Jump to content

Kaweco - ośmioro wspaniałych


A  

22 members have voted

 1. 1. Najbardziej podoba (ją) mi się:



Recommended Posts


 


11Pc6j.jpg


 


Spółka Kaweco została założona w 1883 r w Heidelbergu jako Heidelberger Federhalterfabrik. Początkowo oferta była skromna i obejmowała drewniane maczanki. Nazwa KaWeCo była początkowo wyłącznie nazwą jednego z ich produktów, powstała z połączenia pierwszych liter nazwisk właścicieli spółki Koch, Weber & Company. Dopiero w 1900 r stała się nazwą spółki. W latach trzydziestych XX wieku Kaweco zatrudniało ponad sześciuset pracowników i miała w ofercie szeroką gamę piór wiecznych i ołówków. Po wojnie i wielu nietrafnych decyzjach biznesowych sytuacja firmy zaczęła się pogarszać. W 1980 r. spółka zakończyła działalność.


 


Skąd więc biorą się nasze ulubione Sporty?


 


Sprawcą zamiessszania jest Horst Gutberlet - piórowy nekromeanta. Właściciel firmy H&M Gutberlet GmbH jest od wielu lat związany z branżą artykułów piśmienniczych. Prywatnie jest entuzjastą piór wiecznych. Kiedy w 1994 r. pojkawiła się możliwość kupna marki KaWeCo Horst wraz z synem podjęli rękawicę. Zaczęli pracować nad ożywieniem popularnej niegdyś marki. Pozostaje nam jedynie snuć domysły, ile pracy musieli w to włożyć, zwłaszcza, że Kaweco rozwijali po godzinach pracy w H&M Gutberlet. Początkowo produkty firmy były dystrybuowane przez spółkę Diplomat, ale z czasem, wraz z poszerzaniem asortymentu, Kawerco zbudowało międzynarodową sieć dystrybutorów. 


 


Obecnie Kaweco oferuje szeroki asortyment artykułów pismienniczych i akcesoriów. W ofercie mają również atramenty. Inkausty te trafiają do konsumentów w generycznych szklanych butelkach. O ile się orientuję tworzsy je Dr Pflug ze spółki Aratrum (twórca atramentów Caran d'Ache).


 


sBiTQO.jpg


 


Atramenty te są pozycjonowane jako produkt premium, w przeliczeniu na 1 ml cena Kaweco (1,46 PLN / mililitr) jest wyższa niż atramentów z serii Edelstein (1,08 PLN / mililitr) czy Graf von Faber-Castell (1,07 PLN / mililitr), co uważam za niesmaczny żart.


 


Nie zrozumcie mnie źle - to są niezłe atramenty, ale inni producenci starają się, żeby produkt premium był premium pod każdym względem. Dotyczy to również opakowania. Opakowanie stanowi sporą część ceny, ale przynajmniej wiemy, za co płacimy. Kaweco uznało, że woli dużą marżę (logiczne) a sam płyn wystarczy, zeby usprawiedliwić cenę. Nie wystarczy. Atramenty Kaweco są dobre, ale ich cena to pomyłka. 


 


Obecnie dostępnych jest osiem kolorów:


 


 1. Karamel Braun (Caramel Brown)
 2. Konigsblau (Royal Blue)
 3. Mittertnachtsblau (Midnight Blue)
 4. Palmen Grun (Palm Green)
 5. Paradies Blau (Paradise Blue)
 6. Perlen Schwarz (Pearl Black)
 7. Rubinrot (Ruby Red)
 8. Sommer Lila (Summer Purple)


Razem

 

2ZcCps.jpg

 

 

Dzieła zebrane Dżeksona Pollakka

 

nSoE0i.jpg

 

 

9NbZsy.jpg

 

 

Ślad pozostawiony patyczkiem higienicznym na papierze Mondi 90g (zdjęcie)

 

p2jpOQ.jpg

 

 

Atrament na ręczniku kuchennym

 

vEmLSh.jpg

 

Chromatografia

k9K7mN.jpg

 

Gęste szlaczki, papier firmowy, Kaweco Classic Sport ze stalówką w rozmiarze B

 

bK17Ki.jpg

 

Notatnik z Leclerca, Kaweco Classic Sport ze stalówką w rozmiarze B

 

nEiQk9.jpg

 

Kalendarz promocyjny KJD, Kaweco Classic Sport ze stalówką w rozmiarze B

 

 

hFcnGp.jpg

 

Kalendarz, Hero 5028, stub 1,9

 

BEZVHU.jpg

 

 

Rhodia, Hero 5028, stub 1,9

Xl9FMP.jpg

VFOUTH.jpg

 

 

Notatnik TeNeues, Hero 5028, stub 1,9

 

V72ikA.jpg

 

 

 

Podsumowanie

 


Atramenty z serii Kaweco uważam za udane. Kolory są ciekawe i, mimo że żaden z nich nie jest unikalny, trudno nazwać je banalnymi. 


 


Moje typy to: Sommelila, Karamelbraun i Palmengrun.


 


Nie podobają mi się Paradiesblau i Mitternachtsblau.


 


Z atramentami tymi jest problem - cena i nieopisane nazwą atramentu kałamarze / paczki nabojów. Jeśli producent chce sprzedawać atrament droższy (cena za 1 ml) od atramentu Montblanc, Pelikan Edelstyein czy Graf von Faber-Castell, powinien się trochę postarać i zaproponować konsumentom coś ekstra. Od Kaweco tego nie dostajemy. W związku z tym nie będę kupował ich atramentów - wolę, żeby moje pieniądze trafiły do producenta, który zaoferuje mi trochę więcej niż logo i dobry płyn. Świetny atrament mogę kupić za 25 PLN od Nicponia. Jeśli będę szukał produktu premium, kupię Edelstaina, Grafa albo Montblanc. 


 


Moim zdaniem zakup atramentu Kaweco najzwyczajniej w świecie się nie opłaca. Przynajmniej do czasu, kiedy producent zmieni albo cenę albo kałamarz albo objętość kałamarza.


Edited by visvamitra
Link to comment
Share on other sites

Bardzo lubię takie zestawienia, świetna robota! Myślę, że te atramenty warto wziąć pod uwagę jeśli ktoś szuka nabojów, bo ich cena jest w miarę przyzwoita, sam zamówiłem dwie paczki i będę mógł wkrótce przetestować!

Link to comment
Share on other sites

Dzięki :) Co do nabojów - producenci lubią je sprzedawać. Są bardzo marżowe :) Jednostkowo cena wydaje się niska, ale jak to przeliczyć na mililitr nie jest już tanio :) Mnie paczka Karamelbraun w Kaweco z B starczyła na trzy dni, no ale akurat miałem dużo pisaniny.

Link to comment
Share on other sites

Jak zwykle bardzo dobre zestawienie :) Z tych wszystkich mógłbym ewentualnie pisać Palm Green i Caramel Brown. 

Tylko czerwonego do brązu nie dodawaj, bo... Ci ręka uschnie. :lol: Jak dla mnie nie jest tak że zupełnie nie ma na czym oka zawiesić. Katmelbraun i Mitternachtsblau, którym z resztą piszę czasem są na prawdę warte uwagi jak dla mnie. Parametry atramentów wg mnie bez zarzutu, a jedyny zarzut to jednak stosunek jakości do ceny. Andrzej oczywiście żartowałem. Zrób jak uważasz, wiesz są różne zwichnięcia... ;)

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...
Guest Dziku

Z opisu wynika, że on ma chyba ten sam problem, który miałem ja... A więc rozwiązywalny. Zwłaszcza jak się pióro zanabędzie w Sprawdzonym Miejscu.

Link to comment
Share on other sites

Zachęciliście mnie :) Problem jest taki, że blaszka B Al Sporta ma sie nijak do mokrej i dającej obfitą kreskę blaszki Sport Classic, którą piszę recenzje atramentów, Nowa jest sucha, nie zawsze startuje od pierwszego przyłożenia. Co tu dużo mówić, rozczarowała mnie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...