Jump to content

Atramenty, których nie można używać w starych piórach


Tales

Recommended Posts

Widziałem się wczoraj z Panem Przemysławem Dudkiem podczas jego dyżuru w Piórotece. Poza oddaniem jednego pióra do naprawy, dowiedziałem się też innej ciekawej rzeczy. Mianowicie podobno atramenty KWZ Ink nie nadają się do starych piór, bo rozpuszczają gumki na dłuższą metę. Moje pytanie brzmi: czy są jeszcze inne atramenty szczególnej troski. Poza oczywiście pigmentowymi oraz iron-gall.

Nie wiem też które atramenty KWZ Ink miał on na myśli, bo było sporo ludzi i nie było za bardzo czasu na pogawędkę. Może chodziło mu tylko o te żelazowo-galusowe.

Od siebie dodam, że uważałbym na Noodlersa, Diamine Majestic Blue oraz Baystate Blue ze względu na duże nasycenie barwnikami i skłoność do barwienia. 

Link to comment
Share on other sites

Wszystko zależy co zalałeś. Częste mycie nie zawadzi. Słyszałem przypadki, że barwnik potrafi się wytrącić i stworzyć osad, ale nie zawsze. Raczej nie wlewałbym go do tłokowców ani innych piór, gdzie przezroczystość korpusu ma znaczenie. Nie wiem jak z jego  pH.

Link to comment
Share on other sites

Tutaj jest dość obszerny artykuł opisujący wpływ atramentów na materiały z których są, lub mogą być zbudowane pióra:

http://www.indy-pen-dance.com/Inks-The-Good-the-Bad-and-the-Ugly.html

Nie podejmuje się streszczenia, a do rzetelnego skomentowania brakuje mi wiedzy chemicznej. W każdym razie w moim odczuciu treści przedstawione przez autora zdają się być sensowne i myślę, że warto się z nimi zapoznać.

Generalnie rzecz ujmując autor uważa, że najlepszymi atramentami dla piór starych są atramenty Watermana i w dalszej kolejności Aurora, Pelikan 4001 i  Parker Quink, J.Herbin.

Z treści tego opracowania wynika, że atramenty galusowe mają odczyn kwaśny, natomiast guma jest wrażliwa na kontakt z substancjami alkalicznymi. Zatem raczej atramenty Pilota powinny rozpuszczać zbiorniczki. Choć z drugiej strony obecnie montowane saki są wykonane zarówno z lateksu jak i silikonu. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...