Skocz do zawartości

Zakup pierwszego używanego pióra - Parker 51


Polecane posty

Cześć,

moja kolekcja piór się powiększa i przyszedł czas na pierwsze pióro używane. Uwielbiam ukryte stalówki, więc Parker 51 był na mojej liście. Zastanawiałam się bardzo długo nad nową wersją ze złotą stalówką, ale w lepszej cenie znalazłam pióro z lat 40-tych. Przynajmniej tak mi się wydaje, bo system napełniania to vacumatic, a na klipsie jest napis Parker. Bardzo mi się podoba, jednak zastanawiam się, czy ten system napełniania nie będzie problematyczny. Nie mam doświadczenia w kupowaniu używanych piór i też nie mam możliwości przetestowania go przed zakupem.  Czy kupienie takiej wersji zamiast tej nowej, jest dobrym pomysłem? Wizualnie podoba mi się ogromnie i fakt, że jest to pióro z historią również, ale czy będzie praktyczne? Chciałabym go normalnie użytkować. 

Edytowano przez MagdalenaKok
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MagdalenaKok napisał:

Nie mam doświadczenia w kupowaniu używanych piór i też nie mam możliwości przetestowania go przed zakupem.

I to jest trochę słaby punkt tej inwestycji. Kupując używane pióro w sytuacji, kiedy nie ma się doświadczenia w tej materii bezpieczniej jest poszukać rzetelnego sprzedawcy. Jest to bądź co bądź wydatek kilkuset złotych i przykro byłoby natrafić na pióro wymagające gruntownego serwisu (to jeszcze mniejszy problem) lub uszkodzone na tyle poważnie, że kwalifikuje się tylko jako dawca części. Na podstawie zdjęć trudno to niestety ocenić. Jeśli nie ma możliwości zwrotu w razie stwierdzenia poważniejszych wad (wymianę membrany w Vacumaticu ogarnie pendoctor), zalecam ostrożność.

Niedawno Przemek Dudek sprzedawał na FB 51 Vacumatic. Jeśli jesteś zainteresowana tym modelem, napisz do niego (pens.from.poland@gmail.com), może będzie miał coś interesującego. Warte polecenia są także późniejsze modele z napełnianiem aerometrycznym, ale z tym samym zastrzeżeniem co powyżej.

Edytowano przez Markol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pióro nie będzie działać, mogę je zwrócić. A kupuje od osoby prywatnej, nie jest to żaden specjalista. Miał dwa pióra do sprzedania po swoim dziadku. Nie wiem jakiej marki było pierwsze pióro, ale od kupującego otrzymał dobrą ocenę za tą transakcje. 
Ja mieszkam w Holandii i znalazłam to lokalnie, choć nie na tyle lokalnie, żeby opłacało mi się odbierać je osobiście. Ale właśnie jakby co mam możliwość zwrotu. 

System napełniania nie jest dla mnie aż tak ważny, jeżeli tylko nie okaże się jakimś problematycznym systemem. Ten system zobaczyłam po raz pierwszy i nie wiedziałam czy jest ok, skoro Parker go zmienił. Ale jeśli piszecie, że jeżeli nie jest uszkodzony, to dobrze działa, to jestem na tak.

Bardziej zależy mi na tej skuwce z tym ładnym klipsem i napisem. To przyciągnęło mój wzrok plus świadomość, że to tak stary przedmiot. Chyba zaryzykuje, bo później pewnie będę żałować, że mogłam mieć taką ładną wersję w okazyjnej cenie i każde kolejne pióro będzie mi się mniej podobać. A jak się okaże, że jest uszkodzone, to je zwrócę i będę polować dalej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hasło "pióro po dziadku" ma status kultowego, szczególnie na tym forum ;-). Skoro jest możliwość zwrotu i odzyskania pieniędzy to można zaryzykować. Rzadko co prawda ale okazje się zdarzają.

Edytowano przez Markol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, czyli jednak za mało jeszcze bywam na tym forum, choć moja kolekcja się powiększa i wydawało mi się, że zaglądam tutaj często. Sprzedający ma więcej staroci, więc a nóż tym razem jest to okazja. Traktuje to trochę jak grę hazardową. Zobaczymy co mi wypadnie. Jakby co, zwrócę. 
 

A mam jeszcze na górze swojej listy pióro z flexem. I w tym przypadku chyba najlepiej polować na używane pióro od sprawdzonego sprzedawcy? Czyli śledzić bazarek na forum (nie zaglądałam tam wcześniej. A są jeszcze inne sprawdzone miejsca? 

Edytowano przez MagdalenaKok
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MagdalenaKok Ech ci dziadkowie i ich pióra...człowiek się zastanawia, skąd oni takie kolekcje mieli w ciężkich, wojennych czasach? ;) 

A tak na poważnie, to jeśli nie masz doświadczenia w kupowaniu piór vintage i nie masz jednocześnie możliwości sprawdzenia pióra przed zakupem, to trochę słaby pomysł. Nie wiem, jak kupno rzeczy używanych i zwroty wyglądają w Holandii, ale w Polsce zalecana jest ostrożność. Różne cuda na aukcjach tu widujemy, dlatego w przypadku poszukiwań konkretnego modelu warto się oprzeć o takie np. Forum, a minimalnie o jakiś portal aukcyjny z ochroną kupujących. Ja preferuję forum, bo i ceny znośniejsze, i zawsze można kogoś dopytać, jeśli są wątpliwości.

Z treści Twojego wpisu nieśmiało wnoszę, że doświadczenia z piórami, w szczególności vintage, wielkiego nie masz. Kupujesz "oczami" (ładny klips, skuwka itp.). Wygląd, owszem, ma znaczenie, ale pióro ma przede wszystkim pisać. Nie wszystkie potencjalne problemy da się wyłapać na pierwszy rzut oka, a sprzedający "pióro po dziadku" tez nie brzmi jak ekspert, który Ci to pióro przeserwisuje przed sprzedażą. Jedno podstawowe pytanie: zamierzasz tego pióra używać na co dzień, czy ma uzupełnić kolekcję? Bo jeśli ma być używane, to warto najpierw ustalić, czy będziesz miała gdzie je naprawiać. Pióra "wieczne" są tylko z nazwy, a używane regularnie bywają podatne na awarie. W szczególności stare modele, z bardziej wymagającymi systemami napełniania, których nie możesz od tak ogarnąć u dystrybutora. Zastanów się, czy warto się pchać w dość niepewny zakup od niepewnego sprzedawcy i do tego bez pewności, że będziesz potrafiła je samodzielnie doprowadzić do stanu używalności.

Takie moje 3 grosze, lub - jak mawiają w Rosji - 9 mln rubli... ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuje przez zaufany portal z ochroną kupujących, rozmawiałam też ze sprzedającym przez telefon. No i mam też tą gwarancję zwrotu. Ale pióro na pewno nie będzie po żadnym serwisie. Ja mam zerowe doświadczenie z używanymi piórami, do tej pory kupowałam tylko nowe. Raczej niczego sama nie będę potrafiła naprawić. 

Bardzo dużo piszę ręcznie i wszystkich swoich piór używam. Jedno pióro dotychczas chciałam sobie zostawić kolekcjonersko, więc kupiłam 2 sztuki. Jedno zostawiłam, a drugiego używam 😀 Inaczej nie miałabym radości z pióra. I tego Parkera też zamierzam używać. 

Nie orientuje się zupełnie jak wyglada serwis piór w Holandii, w części, w której mieszkam nie ma nawet sklepu z piórami, więc ja kupuje zawsze online i oczami, choć czytam tez forum i opinie i póki co mi się to sprawdza. Ale bywam regularnie w Polsce na Śląsku, a chyba w Chorzowie jest jakiś warsztat? Choć nigdy tam nie byłam to coś kojarzę z forum. Więc mogłabym takie pióro zabrać ze sobą na wycieczkę do Polski. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Chorzowie ma warsztat wspomniany już przeze mnie Przemek Dudek, można do niego napisać lub zadzwonić i umówić się wcześniej. Ma też swoją stronę na FB jako Pen Repair Shop. W sprawie zakupu vintageowego pióra z fleksem radziłbym zwrócić się do niego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też p. Przemkowi wysłać pocztą. Jeśli pióro nie było dłuższy czas używane, to pewnie będzie wymagać serwisu, choćby porządnego przepłukania.

Wybór między współczesnym a starym, oryginalnym Parkerem 51 dla mnie jest oczywisty - tylko stary, nie dość, że ładniejszy, to zapewne lepiej pisze i jest lepszej jakości. Czytałem już sporo narzekań na nową wersję, widziałem też sporo ogłoszeń sprzedażowych, co może świadczyć o tym, że po zakupie ludzie się tego Parkera pozbywają.

Ciekawe pióra, w tym z fleksem, znajdziesz na grupie FB Pióra Wieczne - kupię/sprzedam/wymienię - bazarek. Tutaj na targowisku nie za często się fleksy pojawiają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tom_ek napisał:

Można też p. Przemkowi wysłać pocztą. Jeśli pióro nie było dłuższy czas używane, to pewnie będzie wymagać serwisu, choćby porządnego przepłukania.

Wybór między współczesnym a starym, oryginalnym Parkerem 51 dla mnie jest oczywisty - tylko stary, nie dość, że ładniejszy, to zapewne lepiej pisze i jest lepszej jakości. Czytałem już sporo narzekań na nową wersję, widziałem też sporo ogłoszeń sprzedażowych, co może świadczyć o tym, że po zakupie ludzie się tego Parkera pozbywają.

Ciekawe pióra, w tym z fleksem, znajdziesz na grupie FB Pióra Wieczne - kupię/sprzedam/wymienię - bazarek. Tutaj na targowisku nie za często się fleksy pojawiają.

Tomku, jak się można dostać do tej grupy na FB? Bo widzę, że jest prywatna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, tom_ek napisał:

Można też p. Przemkowi wysłać pocztą. Jeśli pióro nie było dłuższy czas używane, to pewnie będzie wymagać serwisu, choćby porządnego przepłukania.

Wybór między współczesnym a starym, oryginalnym Parkerem 51 dla mnie jest oczywisty - tylko stary, nie dość, że ładniejszy, to zapewne lepiej pisze i jest lepszej jakości. Czytałem już sporo narzekań na nową wersję, widziałem też sporo ogłoszeń sprzedażowych, co może świadczyć o tym, że po zakupie ludzie się tego Parkera pozbywają.

Ciekawe pióra, w tym z fleksem, znajdziesz na grupie FB Pióra Wieczne - kupię/sprzedam/wymienię - bazarek. Tutaj na targowisku nie za często się fleksy pojawiają.


O dziękuje za podpowiedź. Wysyłka pocztą będzie jeszcze prostsza i szybsza. 

Ja spotkałam się z recenzjami, że nowa wersja ze złotą stalówką jest lepsza niż ta podstawowa wersja, ale skoro za niższą cenę można mieć oryginalny egzemplarz z historią, to wybór dla mnie też jest oczywisty. Zobaczymy tylko czy trafi mi się sprawny model. 

I grupę też będę śledzić. Dzięki! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pióro dotarło. Była pewna obawa, bo sprzedawca zwlekał z wysyłką. 
To co widziałam na zdjęciu, czyli skuwka i korpus są ok. Stalówka już mniej. Jest delikatnie wygięta ku górze, jakby podwinięta. Ale myślę, że jest nadzieja, bo pisze i na pierwszy rzut oka nie przerywa. Maczałam tylko w atramencie, nie chcę go napełniać, bo tak jak pisaliście wyślę, je sobie od razu na serwis do Chorzowa. Także bardzo wam dziękuję za wskazówki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...