Skocz do zawartości

Tyci

Użytkownicy
  • Ilość treści

    232
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Tyci's Achievements

F

F (3/6)

  1. PLATINIUM FS (soft) jest rzeczywiście miękka i moim zdaniem jest to chyba najlepsza ze współcześnie produkowanych stalówek - przypomina angielskie stalówki do Parkera Duofolda NS, PILOT też ma w ofercie stalówkę SOFT, ale jej nie znam. PILOT i Platinium w standardzie są dla mnie gwoździowate. Co do Sailora to niespecjalnie mogę się wypowiadać.
  2. Jedyna współczesna znana mi stalówka która tak działa to złota Platinium SF (soft F), jeszcze Pilot ma taką stalówkę, ale jej nie miałem okazji wypróbować. BTW: jak kiedyś czytałem to David Nishimura stwierdził, że bodajże 90% fabrycznie nowych stalówek nie nadaje się do komfortowego pisania i wymaga poprawek.
  3. Wbrew pozorom w wielu operacjach montażu używa się smarów/olejów w trakcie operacji montażowych, poza tym jakieś tłuste resztki mogą zostać po obróbce mechanicznej elementów - nie zostały w odpowiednim momencie dokładnie umyte.
  4. W 95% wystarczy woda z kranu. Problem może pojawić się gdy w piórze pozostały jakieś resztki smarów montażowych, itp.
  5. Generalnie tworzywa sztuczne nie wchodzą w reakcję ze smarami silikonowymi przeznaczonymi do kontaktu z żywnością.
  6. Smar silikonowy w małej tubce można kupić: w serwisie ekspresów do kawy (lub "wysępić" troszkę); w sklepach typu OBI, Castorama i hydrauliczne jako smar do armatury sanitarnej (w OBI armaturenfett) - jest do kupienia w małych tubkach; w klubie płetwonurków można "wysępić" troszkę. oczywiście na allegro jest tego sporo, aha i do piór to smar, nie olej np. https://allegro.pl/oferta/cx80-smar-silikonowy-ekspresu-do-kawy-40g-13186636330?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:queryandcategory&bi_c=NGJiN2M2YzUtZjQxNC00Y2JhLTllNjYtN2IzOTc4NTY5Nzg1AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=42d7c277-bdfd-40fc-991a-ac998bc53f41
  7. Dobrym środkiem smarująco - uszczelniającym jest smar silikonowy - stabilny chemicznie, nie reaguje z atramentem, dobrze przylega do różnych powierzchni. Handlowo można to kupić jako: - smar do ekspresów do kawy; - smar do armatury sanitarnej; - smar do sprzętu do nurkowania.
  8. Jeżeli sklep jest zarejestrowany w OSS to vat został naliczony w momencie zakupu.
  9. Na pytanie gdzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi - nawet można podejść do obszczymurka ze starym chłamem na miejskim bazarku. Duże imprezy z zadęciem są akurat najsłabsze do łowów. No cóż jeśli chodzi o łowy, to są różne sukcesy, ostatnio raczej nie pióra. Najlepszy deal jeśli chodzi o cenę to za 50pln zakup bardzo rzadkiego pióra w bardzo dobrym stanie na nadmorskiej promenadzie (estymacja ceny w USA na ponad 400$ ceny wywoławczej). Teraz "zmiękczamy" gościa na bazarze - chce 180pln (na początku 200), my chcemy dać 120pln - zobaczymy co z tego wyjdzie - na razie trwa to 3 miesiące. Na innym bazarze np. dwa Lamy AlStar za 10pln - wymagały tylko prostowania stalówek.
  10. Nie napalać się, ale spokojnie obserwować - można trafić coś ciekawego w dobrej cenie. Omijać raczej wielkie imprezy jak Jarmark Dominikański.
  11. Wszystko już było... In September 1958 Pelikan introduced the first of a new generation of fountain pens that had been completely redeveloped in construction and design. The shape was slimmer than previous fountain pens. The piston mechanism had remained unchanged technically. But the key was the new ink feed. Developed by Theodor Kovacs and called the 'Pelikan thermic-regulator', it had a significantly larger volume for storing remaining ink. Atmospheric pressure and temperature variations were no longer a problem. In addition, this new development now also allowed the installation of a hooded nib.
  12. Prawdopodobnie najlepszy w UK to Peter Twydle: https://www.penmuseum.co.uk/
  13. Mnie najlepiej pasuje kawałek maty przeciwpoślizgowej do dywanów (do kupienia np. w sklepach KOMFORT). Jeżeli ciężko idzie to można podgrzać pióro w ciepłej wodzie i próbować na ciepło. Uwaga! w starych piórach spotkałem się z przyklejeniem spływaka na szelak - wtedy trzeba moczyć w spirytusie.
  14. To jest świetna wiadomość! Nie tylko do piór i dostępność w EU. Jak na to trafiłeś? Ja kiedyś próbowałem znaleźć takie źródło (do zastosowań przemysłowych) i nie udało się. Oringi OEM kosztowały krocie.
  15. Problemem jest niestety to, że typowa katalogowa średnica przekroju zaczyna się od 1mm, a to jest zwykle za dużo w piórach.
×
×
  • Utwórz nowe...