Skocz do zawartości

Flexy - temat zbiorczy


Polecane posty

Chwil kilka mając, popełniłem małe zestawienie próbek pisma piór, które wariację grubości linii wykazują, a pod moją opieką się znajdują...

 

podzielone na dwie części:

 

stuby i flexy,... chociaż dobrze się flexuje tylko Falconem i Omasem, bo do Rembrandta i Konrada to lichowatą chudziną jestem i sił nie staje aby skrzydełek im nagiąć...

 

 

 

oraz italiki oraz obliki... 

 

 

 

 

 

Jesteś wielki! Świetne zestawienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 140
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Takie flexy jak w Falconie to masz często w starych piórach, więc wiesz, co robić... ;) fajne zestawienie, stuby i obiki mnie zaciekawiły, bo jeszcze żadnego nie mam. Ale moje pytanie odnośnie Twoich zdjęć jest następujące: jakie atramenty zalałeś do Falcona i do wszystkich Pelikanów? :D

 

Falcon zalany jest MB Diamond Blue, tak samo jak Pelikan Toledo z M-ką, którego użyłem do opisu na pierwszej stronie... 

 

także elegancko widać jak ten sam atrament może różnie wyglądać w zależności od właściwości pióra...

 

Pelikany natomiast podfutrowane są następująco:

 

Majesty - Edelstein Topaz

M800 OBB - Akkerman Diep Duinwaterblauw

a M800 z italic-ą MB Red Chalk

 

Natomiast w stalówkach oblique chyba najfajniejsza jest możliwość pisania odwróconą stalówką (przynajmniej w tych, które mam) co też widać na zdjęciu.

 

Jedyna stalówka, która się nie nadaje do takiego użytkowania to Pelikanowska Italica, co jest chyba dobrze widoczne...

Edytowano przez Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie flexy jak w Falconie to masz często w starych piórach, więc wiesz, co robić... ;) fajne zestawienie, stuby i obiki mnie zaciekawiły, bo jeszcze żadnego nie mam. Ale moje pytanie odnośnie Twoich zdjęć jest następujące: jakie atramenty zalałeś do Falcona i do wszystkich Pelikanów? :D

 

A w Omasie,...

 

Omas brown,...

 

był w zestawie z piórem... :)

 

dokładnie to taki...

 

aKmjUQG.jpg

Edytowano przez Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Akkerman jest rewelacyjny. Takiego cieniowania jeszcze nie widziałam: od zupełnie jasnego błękitu po granatowy.

 

to zapewne kwestia tego jak pióro go podaje, w innym będzie inaczej się zachowywał...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno od pióra zależy w dużym stopniu wyeksponowanie cieniowania, ale, jeśli atrament nie ma ku temu skłonności, to żadne pióro nie pomoże (wiem to po doświadczeniach z super cieniującym Pelikanem 100, w którym jednakże pewne atramenty ani cienia cieniowania nie pokazują...)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a można go kupić? wiesz gdzie?

 

Ja kupowałem pióro, a on w zestawie był...

 

http://www.lacouronneducomte.nl/webstore/main/ogiva-vintage-arco-brown-fountain-limited-edition-p-5157.html

 

dokładnie to chyba nazywa Omas Sepia i jest dostępny na ten przykład tu

 

http://www.shopwritersbloc.com/omas-fountain-pen-ink-bottles--sepia.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam głupie pytanie - jak piać stalówką z flexem? Kupiłam sobie piórko - maczankę i stalówki. Przeczytałam na jednym z forów instrukcję,jak pisać, pooglądałam co nieco i nadal nie wiem, co robię nie tak. Nie mam wyraźnej różnicy w grubości linii, choć próbuję na różne sposoby. Jakie macie patenty na pisanie elastyczną stalówką?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się naciska pisząc linię w dół ;)

Oczywiście z umiarem, bo stalówka może się odgiąć bezpowrotnie. Po prostu trzeba ją wyczuć.

Jeśli malowałaś kiedyś ściany pędzlem to mniej więcej wiesz jak układa się włosie podczas malowania.

Poćwicz najpierw esyfloresy :)

/ cienkie linie

| \  grube linie

 

Coś jak moje kulfony ;)

 

gallery_352_30_1703934.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się naciska pisząc linię w dół ;)

Oczywiście z umiarem, bo stalówka może się odgiąć bezpowrotnie. Po prostu trzeba ją wyczuć.

Jeśli malowałaś kiedyś ściany pędzlem to mniej więcej wiesz jak układa się włosie podczas malowania.

Poćwicz najpierw esyfloresy :)

/ cienkie linie

| \  grube linie

 

Coś jak moje kulfony ;)

 

 

Taaa..... też słyszałam, ze ćwiczenie czyni mistrza, tylko kiedy? ;)

W ogóle nie czuję tej stalówki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalówki są cztery:

1. Manuscript Leonart nr 41

2. Leonardt 300

3. D. Leonardt Shakespeare 

4. Leonardt 40

 

Kupiłam je jako fleksy,mam wrażenie, że są w porządku, bo widać, że pracują.

W czasie warsztatów kaligraficznych P. Landowska wspominała, że stalówki przed pierwszym użyciem należy lekko opalić, żeby pozbyć się jakiegoś oleju. Opaliłam, ale może za krótko? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hero? :D Mogę wrzucić, ten napis był robiony Hero 395 przy okazji recenzji atramentu. Wybaczcie, nie kadrowałam. Mam jednak wrażenie, że przy użytkowaniu pióra w ten sposób nie posłuży ono cienką kreską za długo. 

 

sailorsuwayama.png

Edytowano przez Inekane
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę nim od końcówki grudnia czy coś takiego ale nie dociskam. Zadowala mnie jego cienka i mokra kreska, nie śpieszę się zrobić M ;) Od czasu do czasu sobie nim pofleksuję. Niestety nie bardzo mogę ocenić jak długo Hero będzie trzymało formę i jakoś wolę tego nie sprawdzać. Kupowałam od forumowicza ( visvamitra ;)) i akurat jedno. Jak bym wzięła dwa to bym na pewno jedno pod tym kątem sprawdziła ale jestem z niego zadowolona tak jak pisze. Kilka miesięcy wytrzyma, zależnie jeszcze od częstotliwości użytkowania. Co innego odświętna kaligrafia a co innego nauka fleksowania (do tego skądinąd polecam maczanki, jak już się na nich ręka wyrobi to łatwiej)..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...