania na stronie. Czyli jak przykład pokazuje mozna to ogranąć jak się chce mieć nadal klientów z UE.

Nie bardzo rozumiem co w tym złego że nie pobierają tego VAT, ostatecznie i tak na jedno wychodzi? Nawet z VAT odprowadzonym przez sklep Poczta bierze te 8,50.

Więcej, miałem raz sytuację że zapłaciłem VAT w sklepie, po czym celnik za 8,50 ovatował mi przesyłkę (od wartości już z podatkiem...). Sklep swoją zaliczkę na VAT odda, ale powodzenia z odzyskiwaniem niesłusznie naliczonego podatku od podatku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam do tego głowy ani ochoty aby wnikać w te zawiłości:

5 godzin temu, Didi napisał:

....W momencie przybycia przesyłki do Polski poczta korzysta (wg nowego prawa pocztowego) z tego, że domyślnie zakłada scedowanie obowiązku zgłoszenia celnego na nią za przesyłki o wartości do 400zł. Można złożyć na najbliższej poczcie oświadczenie, że NIE upoważniasz Poczty Polskiej do zgłaszania przesyłek spoza UE do kontroli celnej w twoim imieniu. (Tak samo mi zrobili z Etsy, mimo że Etsy ma NIP UE).

Za zgłoszenie do kontroli celnej PP pobiera 8,50zł i dodatkowo pobiera naliczony przez UC VAT od kosztów przesyłki z doliczonymi kosztami dostawy...

.....Teraz kupiuję w Cult Pens gdzie ceny są wyświetlane w PLN i od razu liczą Polski VAT podczas zamawiania na stronie. Czyli jak przykład pokazuje mozna to ogranąć jak się chce mieć nadal klientów z UE......

....ale jak to jest(?), że Chińczycy z Ali.. organizują za parę złotych przesyłkę na odległość wystarczającą aby 3-krotnie okrążyć Unię Europejską, od razu dowiadujesz się ile to wszystko razem kosztuje, płacisz tylko raz, np BLIK w kilka sekund, nawet nie wiesz, że jest jakaś odprawa celna(?), podatek VAT(?), cło(?), i spokojnie czekasz na przesyłkę, a gdy kupisz kilka różnych drobiazgów w różnych sklepach, łącznie ponad 40zł, to spakują w jedną paczkę i prześlą pocztą kurierską max w 14 dni, i do tego zastrzegają, że gdyby się opóźniło to oddadzą $1 jako przeprosiny (na czekoladę starczy😋

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.09.2023 o 18:00, Klerk napisał:

ale jak to jest(?)

Tak, że Ali to jest ogromna korporacja warta prawie bilion złotych (dla porównania, cała polska giełda jest warta 1,3 biliona złotych) - mają środki, możliwości i konkretny zysk w ogarnięciu tego, i są właścicielem firmy logistycznej, która dostarcza przesyłki. Zgaduję, że mają to tak zorganizowane że odprawa celna jest gdzieś na terenie EU, więc w Polsce paczka pojawia się już jako wewnątrz unijna i omija polski Urząd Celny i pocztowe 8,50 zł, nawet jeśli finalnie dojdzie pocztexem. A pojedynczy sklep handlujący niszowym towarem może sobie pozwolić najwyżej na umowę z jednym przewoźnikiem - i jeżeli ten przewoźnik u nas współpracuje akurat z Pocztą Polską to nic nie zrobisz.

Z tym pakowaniem w jedną paczkę to nie zawsze im wychodzi - ostatnio kupiłem 3 przedmioty (trzeci właśnie po to żeby do 40 zł dojść), 2 u sprzedawcy A i 1 u sprzedawcy B. Dostałem dwie paczki - jedną z jednym przedmiotem ze sklepu A, drugą z drugim przedmiotem od A i z przedmiotem od B. Przyszły tego samego dnia 🤷‍♂️

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.09.2023 o 11:32, Didi napisał:

(...) za przesyłki o wartości do 150 € (..) pełnomocnictwo domyślne

A bardziej dokładnie ze strony INFOR : https://ksiegowosc.infor.pl/obrot-gospodarczy/clo/5295930,Paczki-spoza-UE-zasady-i-koszty-obslugi-zgloszen-celnopodatkowych-od-1-lipca-2021-r.html

Paczki spoza UE - cło i podatki. Od 1 lipca 2021 r. na terenie całej Unii Europejskiej (także w Polsce) weszły w życie nowe przepisy (tzw. pakiet VAT e-commerce) dotyczące składania zgłoszeń celnych oraz poboru podatku VAT przez operatorów pocztowych. Od tego dnia każdy odbiorca towarów pochodzących spoza Unii Europejskiej (np. z Chin) jest zobowiązany do zapłaty należności celno-podatkowych. Obsługą tego procesu, z pewnymi wyjątkami, zajmuje się Poczta Polska, która przejęła obsługę celną przesyłek spoza UE, stając się podmiotem dokonującym zgłoszeń celnych działającym na rzecz odbiorcy przesyłki, czyli tzw. przedstawicielem pośrednim. Oznacza to, że pocztowcy mogą dokonać zgłoszenia celnego za klienta sprowadzającego towary ze sklepów internetowych np. w Azji.

Poczta Polska wyręcza odbiorców przesyłek o wartości do 150 euro w zakresie zgłoszenia celnego

Poczta Polska oferuje odbiorcom przesyłek wygodną, kompleksową usługę związaną z odprawą celno-podatkową towarów. Najprostszy wariant, w przypadku przesyłek o wartości do 150 euro, nie wymaga od odbiorcy żadnych działań, takich jak kontakt z Urzędem Celnym czy Krajową Administracją Skarbową. Poczta dysponuje bowiem pełnomocnictwem o charakterze ustawowym (tzw. pełnomocnictwem domyślnym), uprawniającym ją do dokonania na rzecz adresata elektronicznego zgłoszenia celnego.

Przesyłki o wartości do 150 euro zostaną obciążone:

  • podatkiem VAT (z wyłączeniem zakupów dokonanych w ramach procedury IOSS),
  • opłatą pocztową za dokonanie zgłoszenia celnego w stałej wysokości 8,50 zł.

Warto podkreślić, że opłata pocztowa za dokonanie zgłoszenia celnego wynosi tyle samo, co obowiązująca w dotychczasowym cenniku Poczty Polskiej należność za przedstawienie do kontroli celnej nadesłanych z zagranicy przesyłek obciążonych opłatami celnymi lub każdą inną należnością tego samego rodzaju. W przypadku absencji odbiorcy lub niemożności uiszczenia opłat, przesyłka zostanie awizowana. Zwrot do nadawcy nastąpi, standardowo, po 14 dniach oczekiwania w placówce pocztowej lub szybciej, w sytuacji odmowy odbioru przesyłki podczas wizyty listonosza. Warto pamiętać, że kurierzy Poczty Polskiej dysponują terminalami płatniczymi, dlatego istnieje możliwość uiszczenia opłaty za pomocą karty. W przypadku wizyty listonosza, aktualnie sposobem płatności jest gotówka.

 

Adresaci przesyłek, którzy pragną dokonać zgłoszenia celnego samodzielnie lub wskazać agenta celnego, powinni złożyć w placówce pocztowej oświadczenie o rezygnacji z zastosowania pełnomocnictwa domyślnego.

 

Przesyłki o wartości od 150 do 1000 euro wymagają udzielenia Poczcie Polskiej pełnomocnictwa 

Przesyłki o wartości od 150 do 1000 euro zostaną obciążone:

  • podatkiem VAT,
  • opłatami celnymi,
  • opłatą pocztowa za dokonanie zgłoszenia celnego w stałej wysokości 8,50 zł.

Co istotne, odbiorca przesyłki o wartości od 150 do 1000 euro musi uprzednio udzielić Poczcie pełnomocnictwa do dokonania zgłoszenia celnego. Jeżeli tego nie zrobi, otrzyma listownie powiadomienie o konieczności jego udzielenia w urzędzie pocztowym lub jego filii (jednak nie w agencji pocztowej). Zgłoszenie przesyłki następuje dopiero po otrzymaniu pełnomocnictwa.

Udzielane Poczcie pełnomocnictwa mogą nosić charakter jednorazowy (zgłoszenie konkretnej przesyłki), terminowy lub stały (dla osób, które regularnie odbierają towary spoza Unii Europejskiej). Pełnomocnictwa można udzielić Poczcie Polskiej w urzędach pocztowych lub w ich filiach (nie jest to obecnie możliwe w agencjach pocztowych) poprzez zlecenie ustne. Osoba fizyczna musi przy tym okazać dowód tożsamości, a osoba prawna – dostarczyć numery NIP, EORI i REGON, zaś podpis w jej imieniu musi być złożony zgodnie ze sposobem reprezentacji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Pracownik Poczty wprowadza dostarczone dane do systemu i drukuje egzemplarz pełnomocnictwa, na którym klient składa podpis.

 

 

 

co do Aliexpress i PP :

18 godzin temu, Rittel napisał:

(...) Zgaduję, że mają to tak zorganizowane że odprawa celna jest gdzieś na terenie EU, więc w Polsce paczka pojawia się już jako wewnątrz unijna i omija polski Urząd Celny i pocztowe 8,50 zł, nawet jeśli finalnie dojdzie pocztexem. (...)

 

Nie do końca tak, ponieważ dzięki umowie pomiędzy Caniao i PP nie mamy opłaty za zgłoszenie celne przesyłek do 150 €. Centralna sortownia dla Aliexpresu znajduje się w Lublinie, skąd przekazują paczki Pocztexem do sortowni bliższych miejscu zamieszkania. (chociaż trafiają mi się przesyłki które przyszły ze Śląska - ale chyba nikt nie zrozumie logistyki PP).

a dokładniej jest na stronie Poczty Polskiej :

Paczka z Chin do Polski w 10 dni bez dodatkowych kosztów

Aktualność z dnia: 09.11.2021

Usprawniamy transgraniczne dostawy przesyłek e-commerce. 2 listopada br. Poczta Polska i Cainiao, partnerzy biznesowi dostarczający rozwiązania logistyczne do obsługi zamówień AliExpress, potwierdzili swoje zaangażowanie w usprawnienie dostaw paczek e-commerce dla polskich użytkowników AliExpress. Dla wygody kupujących, wszystkie opłaty pobierane są na platformie AliExpress w momencie zakupu, dzięki czemu użytkownik nie zostanie obciążony żadnymi dodatkowymi kosztami w momencie dostawy. To szczególnie dobra wiadomość przed zbliżającym się  Globalnym Festiwalem Zakupowym, który rozpoczyna się już 11.11.  (...)

 

 

 

Natomiast jeśli kupicie stalówki na Etsy (platforma ma VAT UE mimo, że jest z Irlandii) a wysyłka jest z Chin, to oczywiście Poczta Polska naliczy 8,50zł za zgłoszenie celne.

Edytowano przez Didi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...