Jump to content

Pilot/Namiki "Złota wiśnia", 1960


namiki

Recommended Posts

Drodzy,

 

Wrzucam fotki jednego z moich ulubionych piórek. Ten egzemplarz pochodzi z lat '60 i jest przyozdobiony laką. Uwidacznia dwie techniki zdobienia laką:

 

Nashiji:  czyli opruszanie pióra sproszkowanym metalem, w tym przypadku złotem.

 

Hyomon: - wycinanie w metalu wzorów - w tym przypadku złotych płatków wiśni.

 

Wilgotana laka posypywana jest sproszkowanym złotem, zaś na kolejną warstwę nakładane są te płatki kwiatu wiśni.

 

Pióro jest unikatem, posiada także sygnaturę mistrza.

 

Lubię je ze względu na zawartą w nim symbolikę przemijania... opadające płatki wiśni.

 

j90u.jpg

 

 

 

li0j.jpg

 

 

 

 

li0j.jpg

 

 

 

2mrj.jpg

 

 

 

1di3.jpg

 

 

rd3t.jpg

 

 

2sv6.jpg

 

 

zdrówka :)

Link to comment
Share on other sites

z resztą nie chcę nadinterpretować. Każdy ma swoje zdanie, ale myślę, że te pióra zdobione laką wnoszą coś więcej niż setki tysięcy takich samych Watermanów czy Pelikanów. Owszem pióro to przede wszystkim narzędzie piśmiennicze, ale czy w przypadku takich egzemplarzy nie jest ich niezwykłą wartością fakt, iż zawierają w sobie przesłanie artystyczne? To pióro nie tylko jest do pisania, ale także o czymś "mówi" w sposób przecież bardzo wyrafinowany i subtelny. Niby pióro - rzecz użytkowa, a jednak pióro, które wyraża w tym przypadku istotę przemijania, czasu. Uwidacznia to poprzez nawiązanie do świata natury, którą przecież każdy uwielbia. Opadające płatki wiśni i uchwycenie tego momentu poprzez ponad wielowiekową tradycję zdobienia laką... To przecież sama natura: laka - z sumaka lakowego, złoto.. mosiądz, z którego wykonane jest pióro. Wolę  to jedno piórko niż ekwiwalent w postaci np. niemałej  kolekcji Pelikanów. :)

 

Tak to widzę :)

Edited by namiki
Link to comment
Share on other sites

Technika Maki-E jest niesamowita, oglądając filmiki pokazujące tylko odrobinę pracy przy tych piórach nie można oderwać wzroku. Pełen szacunek dla osób wykonujących te zdobienia. Do nich właśnie idealne są takie pióra jak Twoje, proste w swojej konstrukcji, nie odwraca uwagi od zdobienia maki-e. Do tego motyw liści, kwiatów jest chyba moim ulubionym, szczególnie podoba mi się w wydaniu Pelikana:

 

Pelikan-e1351518344679.jpg

 

Niestety mogę o nim na razie tylko pomarzyć :(

Link to comment
Share on other sites

Mnie te zdobienia nie do końca przekonują ale na pewno lepiej wyglądają na piórach niż na horrendalnie drogich fajka Dunhill'a. Nie miałem żadnego w rękach więc może moja opinia się kiedyś zmieni ale na zdjęciach wyglądają dla mnie trochę zbyt pstrokato, kojarzą mi się z estetyką powiązaną z mnóstwem brokatu. Ale to pokazane tutaj jest ładne. Najkorzystniej wygląda dla mnie na zdjęciu gdzie widać sekcję - czerń przełamuje złoto. Ale może to własnie ta monochromatyczność poprawia mój odbiór?

A co do opisu to ale nostalgicznie się zrobiło - na dworze szaro (choć było obiecująco o wschodzie), kawę dopiero zdążyłem zaparzyć a tu jeszcze czytam o przemijaniu... ale super, że uzupełniasz zdjęcia o subiektywne opinie i odczucia.

Link to comment
Share on other sites

Piękne pióro. Uwielbiam japońskie wyroby właśnie za prostotę, precyzję i jakość. Osobiście nie jestem fanem żadnych zdobień na piórach i na ogół wybieram proste klasyczne formy, ale doceniam mistrzostwo wykonania i efektowną urodę wzorów jakie można uzyskać z pomocą tej techniki zdobniczej. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...