Jump to content

TopikSH

Użytkownicy
 • Posts

  778
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by TopikSH

 1. Będzie problem bo to przeciwstawne wymagania. Atramenty, które szybko schną na gładkich nienasiąkliwych papierach zwykle pajączkują i przebijają na marnych (gazetowych) i na odwrót. Trudno będzie zastąpić długopis przy takich wymaganiach, zwłaszcza dodając trwałość. Pigmentowe atramenty będą rozmazywać się na kalce, a inne przebijać na ksero. Spróbowałbym któregoś z permanentnych Noodlers ale nie wiem który do prób polecić.
 2. Ja mam subiektywne wrażenie, że w tych stalówkach nie ma wielkiej różnicy pomiędzy F i EF ale F piszę mi się wygodniej. Za to M to duży skok w porównaniu do F. Na zdjęciu powyżej wypada to jakby bardziej równomiernie, tzn. podobny skok pomiędzy EF i F a F i M.
 3. Absolutnie się nie zgadzam. Kilka powodów dlaczego takie podejście jest szkodliwe podał @Ice Dodatkowo wiele razy na tym forum użytkownicy opisywali naciągane opisy piór na Allegro i Olx i jakoś nikomu to nie przeszkadzało. Dla mnie to nie był przejawy nudy czy złośliwości Jeżeli te określenie dotyczy również tych sytuacji to obrażasz kilku członków forum, których ja sobie cenie.
 4. Pilotów aktualnie mam 3, Platinum więcej i na podstawie tej skromniej próbki nie widzę wiele wspólnego w ich stalówkach Łatwiej jest odpowiedź na pytanie czy mają ze sobą wiele wspólnego: nie Generalnie Piloty są raczej bardziej mokre i mają mniejszy feedback niż Platinum o analogicznej grubości. Zarówno stalówki Pilota i Platinum potrafią bardzo się różnić pomiędzy sobą w różnych modelach tej samej firmy więc nie wiem czy warto robić generalne porównanie pomiędzy producentami.
 5. Jakie wykluczenie? Na Allegro i spermarkietach za 5zł do kupienia. Szukać Hero granatowy.
 6. Tak wygląda Pelikan Edelstein Tanzanite trzymany 30sek pod kranem: Tylko, że karteczka była zapisana tydzień temu cienką i raczej suchą stalówką, kreska pisana grubszą mokrą stalówką zalana po jakieś godzinie po zapisaniu będzie otoczona rozmazanym barwnikiem ale nadal będzie dobrze widoczna i czytelna. Pilot ma podobne właściwości. Atramenty Pelikan Edelstein to wzór dobrych właściwości i braku zagrożenia dla pióra, nie wiem jak Pilot ale na pewno dużo bezpieczniejszy niż atramenty pigmentowe.
 7. Jak bardzo ten atrament musi być wodoodporny? Bo jeśli czytelny po zalaniu to proponuje sprawdzić Pelikan Edelstein Tanzanite albo Pilot Blue i Pilot Blue-Black. Jeśli bulletproof to Noodler's Polar Blue i Noodler's 54th Massachusetts.
 8. Po wyschnięciu jest ciemno brązowy z czerwonym połyskiem, to kolor starej zaschniętej krwi raczej nie martwiłbym się, że będzie za jasny. Popatrzyłbym też na Diamine Red Dragon. Na żywo wydaje mi się ciemniejszy niż na zdjęciach w większości recenzji. Generalnie czerwone kolory trudno oddać naturalnie na zdjęciach. Uwaga, oba atramenty są kapryśne i długo schną. Zobaczyłbym też Diamine Bloody Orange a najbardziej do twojego popisu pasuje mi chyba J.Herbin Rouge Grenat. Tylko, że wydaje mi się ze ciemna i krwista to są sprzeczne wymagania jeśli chodzi o czerwienie
 9. Dodałbym jeszcze Platinum Cool/Balance, w moim F jest bardzie mokra stalówka niż w Plasir M, albo w zasadzie wychodzi podobnie
 10. olej / opiłki / albo inny badziew na spływaku Chińskie pióro przed pierwszym użyciem trzeba dokładnie wymyć, jak się da wyjmując stalówkę i spływak.
 11. Platinum Balance / Cool - nie zasycha przez parę miesięcy ale raczej drobne. Podobny patent ma Platinum Plaisir. Brać z tłoczkiem, naboje są trudno dostępne i raczej M (zwłaszcza Plaisir) bo japońskie stalówki są cienkie. Stalówki "szurają" ale pisze się nimi świetnie i są powszechnie lubiane. W Balance raczej mokre, w Plaisir raczej suche. Może jakieś Lamy np. Studio? Każde Lamy spełnia te wymagania, bo dobra stalówka to raczej mało precyzyjne określenie Jeśli to nie będzie EF to nie powinno drapać ani przerywać. Jeśli pióro zasycha przy używaniu raz w tygodniu to raczej coś z nim nie tak, albo kosztowało parę złoty to nie można wymagać, no albo to tani Parker bo już tak ma. Właśnie mi się przypomniało, że mój TWSBI Precision Gunmetal F nie zasycha przez miesiąc co najmniej i wydaje się wystarczająco solidny żeby go bez obaw używać w pracy.
 12. Nigdy o tym nie myślałem ale po lekturze tego wątku zaczynam się zastanawiać nad podstawką.
 13. Jeśli nie wilki i nie delfin to może symbol prawilności, dumny rycerz? 🤪 https://www.aliexpress.com/item/1005001465085400.html
 14. Skoro nie masz swoich ekstrawaganckich wymagań i zadajesz takie pytanie to nie ma wątpliwości, że Montblanc to najlepszy wybór. Wybierz te które ci się bardziej podoba
 15. WIKI ceni się bardziej niż Pilot Iroshizuku, zwracam też uwagę na zalety Hero: minimum corrosion i fragrant odour! Niestety Hero to luźnie wiórki a nie płyn.
 16. HongDian 6013 to bardzo fajne pióro jeśli nie przeszkadza ci ciężar, ale jak rozumiem to solidność i grubość ścianek to w tym przypadku zaleta Mam 2 HongDian 1850 i 6013, jeden piszę idealnie drugi jest strasznie suchy. Sekcja jest wymienna więc mogę sobie przekładać do tego którym chce akurat pisać. Z tym, że mój 6013 nie jest zakręcany ale widzę na zdjęciach w Google, że są też wersje zakręcane. A tak przy okazji ten Delike też wygląda nieźle https://www.aliexpress.com/item/1005001951744161.html z moich doświadczeń z Delike to najlepiej piszą stalówki EF Bent.
 17. Zobacz może Wing Sung 9133, kosztuje może z dolara lub dwa więcej, solidniejszy i ma gumkę na gwincie. Z tym, że wyleciał mi kiedyś metalowy "grzybek" z końca korpusu, mam ze 3 takie i tylko jeden miał ten feler. Ale on już z ebay przyszedł jakiś zmasakrowany w transporcie. Taka sama kopia Sailor Procolor jak Jinhao 992. Albo tak jak wszyscy przerób na eyedropper Paltinum Preppy, ale gdzie tu zabawa
 18. Super pomysł z podpisaną rękawiczką Podsmarowywanie gwintu smarem silikonowym poprawia bezpieczeństwo, tak jak założenie o-ring lub wybór pióra posiadającego już firmowo gumkę. Z tym, że dla Jinhao 992 nie warto się męczyć bo i tak potrzebujemy do przechowywania gumowej rękawiczki, te pióro pęka od samego patrzenia na nie
 19. Kto powiedział że chińskie pióra kupuje się po to żeby trafić na to jedno, jedyne idealne pióro? Kto powiedział, że po to kupuje się jakiekolwiek pióra, niezależnie od ceny i pochodzenia? Pióra i atramenty kupuje się po to żeby pisać nowym piórem / atramentem, albo cieszyć się ich genialnym wyglądem Już nie mówiąc o tym, że wielokolorowe zapiski / plany / notatki są bardziej czytelne i przydatne niż te jednokolorowe. No i mamy kolejny powód posiadania wielu dobrych piór i atramentów.
 20. Miałem kilka, pisały dobrze, chociaż trzeba było znaleźć właściwy kąt, z tego co pamiętam żadne nie drapało. Wszystkie się rozleciały, niektóre od samego leżenia w szufladzie. Transparentne bardzo szybko pękały, nieprzezroczyste wytrzymywały dłużej. Ta sama stalówka jest w Jinhao 991, wygląda tandetnie ale nie rozpada się w rękach.
 21. No to może pióro, którym Wing Sung "się inspirował" robiąc 699? Pilot Custom 823 Spojrzałbym też na Pilot Custom 74, w Polsce do kupienia są chyba tylko wersje demonstrator ale na eBay są też klasyczne. Tyle, że odpowiednikiem EF Wing Sung jest F w Pilocie.
 22. Tłoczek z Parkera pasuje do Parkera i od biedy do Lamy.
 23. Jeśli Ali wchodzi w grę polecam Platinum Plaisir https://www.aliexpress.com/item/33043190273.html
 24. Mi też się spodobały. Aż boję się sprawdzać ile mogą kosztować bo wyglądają drogo.
×
×
 • Create New...