Skocz do zawartości

Myjka ultradzwiekowa do czyszczenia piora?


Polecane posty

Mam kilkuletnie Platinum Preppy, ktorego przez pare m-cy nie uzywalem - przed odlozeniem wydawalo mi sie, ze dosc sumiennie je przeplukalem, ale chyba bylo to bledne zalozenie.

Pare dni temu wlozylem tam nowy atrament, no i niestety nie chce pisac. Wrzucilem sekcje ze stalowka na ponad dobe do wody z plynem do mycia naczyc, ale nic to nie pomoglo, cos wciaz blokuje przeplyw atramentu.

Gdybajac, jak mozna by to oczyscic i przypomnialem sobie przeczytany gdzies tekst o myciu ultradzwiekami.
I tu moje pytanie - czy ktos z Was uzywal moze czyscil pioro czyms takim? Ma to jakis sens, uzyskam oczekiwany efekt (piszace pioro), czy jednak tak je traktujac, zniszcze pioro?

No i kwestia - kto moze uzywac takich myjek ultradzwiekowych? 
Myslalem, ze moze apteki przygotowujace leki / masci, maja na zapleczu cos takiego, ale okazalo sie, ze nikt nigdy o czyms takim nie slyszal...

A moze znacie jakis inny sposob uzyskania przeplywu atramentu, skoro "standardowe namaczanie" nie pomoglo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ultradźwiękowe myjki są do kupienia np. na Amazonie, sam już dwie (nie ma się czego spodziewać od myjki za 200zł) wymieniałem bo nie "czyszczą" tak jak opisuje sprzedawca, następna jaką zamawiam będzie droższa bo około 400zł. Aż znajdę coś działającego tak jak powinno.

Ja do czyszczenia, jeśli nie są to części podatne na rozciąganie lub rozpuszczenie, to używam przedgonów z destylacji. Idealnie czyszczą wszystko, czasem moczenie przez noc załatwia sprawę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sekcja Preppy bardzo dobrze się czyści w myjce ultradzwiękowej. Używam takiej marketowej myjki do biżuterii, dzięki czemu nie jest za mocna i nie uszkadza elementów pióra. Myjki używam praktycznie tylko do dokładnego oczyszczenia spływaka przy zmianie atramentu z ciemnego na jasny. Na zaschnięty atrament wystarczy płukanie.

Jeśli nie masz myjki, to nie ma sensu specjalnie za nią biegać - da się to pióro wyczyścić wystarczająco dobrze bez myjki.

Po pierwsze wysuń stalówkę z sekcji i namaczaj oba elementy. Stalówkę z tym patykowatym spływakiem możesz delikatnie przetrzeć miękką ściereczką kilka razy w trakcie namaczania. Sprawdzaj, czy kanalik nie jest zapchany, ale nie czyść go mechanicznie - samo płukanie powinno w końcu go oczyścić. Sekcję warto przepłukać wielokrotnie strumieniem wody - najlepiej nadaje się do tego taka gruszka od Pilota Parallel - pasuje na wcisk do sekcji od strony naboju. Może też być gruszka z apteki.Na koniec warto jeszcze przepłukać sekcję po włożeniu stalówki.

Napisz z jakiego miasta jesteś jeśli nie uda się pióra udrożnić - może znajdzie się ktoś z myjką albo z pomocą przy czyszczeniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjka ultradźwiękowa czyści powierzchniowo, tj tam dokąd dociera fala ciśnienia, czyli znakomicie wyczyści pióro, ale rozebrane😄

https://m.youtube.com/watch?v=c0tKcYS8l4c

Ale skoro już rozbierzesz pióro, to po co myjka? 

43 minuty temu, derywat napisał:

....Po pierwsze wysuń stalówkę z sekcji i namaczaj oba elementy. Stalówkę z tym patykowatym spływakiem możesz delikatnie przetrzeć miękką ściereczką kilka razy w trakcie namaczania. Sprawdzaj, czy kanalik nie jest zapchany, ale nie czyść go mechanicznie - samo płukanie powinno w końcu go oczyścić....

Tu mam odmienne zdanie, ten kanalik kapilarny to sedno problemu i czyścimy go plastikowym listkiem wyciętym np. z opakowań spożywczych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Klerk napisał:

Myjka ultradźwiękowa czyści powierzchniowo, tj tam dokąd dociera fala ciśnienia, czyli znakomicie wyczyści pióro, ale rozebrane

Sekcję Preppy czyści idealnie bez wyciągania tej żebrowanej części - fala dociera wystarczająco głęboko. Innymi metodami ta część zazwyczaj nie daje się domyć całkiem do czysta, szczególnie po mocno nasyconych atramentach.

 

13 minut temu, Klerk napisał:

Tu mam odmienne zdanie, ten kanalik kapilarny to sedno problemu i czyścimy go plastikowym listkiem wyciętym np. z opakowań spożywczych.

Po takim czyszczeniu może (nie musi) się zwiększyć przepływ, Preppy jest dość wrażliwe a standardowo raczej suche. Jeśli ma zostać utrzymana ta suchość, to lepiej nie dotykać tego kanalika.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Karlos napisał:

... myjki są do kupienia np. na Amazonie, sam już dwie (nie ma się czego spodziewać od myjki za 200zł) wymieniałem bo nie "czyszczą" tak jak opisuje sprzedawca, następna jaką zamawiam będzie droższa bo około 400zł. Aż znajdę coś działającego tak jak powinno.

Masz taka myjke tylko hobbistycznie do pior, czy tez zawodowo jest Ci potrzebna?
Bo Preppy to raczej nie jest droga rzecz, nabywanie urzadzenia za 400 PLN aby wyczyscic takie pioro, wydaje mi sie malo sensowne. 
Szukalbym wlasnie miejsca, gdzie moglbym ewentualnie jednorazowo kupic taka usluge mycia ultradzwiekowego.

8 godzin temu, Karlos napisał:

Ja do czyszczenia, jeśli nie są to części podatne na rozciąganie lub rozpuszczenie, to używam przedgonów z destylacji. Idealnie czyszczą wszystko, czasem moczenie przez noc załatwia sprawę.

Co to "przedgon"? Da sie to gdzies kupic?

Sprobuje jeszcze raz zamoczyc po wyjeciu stalowki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Adrian Marek napisał:

Myslalem, ze moze apteki przygotowujace leki / masci, maja na zapleczu cos takiego, ale okazalo sie, ze nikt nigdy o czyms takim nie slyszal...

A moze znacie jakis inny sposob uzyskania przeplywu atramentu, skoro "standardowe namaczanie" nie pomoglo?

Mi czyścili okulary w myjce ultradźwiękowej (salon Fielmann). Nie wiem, czy każdy optyk (lub sklep z biżuterią) ma taką na wyposażeniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...