Skocz do zawartości

Pióra indyjskie - pióro forumowe?


Polecane posty

Zamówiłem właśnie kilka piór z Indii, od producenta z ledwie siedmioletnim doświadczeniem, ale cieszącego się już uznaniem w światku piór ebonitowych. Podczas ustalania z nim szczegółów naszła mnie myśl, że takie pióra doskonale nadawałyby się na pióro forumowe, a to dlatego, że po pierwsze można je na wiele sposobów personalizować, po drugie są stosunkowo tanie (moje będą kosztować po 30 - 35 $ za sztukę, wysyłka darmowa), potencjalnie więc byłyby dostępne dla większej liczby forumowiczów i wyjątkowe.

Ja akurat zamówiłem pióra ebonitowe, ale robi je także z akrylu. Trochę szumnie system napełniania w swych piórach nazywa 3 in 1, czyli nabój - konwerter - eyedropper. Do wyboru stalówki oryginalne lub JoWo (za dopłatą), można też (chyba) poprosić o warte polecenia indyjskie fleksy (tez pewnie za dopłatą). Oczywiście można ustalić grawerunek, ponadto rodzaj skuwki - z klipsem (można wybrać także typ klipsa) lub bez klipsa (wówczas skuwka robiona z jednego kawałka ebonitu / akrylu), z pierścieniami lub bez. Hindusy znane są z tego, że są na ogół wielkie jak na nasze europejskie przyzwyczajenia. Ale nie ma kłopotu, żeby nam model pomniejszył, podałem konkretną długość i taką pióra będą mieć. Można modyfikować kształt pióra (poprosiłem o większe zaokrąglenie zakończenia korpusu na jednym z nich), mieszać materiały (zamówiłem np. ebonitowe pomarańczowe, ale z cap topem i fałszywym blind topem z czarnego ebonitu). Jeśli nie podoba nam się jego indyjski ebonit lub akryl - można kupić na własną rękę i posłać mu (ja tak robię). Zresztą napisał mi m.in.: "As a pen maker I can make any pen... But need time". Dlatego warto sprawę przemyśleć, tyle że pewnie wybór konkretnego pióra trwałby ze dwa lata.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Pokażę jeszcze, jakie ebonity sobie kupiłem. Pierwszy czarno-czerwony, taki:

6514774900_1582787185.jpg

 

wygładzony wygląda tak:

2848128800_1582787187.jpg

 

Mam nadzieję, że w efekcie będzie wyglądać jak w tym Leonardo:

5458306200_1582787190.jpg

8597327600_1582787193.jpg

 

Pomarańczowy, z jakiego wykonane jest to pióro:

6402125500_1582787360.jpg

 

Oraz czarno-żółty:

8004770700_1582787533.jpg

 

- zrobiono z niego to pióro:

1355613500_1582787573.jpg

 

choć ja bardziej liczę na taki efekt:

5437032600_1582787570.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kulka Jasne, to ASA Pen. Można na stronę zajrzeć, ale ona w zasadzie nieaktywna. Przykładowe pióra znajdziesz bez kłopotu w internecie. Warto wpisać ASA Nauka, cieszące się dużą popularnością, a tu przykład personalizowanego pióra (i link do niego: http://www.fountainpennetwork.com/forum/topic/345119-asa-genius-aqua-demonstrator-review/ - tyle że to nie jest, jak pisze autor Asa Genius lecz Asa Maya):

4460034200_1582787930.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to pióro będzie takie jak Leonardo, to ja chętnie wezmę jedno za te trzydzieściparę dolców.

Jak dojdą do Ciebie @Tom_eku te zamówiona pióra to poproszę ładnie o fotki.

Może przy grupowym zamówieniu byłaby szansa na jakiś sympatyczny rabat, mógłbyś się dopytać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, takich cudów bym się nie spodziewał, materiał materiałem, ale detale i wykończenia, klips, stalówka, bardziej skomplikowana sylwetka  - to wszystko się przyczynia do urody włocha, hindusy bardziej jak to ostatnie i pomarańczowe będą. Ale jeśli kto ceni prostotę...

O zniżki spróbuję jutro dopytać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może choć tak będzie wyglądać (ebonit zdaje się ten sam), oj jak chciałbym :D:

7047375100_1582889346.jpg

4630729000_1582889350.jpg

- to pióro innego penmejkera, marka, którą niedawno dopiero odkryłem - Scriptorium. Działa jak ASA od 2013, wg tych samych zasad (pióra w pełni personalizowane), podobnie też jak w ASA system 3 in 1, podzespoły JoWo. Mnogość wzorów, kolorów, materiałów rzucają na kolana, pióra robią zdecydowanie większe wrażenie, ale o ile ASA kosztuje 30$, to Scriptorium 230$.

Jeszcze jedno:

2276452400_1582889353.jpg

- ale warto zajrzeć na stronę, polecam: https://scriptoriumpens.com/pen-models-2/.

Edytowano przez tom_ek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż dziw bierze, że pomysł Tom_ka spotkał się póki co z tak znikomym odzewem, szkoda, myślę, że warto podjąć temat.

Bardzo chętnie sprawiłbym sobie indyjskie pióro - nigdy takiego nie miałem - tym chętniej gdyby wybór i zakup był poprzedzony szeroką dyskusją wad i zalet poszczególnych propozycji a zbiorowy zakup skutkował obniżką ceny i wzrostem atrakcyjności jako, było nie było, pióra forumowego i był tym samym owocem zbiorowej mądrości zacnego grona.

Na indyjskie pióro nie chciałbym wydać więcej niż 35-40$, chciałbym, by było ebonitowym cygarem, nie było monstrualnie duże i miało mokrą stalówkę "6" M lub flex.

Wstępnie podoba mi się przedstawiona na  zdjęciu czarna Aka Nauka, nawet z tym równie kiepsko jak Lamy 2000 wypolerowanym korpusem 😀

A Wy, Koleżanki i Koledzy, co o tym myślicie?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Isaus napisał:

Byłbym wdzięczny gdybyś zdradził źródło tych indyjskich fleksów. 

Kanwrite to marka  indyjskiej firmy Kanpur Writers, swego czasu próbowałem przeszczepić dwie czy trzy stalówki do piór Jinhao 450/750/159. Stalówki wyglądem i właściwościami /semiflex/ łudząco podobne do Ahaba, pióra pisały dobrze...póki pisały, niestety następnego dnia zasychały - widać nie chciały współpracować z chińskimi spływakami /które musiałem podszlifowywać, bo Hindusi stosują nieco grubszą blaszkę/, ogólnie mariaż nieudany.

Noodlers i FPR to oczywiście amerykańskie firmy, ale jakoś nie afiszują się gdzie są produkowane ich stalówki...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę parę słów na temat własnych doświadczeń z fleksami FPR i Kanwrite.

Kanwrite flex to rzeczywiście, jak pisał @ink diver, półfleksy, nie rozchylają się jakoś szczególnie mocno, ale (moje przynajmniej, miałem 3) były gładkie, w większości mokre i (co lubię) cieniutkie, do tego zapewniały dobra kontrolę kreski. Blaszka ładnie wypolerowana. Wygląda identycznie jak fleksy Noodlersa (czytałem kiedyś, że N. zaopatruje Ahaby właśnie w indyjskie fleksy - choć rzeczywiście nie chwali się tym) - bez ornamentów, jedynie wyryte prostą majuskułą napisy biegnące wzdłuż nacięcia. Ostatnio produkują też "ultra flex" ze skrzydełkami podciętymi jak w ultra fleksach FPR (i z ornamentami na skrzydełkach) - i te mają już przyzwoity fleks, do tego rozmiar EF (jak nowe FPR ultra fleks). Ostatnio są to moje ulubione stalówki.

FPR flex i ultra flex: te drugie nieznacznie tylko szerzej się otwierają, za to lżej. Natomiast już podstawowe fleksy są w stanie zawstydzić wszystkie inne współczesne stalówki "fleksujące", grubością linii dorównują wintydżowym fleksom, niektóre nawet prześcigają. Moje fleksy dawały kreskę grubszą niż pomarańczowy Parallel, a więc ponad 2,4 mm. Są bardzo wytrzymałe, nie mam obaw o ich uszkodzenie, można nimi fleksować ściskając pióro w garści ;), a skrzydełka i tak się zejdą. FPR może i nie chwali się, że pióra ma indyjskie, ale też tajemnicy z tego nie robi, przeciwnie, już samo nazewnictwo modeli w kierunku Indii skojarzenia wiedzie, ale i na stronie www jest krótka historia marki, w której właściciel pisze wprost, iż pióra i stalówki robią mu Hindusi.

Mimo podobnych nacięć na skrzydełkach w ultrafleksach Kanwrite i FPR mają - tak sądzę - różnych producentów, a już na pewno z innych blaszek są wykonywane (stalówkę taką jak FPR, ale bez nazwy, widziałem w indyjskich piórach Gama albo Ratnam(son), może to ich produkcja). Kanwrite są bardziej błyszczące, jakby lepiej wypolerowane, FPR (zwłaszcza po pewnym czasie) jakby lekko zmatowiony. Fleks z pióra FPR pasuje do mojego Kanwrite, ale stalówka Kanwrite wypada z FPR. Stalówka z tego samego FPR pasuje do TWSBI, ale ta sama Kanwrite nie chce do niego wejść. A zatem może nie tylko o grubość blaszki tu idzie, ale też o różne krzywizny łuku stalówki, jej wyprofilowanie i "przylegalność" do spływaka.

Powtarzalność tych stalówek jest dość wysoka, miałem ich już ze 30, na pewno ponad 20 - tylko dwie (ostatnio) wymagały poprawek (za mocno ściśnięte skrzydełka), poza tym są to stalówki w większości mokre i gładkie. Niestety jednak nie tak cienkie, jak lubię, linia bez docisku to co najwyżej F (choć nie sprawdzałem jeszcze najnowszych FPR o rozmiarze EF) - lepsze są pod tym względem Kanwrite. Raz, może dwa razy  trafiła się lekko skrobiąca, ale na ogół nie drapią, mają lekki "feedback", ale można trafić też stalówki niemal maślane. Nie są zbyt ładne (choć pojawił się  niedawno nowy wzór tych stalówek, nieco atrakcyjniejszy - choć jeszcze nie są dostępne w sprzedaży, właściciel chce wpierw wyczyścić magazyn ze starych blaszek). Powtarzalność zatem, zwłaszcza na tle chińskiej ale i (ostatnio) zachodniej konkurencji oceniam na plus. A różnice między stalówkami dodają im charakteru, to nie są nudne (jak wiele współczesnych) stalówki.

U mnie te dwie marki zastępują niemal wszystkie oryginalne blaszki - nie dlatego, że kaligrafuję i fleksuję, ale one się po prostu w zwykłym, codziennym pisaniu doskonale sprawdzają, są mokre, miękkie (już bez fleksowania dają lekkie zróżnicowanie linii), z charakterem, mam z nimi zdecydowanie więcej frajdy niż ze "zwykłe" stalówki. Ostatnio, mimo że możliwości fleksowania maja nieporównywalnie mniejsze, wolę Kanwrite niż FPR - bo cieńsze i chyba nieco gładsze.

Oczywiście nie wolno też wymagać od tych stalówek cudów, nie zawsze w każdym piórze będą właściwie fleksować, wystąpić mogą przerwy w dostawie atramentu (railroading) - ale to nie jest wina stalówki, lecz spływaka raczej, który ma zasilać zwykłą (niezbyt też mokrą) stalkę, a nie szeroko otwierającego paszczękę potwora, jakim jest fleks FPR ;)

Za dnia postaram się wstawić parę zdjęć.

Edytowano przez tom_ek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Myślałem że można ustrzelić te stalówki trochę taniej, już wczoraj po twoim poście gdy zainteresowałem się nimi odnalazłem na  eBay'u właśnie tego sprzedawce a na etsy  KiwiPens .

Czy mógłbyś potwierdzić - a tak rozumie to co napisałeś wcześniej, że nie miałeś do czynienia  ze stalówką 

https://fprevolutionusa.com/collections/6-nibs-and-nib-units/products/fpr-6-custom-ultra-flex-nib-chrome

i nie jesteś wstanie ocenić różnic i podobieństw  FPR #6 Chrome EF Ultra Flex Nib vs Kanwrite No.6 (35 mm) EF Ultra Flex Fountain ?

Którą stalówkę z Fpr porównywałeś z Kanwrite?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tanie one niestety nie są.

Potwierdzam, FPR ultra flex EF to stosunkowo nowa oferta FPR, tej nie próbowałem (ale już niedługo będzie ją mieć jeden z forumowczów, może podzieli się wrażeniami - @ink diver, do Ciebie piję ;)). Kanwrite (flex i ultra flex) porównywałem z FPR #5.5 flex i ultra flex oraz FPR #6 flex i ultra flex (ale starszą wersją, z większym niż EF ziarnem).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłopot w tym, że prócz Ciebie jeszcze tylko dwie osoby wyraziły zainteresowanie (poza tym nikt o piórze forumowym nie wspomina, a ostatnie było dwa lata temu?). Ale może ankieta to dobry pomysł? Tylko w tej sprawie trzeba się chyba z p. Marcinem skontaktować, bo to on zawsze tę sprawę (jako Administrator) prowadził.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, ScYpIoL napisał:

Gadu gadu pitu pitu a główny wątek odnośnie pióra forumowego zanikł :P 

Powiem Ci tak: fajnie byłoby mieć pióro forumowe (z Chin, Indii czy z Wysp Gilberta), ale... 
No sorry, ale nie kupię za 100 czy 150 € pióra, które mi się zwyczajnie nie podoba. No po prostu nie cierpię piór (choćby były ze szczerego złota i wysadzane diamentami) które mają kształt wibratorów. Nie - i już. 
Dlatego jeśli padnie propozycja: to pióro będzie forumowym - i mi się spodoba - to chętnie. Ale musi mi się spodobać. Bo ci pokazani wyżej Hindusi - niekoniecznie. W przeciwieństwie do mojej sąsiadki - Hinduski. Tak akurat jest ładna... :rechot:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...