Jump to content

Tyci

Użytkownicy
 • Posts

  94
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Tyci's Achievements

XF

XF (2/6)

 1. W Pewexie dostępne były atramenty Pelikan i Parker. Z tego jednak co pamiętam to chyba w dawnych podręcznikach fotografii do retuszu zalecano tusz kreślarski w różnym rozcieńczeniu wodą (ale mogę się mylić).
 2. Według tej strony: http://www.ruettinger-web.de/e-pelikan-modell-p1.html to nie jest model M481. Według mnie to chyba jest MK30 ze stalówką na eksport - 18C stalówki były instalowane w wersjach na Francję i Japonię, lub stalówka została wymieniona. W tamtych czasach w Japonii i generalnie na wschodzie europejskie wyroby uchodziły za bardzo luksusowe i takie musiały być - stąd pewnie 18c jest jak najbardziej na miejscu.
 3. Witam, dzisiaj przyjechało: AURORA Riseva Magica
 4. Ja kupowałem od paru sprzedawców (którzy również mieli wystawione MB) i pióra były zawsze ok wysyłka też, ciekawostką jest to, że sprzedawcy funkcjonują czas jakiś i znikają (trudno więc nawet podać konkretny namiar), ale pióra przychodzą...
 5. Nie wiem jak jest w wypadku MB (niespecjalnie zbieram MB), ale pióra, które dotąd kupiłem (głównie Platinium) nie wyglądają na składaki charakterystyczne ślady wskazują, że sekcja, skuwka i korpus to od dawna komplet złogi atramentu w zakamarkach spływaków również wskazywały raczej na to, że od dawna nie były rozbierane. Co do cła i vat to jest to loteria, ale trzeba to wkalkulować w cenę (najczęściej i tak się opłaca).
 6. Pełna zgoda co do Anglików - rzadko wszystko się zgadza ze zdjęciami i opisem - szczególnie u tych o dużej sprzedaży. Teraz kupuję głównie w Japonii - o dziwo towar przychodzi lepszy niż to wynikało ze zdjęć (zwykle niewyraźne) i jest ogólnie sporo taniej. Na e...y.jp jest wystawiane sporo starszych Montblanc'ów i to w większości w dobrym stanie. Jeśli chodzi o opis to jest bełkotliwy - ale to wynika ze zbyt dużej różnicy między japońskim i angielskim.
 7. To prawda jeżeli chodzi o przepływ i "smarowanie" to moim zdaniem nie ma lepszego atramentu i nawet równoważnego. Mam takie pióra, które łykają tylko Pelikana 4001 i nic innego (dla wyczerpania tematu - żadna regulacja, itp nie daje rezultatów). Oczywiście, że kolory są takie jakie są - podstawowe, ale oto też w tej serii od iluś tam lat chodzi. I jeszcze jedno zastrzeżenie - wszystko powyżej nie dotyczy Pelikana czerwonego - nie mam, nigdy nie miałem - w ogóle nie używam czerwonego koloru.
 8. Polecam HERBIN Bleu de profondeurs - najciemniejszy granat jaki znam i bardzo dobry przepływ. Czy Wspomnienie znad Bałtyku zmieniło się - dla mnie jest to niebieski przechodzący w cieniowaniu w zieleń. Jeśli chodzi o atramenty KWZ to ja uważam, że czyszczenie piór po tych atramentach jest dość trudne - są to atramenty mocno nasycone wymagające długiego płukania i przepływ też oceniam raczej jako średni - te atramenty lubią zdecydowanie mokre pióra (ja z resztą też).
 9. Na pierwszy rzut oka to "rozklepane" w matrycy przed rozcięciem
 10. Na ebay-u można trafić fajne stare pióra z Japonii - razem całość zamknie się spokojnie w 150pln. Ja muszę powiedzieć, że stan techniczny piór, które kupiłem w Japonii był zdecydowanie lepszy niż zakupy europejskie.
 11. Mam prośbę do moderatorów, aby otworzyli nowy dział: Przedszkole czyli forum prostych pytań.
 12. Stalówki Pilota F/M nie są wcale takie maślane (przynajmniej wg. mnie), mają delikatny feedback. Tak na moje oko to ze współczesnych piór to raczej tylko LAMY lub stalówka po tuningu. Starsze pióra bywają bardzo maślane.
 13. z tego co wiem to nitro takie mocne nie jest - najmocniejszy w tej mieszaninie jest aceton. MEK jest mocniejszy od acetonu (w handlu występuje np. jako preparat do usuwania klejów przemysłowych 3M - trzeba sprawdzić skład) - jeżeli to nie pomoże to tylko zdjąć powłokę mechanicznie.
 14. Najsilniejszym chyba rozpuszczalnikiem organicznym jest MEK (metyloetyloketon)
 15. Moim zdaniem ceny (stan dobry - od razu do użytku) tak 15 - 20% niżej. Te trzy pióra na oko wyglądają dobrze. Jak pisałem wcześniej, że zaobserwowałem tendencje do odkształcania się stalówek pod dużym naciskiem i faktycznie sprawdziłem doświadczalnie na jednym egzemplarzu, że takie zjawisko występuje - stalówki w tym typie powiedziałbym, że są przyjemnie miękkie (ja takie lubię) i podejrzewam próby fleksowania - ale te stalówki nie fleksują - i stąd pewnie dużo odkształconych stalówek. Na szczęście te stalówki przyjemnie się profiluje.
×
×
 • Create New...