Skocz do zawartości

Pióro na początek


Polecane posty

Cześć, jestem tu nowy i nie mam pojęcia o piórach, a jednak mam wielką ochotę spróbować przygody z nimi. Doradzicie od czego zacząć? Pióro ma być do pisania, wygodne i dobrze leżące w dłoni i fajnie gdyby było ładne (wiem że to subiektywna sprawa, nie wiem jak to sprecyzować ale chodziło by mi o coś co nie jest klasycznym czarnym cygarem, ale też nie jakimś szkolnym byle plastikiem). Na początek nie chciałbym wydać zbyt dużo, ale też nie mam pojęcia ile to jest "wystarczająco" w przypadku piór.

 

Więc pytania są dwa:

- jakich marek albo nawet konkretnych modeli szukać na początek?

- w jakim przedziale cenowym żeby było nie przesadnie drogo ale żeby było to sensowne pióro?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Zapytam Cię na początek czy czytałeś inne tego typu posty z tego forum?

To kopalnia wiedzy i idealnie może Ci pomóc w określeniu kierunku, w którym próbujesz zmierzać.

Nie napiszę nic więcej, bo nawet jeślibyśmy bardzo chcieli Ci pomóc, to i tak okaże się, że wszyscy chodzimy po omacku i... błądzimy, bo Ty oczekujesz zupełnie czegoś innego...

 

Propozycja: Poczytaj te (inne) wątki na ten temat i wróć (mądrzejszy !), napisz swojego posta raz jeszcze, a z całą pewnością coś się wymyśli.

Niestety ale musisz coś więcej wiedzieć o tym czego szukasz niż to co napisałeś... 🙂

 

Hmmm... no to czekamy ! 🙂 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest coś w tym, że łatwiej doradzić, gdy chociaż znamy zakres kwoty, jaką chcesz wydać ;) ale spróbuję coś podrzucić, parę modeli, może to nas pokieruje

Pelikan Jazz, uniwersalne naboje, różne kolory do wyboru

https://wiecznepiora.eu/pl/p/Pioro-wieczne-PELIKAN-Jazz-Noble-Elegance-saphire/6167

Pilot MR, uniwersalne naboje, wiele wersji kolorystycznych

https://wiecznepiora.eu/pl/p/Pioro-wieczne-PILOT-MR-Crocodille/1163

Faber Castell Loom, uniwersalne naboje, różne wykończenia, ale już jest odczuwalnie ciężkawe pióro

https://wiecznepiora.eu/pl/p/Pioro-wieczne-FABER-CASTELL-LOOM-Metalic-Grey-/3048

Faber Castell Hexo, uniwersalne naboje, nie jest ciężkie

https://wiecznepiora.eu/pl/p/Pioro-wieczne-FABER-CASTELL-Hexo-niebieskie/6212

Faber Castell Basic/Essentio, uniwersalne naboje, ale też jest ciężkie w odczuciu, korpus jest taki solidny

https://wiecznepiora.eu/pl/p/Pioro-wieczne-FABER-CASTELL-Basic-Metal-Matt/1572

Faber Castell Grip, plastikowe, uniwersalne naboje, lekkie, fajne codzienne, wiele kolorów

https://www.twojepioro.pl/pl/p/Pioro-wieczne-Faber-Castell-GRIP-2010-Dapple-Grey/13463

Cross Bailey Light, wyłącznie naboje Cross, plastikowe, wygląda drożej niż kosztuje, wiele kolorów

https://wiecznepiora.eu/pl/p/Pioro-wieczne-CROSS-BAILEY-Light-czarne-GT-/4735

Sheaffer GC 100, wyłącznie naboje Sheaffer, też ma sporo wersji

https://wiecznepiora.eu/pl/p/Pioro-wieczne-SHEAFFER-Gift-100-Stal/726

Platinum Preppy, naboje Platinum, wiele kolorów i system przeciw zasychaniu pióra

https://www.twojepioro.pl/pl/p/Pioro-wieczne-Platinum-Preppy-Wa-Yagasuri-0%2C3mm-/16216

Waterman Allure/Graduate, uniwersalne naboje, metalowe, ale nie jest ciężkie, wiele wykończeń

https://www.twojepioro.pl/pioro-wieczne-waterman-graduate-stalowe

Lamt Safari, naboje Lamy, plastikowe, wiele wersji kolorystycznych

https://www.twojepioro.pl/pl/p/Pioro-wieczne-Lamy-Safari-Aqua-Sky-edycja-specjalna-2023/16451

 

Celowo nie układam ich w kolejności cenowej ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  @pierwsze_pioro przyznał na początku, że brak mu doświadczenia, ale to nie powód aby przeszkadzać mu w samodzielnym przeglądaniu internetu, jak słusznie sugeruje @moogoom.  Ale takie propozycje:

Przed1.jpg.19aa7ccb4e0498931baddaf1ea0c3

Przed2.jpg.d7e00be30e78fd3df2720f27903e1

Tak Pelikan Jazz przedstawiła @OLKa, mnie spotkało to samo☹️.

Albo CROSS-BAILEY za 160,-zł do którego skrajnie udziwnione naboje😲 

150_150_productGfx_01c7c541687bcde83d1d9

kosztują 20 zł/6szt i obecnie nie można ich kupić(!), brak w sklepie☹️. No to trzeba się ratować ich specjalnym tłoczkiem:

FP_Converter_Orange.jpg

 

50 zł/szt, a przecież za te pieniądze można się bawić, testować 2 przyzwoite piórka😋😄

Z pozoru atrakcyjna propozycja, zgrabne szkolne piórko:

Pioro-wieczne-Platinum-Preppy-Wa-Yagasur

Ale dwa naboje (są specjalne) kosztują 10 zł

Naboje-Platinum-zielone.jpg

..itd, itp.  @Ann_gd nad takimi nowicjuszami należy rozpostrzeć parasol ochronny, ale też nakłonić do samodzielności, a nie kierować w uliczki dla koneserów i smakoszy😋😁, gdzie cena i przyszłe problemy nie mają znaczenia.  O bolesnych skutkach podobnej sytuacji napisałem tu, na początku mojej obecności na Forum😉:

https://www.piorawieczneforum.pl/topic/11867-brak-profesjonalizmu-a-może-zwykła-nieuczciwość/?do=findComment&comment=181885 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie w tego typu tematach zastanawia zawsze, czemu poleca się pióra niby sprawdzone, ale jednak mocno "takie sobie". Jest jakaś ścieżka, którą koniecznie trzeba przejść? Mała kasa i fajne pierwsze piórko? To może ten Duofold od Jinhao? @Klerk masz pod ręką swoje dyżurne zdjęcia? To poproszę o wklejenie :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Klerk napisał:

  @pierwsze_pioro przyznał na początku, że brak mu doświadczenia, ale to nie powód aby przeszkadzać mu w samodzielnym przeglądaniu internetu, jak słusznie sugeruje @moogoom.  Ale takie propozycje:

Przed1.jpg.19aa7ccb4e0498931baddaf1ea0c3

Przed2.jpg.d7e00be30e78fd3df2720f27903e1

Tak Pelikan Jazz przedstawiła @OLKa, mnie spotkało to samo☹️.

Albo CROSS-BAILEY za 160,-zł do którego skrajnie udziwnione naboje😲 

150_150_productGfx_01c7c541687bcde83d1d9

kosztują 20 zł/6szt i obecnie nie można ich kupić(!), brak w sklepie☹️. No to trzeba się ratować ich specjalnym tłoczkiem:

FP_Converter_Orange.jpg

 

50 zł/szt, a przecież za te pieniądze można się bawić, testować 2 przyzwoite piórka😋😄

Z pozoru atrakcyjna propozycja, zgrabne szkolne piórko:

Pioro-wieczne-Platinum-Preppy-Wa-Yagasur

Ale dwa naboje (są specjalne) kosztują 10 zł

Naboje-Platinum-zielone.jpg

..itd, itp.  @Ann_gd nad takimi nowicjuszami należy rozpostrzeć parasol ochronny, ale też nakłonić do samodzielności, a nie kierować w uliczki dla koneserów i smakoszy😋😁, gdzie cena i przyszłe problemy nie mają znaczenia.  O bolesnych skutkach podobnej sytuacji napisałem tu, na początku mojej obecności na Forum😉:

https://www.piorawieczneforum.pl/topic/11867-brak-profesjonalizmu-a-może-zwykła-nieuczciwość/?do=findComment&comment=181885 

Skoro nowicjusz sam.napisal, że nie ma pojęcia czego szuka, to dostał propozycje przeróżne. Wtedy, gdyby chciał dopytać o którekolwiek, łatwiej jest podyskutować i przedstawić te wszystkie za i przeciw.

Mój parasol ochronny słuszny jest, w tym szaleństwie jest metoda ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..

18 godzin temu, zmija napisał:

..To może ten Duofold od Jinhao? @Klerk masz pod ręką swoje dyżurne zdjęcia? To poproszę o wklejenie :) 

Noo... nie wiem?  Przecież to poważne pióro, chyba tu nie pasuje. Zaczekajmy lepiej aż @pierwsze_pioro przejrzy internet i napisze które mu się najzwyczajniej, po prostu podobają "bo ładne"😄

1 godzinę temu, Ann_gd napisał:

..Mój parasol ochronny słuszny jest, w tym szaleństwie jest metoda ;)

..i basta 😂🤣 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, @zmija przekonałeś mnie😉😀

Dnia 20.02.2022 o 20:23, Klerk napisał:

Niedzielne popołudnie, no to pobuszowałem pośród bezkresu modeli piór, ale w końcu wylądowałem na wybrzeżu klasyki, takie mam upodobania;):):

parker-duofold-centennial-fountain-pen--

parker-duofold-centennial-fountain-pen--

Przyjemnie było, jak to się mówi "fajnie" do momentu, gdy uświadomiłem sobie, że za kieszonkowe nie kupię:(. I co, mam pozostać w takim żalu? Ale wujek Google podrzuca coraz to nowe pomysły i np. to:

wp-1627229870092.jpg

Gdy byłem blisko aby kliknąć, myśl: a dlaczego nie jeszcze "fajniejsze":headsmack::P:

H79fdc50e34d848c7a3483dea82c417c48.jpg?w

....

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, dziękuję za wszystkie głosy. Internet i forum poprzeglądałem, niestety to co mi się naprawdę podoba jest też naprawdę drogie (bliżej 1000 zł niż 100-200 które chciałem na początek wydać). I może za jakiś czas szarpnę się na coś lepszego. A na dzień dzisiejszy kupiłem, trochę kierując się informacjami w necie, pióro Lamy Al-Star.

Przyszło dzisiaj więc piszę zupełnie na gorąco. Pierwsze wrażenia - pisze :) nawet ładną kreską i na szczęście nie jest zbyt cienkie ani zbyt lekkie, czego się trochę obawiałem, bo jednak chcę czuć że coś w ręce trzymam. Minus to jednak wygląd, mówiąc wprost - ładne to ono nie jest, w rzeczywistości brzydsze niż na zdjęciach. Przypomina mi tanie szkolne pióro.

No i mam jedną zagwozdkę, może mi podpowiecie - mam wrażenie pisząc nim, że tak jakby "drapie" papier. Nie jest to miłe odczucie i wpływa na komfort pisania. Czy to normalne, czy może minie w trakcie używania, czy może ten typ tak ma?

Edytowano przez pierwsze_pioro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pierwsze_pioro napisał:

I na szczęście nie jest zbyt cienkie ani zbyt lekkie, czego się trochę obawiałem, bo jednak chcę czuć że coś w ręce trzymam. 

Nie no, z tą wagą jednak przesadziłem, jest lekkie, mogłoby być trochę cięższe. Ale rozmiar OK. I dosyć dobrze leży w dłoni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, pierwsze_pioro napisał:

Nie no, z tą wagą jednak przesadziłem, jest lekkie, mogłoby być trochę cięższe. Ale rozmiar OK. I dosyć dobrze leży w dłoni.

Al Star to bardzo dobre pióro.

Pociesz się nim trochę i trochę go rozruszaj... myślę, że będziesz zadowolony.

Ręka się szybko do niego przyzwyczai, a jak dużo piszesz to szybko docenisz małą wagę tego pióra.

 

Lekcja odrobiona. Bardzo się cieszymy, że znalazłeś coś dla siebie. 🙂

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Tak wiele pytań i tak mało odpowiedzi. Tak w skrócie można opisać "świat forum tematycznych", zrzeszających wiele ludzi o tych samych lub podobnych poglądach, interesujących się daną dziedziną. Używając brzydkiego określenia laik oczekuje konkretnych odpowiedzi na nurtujące go pytania i dostaje kilka propozycji z lakonicznym opisem, brak konkretów, głównie własne opinie. Na forum trudno o obiektywizm, krytykę, opisywanie danego przedmiotu takim jakim jest poza jednym wyjątkiem, opisywanie przedmiotu takim jakim sami go widzimy, takim jakim chcielibyśmy by nim był itp. Napiszę swój punkt widzenia i spróbuję odpowiedzieć na część Twoich pytań.

Trudno doradzić początkującemu co ma kupić, najprościej napisać "kup to co Ci się podoba", każdy z nas ma inne upodobania, większość na forum ma swoje własne, wyrobione preferencje, wie czego chce, przeszedł już ten początkowy etap dotyczący wyboru tego pierwszego pióra. Im bardziej "doświadczony" użytkownik tym większe prawdopodobieństwo że będzie próbował namawiać do tych samych wyborów, upodobań którymi sam się kieruje.

Kupiłeś to pierwsze pióro, czy to był Twój wybór, temat dyskusyjny, w głównej mierze kierowałeś się cudzymi opiniami. Jak sam widzisz, równie bywa z tymi opiniami. Niestety trzeba samemu wszystkiego próbować, sprawdzać, weryfikować to o czym ludzie piszą. Pióra dzisiaj to taki sam przedmiot użytkowy jak każdy inny, ktoś kupi produkt spełniający jego wymagania, będzie zadowolony, ktoś inny trafi na bubla lub egzemplarz pisząc ogólnie wybrakowany. Tu nawiązuje do pytania dotyczącego drapania stalówki, tak to jest dzisiaj normalne. Może minąć lub na odwrót, bardziej pogłębić się, wszystko zależy od wady która przyczynia się do takiego zachowania pióra w trakcie pisania. Nie ma reguły to może występować w piórach tanich i tych drogich.

Proponuję na początek poznać lepiej pióro, jego stalówkę, jak działa, samemu próbować korygować drobne wady. Kupiłeś już pióro, nie jest to zły wybór, pióro w pewnym sensie bardzo uniwersalne i wygodne w tym dogłębnym poznawaniu. Niestety takie są dzisiaj pióra, trudno wskazać 100% pewniaka którego kupisz i będzie aspirował do pióra jedynego, bezproblemowego. Podobna zasada obowiązuje z długopisami, kupisz markowy długopis który nie chce pisać, problem mały, wymienisz wkład. Pióra mają ten sam problem tylko nieco gorzej samemu pozbyć się tych problemów którymi doświadczają nas te pióra.

Nie skreślaj tego wyboru, jak już padło w odpowiedziach, używaj, przyzwyczajaj się do pióra, wyrabiaj sobie swoje własne, indywidualne preferencje. Pióro może poprawić się w pisaniu, nie będziemy zgadywać co jest przyczyną drapania bo może to być drobiazg lub coś bardziej złożonego.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To drapanie, to może być to również subiektywne odczucie i niekoniecznie prawdziwe... 

Jedyna droga do rozwiązania problemu to trochę poużywać tego pióra, a może problem sam się rozwiąże. Jeśli nie... na bank tu na forum ktoś będzie miał taką stalówkę, która mu zawadza w szufladzie, a spełni twoje wymagania...:-)

Powodzenia.!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję "męskiej"😉 decyzji, będziesz zdobywał doświadczenie. Lamy to dobre pióra. O ewentualnych korektach, poprawkach (skrobanie☹️) pogadamy gdy "zaprzyjaźnisz się" z piórem😄. Natomiast intryguje mnie które (model) pióro spodobało Ci się najbardziej? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech... to ja znowu pod prąd... Miałem z piętnaście sztuk Lamy Safari i żadne z nich nie grzeszyło przyjemnym pisaniem. Powiedzmy, że ze dwa w tej grupie nadawały się do czegokolwiek. Wnioskuję więc, że nie jest trudno trafić w zwykłego bubla w przypadku Safari / All Star. Za to moje Lamy 2000 ze stalówką M pisze już wyśmienicie (oczywiście nie wiem, czy wszystkie L2000 tak się zachowują) - bez korekt, bez polerki, stalówka nietknięta. Tak, nie ten przedział cenowy. Nadal jednak nie potrafię zrozumieć, dlaczego początkujący fan pisania piórem ma wybierać produkty pióropodobne. Czy to jakaś jedyna słuszna droga? Kawałek życia uczyłem się gry na pianinie i na gitarze. I wiem jedno, keyboard to nie jest pianino, a deska za 500 PLN ze strunami to nie jest jeszcze gitara. Owszem, wirtuoz zagra nawet na kiju od szczotki i to zagra wspaniale, ale początkującego takie półśrodki mogą jedynie zniechęcić. Chcesz grać na instrumencie? Kup najlepszy, na jaki możesz sobie pozwolić. Chcesz pisać piórem? To kup sobie pióro, a nie coś, co tylko je udaje. Za 200 PLN za nowe pióro cudów nie będzie. Używane - tu już większe szanse. Trzecia opcja to sprawdzona chińska podróbka jakiegoś popularnego modelu. Rewelacji też nie będzie, złota nie będzie, ale będzie coś, co da namiastkę pisania "prawdziwym" piórem. Taka jest brutalna prawda w świecie piór. Te dobre niestety trochę kosztują. Nie trzeba od razu wykładać na stół 3000 PLN czy więcej (oj, tu też da się wtopić...), ale myślę, że poniżej budżetu 500 PLN, to z nowych piór renomowanych producentów zostają do wyboru jedynie zabawki. I ktoś kupuje sobie pierwszą zabawkę za 150, nie spodobała się, to kolejną za 250, potem za 300 itd... Można i tak wchodzić w świat piór. Tylko po co się męczyć? Nie chcę tu absolutnie nikogo urazić. Rozumiem, że ktoś może być zakochany w Safari i ok, nic w tym dziwnego. Ale autor wątku jednak nie poczuł tej miłości. @pierwsze_pioro - musiałbyś podać przynajmniej budżet (od razu w pierwszym wpisie, teraz już znamy) oraz jakie konkretne pióra podobają Ci się wizualnie. Bez tego bardzo trudno cokolwiek zaproponować. Chiny dziś za 50 PLN oferują całkiem przyjemne podróbki popularnych modeli, więc nie trzeba wydawać majątku. Wiem, podróbki, moralnie wątpliwe. Podobnie, jak wydawanie 3000 PLN za kawałek plastiku i pół grama złota :) 

 

P.S.: Nie biczujcie zbyt mocno :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zmija ta nauka chyba nie jest znowu taka droga. Na forum jest kącik gdzie takie pióro można spokojnie "naprawić". Jak nie samodzielnie to zawsze ktoś za koszt wysyłki i kilka dodatkowych złociszy, na pewno pomoże przeszlifować stalówkę, to kwestia chęci.

No a jak nawet chęci braknie to zawsze można troszkę cenę zmniejszyć, żeby była atrakcyjniejsza od tej w sklepie i zaproponować zakup tego pióra komuś z forum. Sam w ten sposób nabyłem już kilka piór i pisze nimi ciągle i nie ma żadnego z nimi problemu.

A do uzyskanej kwoty można coś dołożyć i znowu spróbować czegoś innego... 🙂

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm popisałem nowym piórem trochę (choć nie bardzo dużo bo mam je od wczoraj) i zaczęło się dziać coś dziwnego, stalówka (kupiona jako F) jakby dostaje za dużo atramentu, pisze grubo, mokro, aż przebija na drugą stronę kartki zeszytu a ułamek sekundy przytrzymania jej na papierze powoduje okrągłą plamę. Co się dzieje? Coś źle robię czy może coś nie tak z piórem?

Sorry jeśli pytam o oczywistości, nie miałem pióra wiecznego w ręce od podstawówki, a jestem po 40-ce :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżbyś miał po prostu pecha?😰

34 minuty temu, pierwsze_pioro napisał:

...zaczęło się dziać coś dziwnego, stalówka (kupiona jako F) jakby dostaje za dużo atramentu, pisze grubo, mokro, aż przebija na drugą stronę kartki zeszytu a ułamek sekundy przytrzymania jej na papierze powoduje okrągłą plamę...

Jest tylko jedna możliwość zależna od Ciebie, sprawdź czy nabój się nie poluzował, czy siedzi pewnie i szczelnie na króćcu, bo jeśli nie, to łapie powietrze i atrament leje. Możesz to powtórnie sprawdzić zakładając nowy nabój.  Jeśli naboje lub konwerter dobre, to nastąpiła bliżej nieokreślona awaria pióra z którą prawdopodobnie sobie nie poradzisz. Oddaj pióro korzystając z prawa rezygnacji z umowy zakupu internetowego (2 tygodnie).

Zapytam jeszcze raz o pióro które "wpadło w oko" na początku. Jestem przekonany, że uda się znaleźć tańszy odpowiednik, niekoniecznie podróbkę😉🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Klerk napisał:

Czyżbyś miał po prostu pecha?😰

Jest tylko jedna możliwość zależna od Ciebie, sprawdź czy nabój się nie poluzował, czy siedzi pewnie i szczelnie na króćcu, bo jeśli nie, to łapie powietrze i atrament leje. Możesz to powtórnie sprawdzić zakładając nowy nabój.  Jeśli naboje lub konwerter dobre, to nastąpiła bliżej nieokreślona awaria pióra z którą prawdopodobnie sobie nie poradzisz. Oddaj pióro korzystając z prawa rezygnacji z umowy zakupu internetowego (2 tygodnie).

Zapytam jeszcze raz o pióro które "wpadło w oko" na początku. Jestem przekonany, że uda się znaleźć tańszy odpowiednik, niekoniecznie podróbkę😉🙂

 

Niestety jest źle, po wyjęciu naboju, wypisaniu pióra i dokładnym włożeniu naboju od nowa zalewa nadal, a może nawet bardziej. Rozumiem że jeszcze jest szansa że to problem naboju? Wypróbuję jutro bo wyjechałem dziś służbowo, wziąłem pióro ale zapasowego naboju nie. 

Zwrot już raczej nie wchodzi w grę bo zwracać można rzeczy nieużywane, ale reklamacja/rękojmia jak najbardziej.

Co do ostatniego pytania, zachwyciły mnie pióra wspominanej i opisywanej marki Leonardo Officina Italiana. Wiele ich modeli mi się podoba, niemal wszystkie :) ale cena...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy szyjka (gardło) naboja nie jest pęknięta, to może być pęknięcie typu "włos" ale niestety już puszcza powietrze, albo na krawędzi otworu zawinęła się warga. Po drugie: pisz intensywnie bez korpusu i obserwuj czy do naboja wpadają od dołu pęcherzyki powietrza, czy intensywnie (normalnie też wpadają, ale rzadko). Aby lepiej to zaobserwować można dodać detergent do atramentu, np pomieszać wykałaczką która wcześniej dotknęła kropli płynu do naczyń, to wystarczy, naprawdę mikro ilości.       Do prób można śmiało używać wodę z atramentem, niech się leje strumieniami:mosking: 

Edytowano przez Klerk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...