Skocz do zawartości

Pierwsze pioro na nowy rok


hlx

Polecane posty

Witam serdecznie,

 

stwierdzilem ze nowy rok chce zaczac od zakupu piora wiecznego. jestem kompletnym laikiem w tej kwestii do tej pory mialem kilka "podejsc" do przestawienia sie na pioro (w liceum, na studiach) ale zawszze mam wrazenie pracowalem ze slabymi egzemplarzami, takimi ktore potrafily przerywac, trzeba je bylo rozpisywac przed uzyciem - generalnie takimi ktore zachecialy do olowkow i dlugopisow :)

 

teraz czas to zmienic. chcialbym kupic cos solidnego i bezproblemowego. mam tez kilka innych wymagan:

  • cena ok 300zl max
  • preferowany design klasyczny, polerowana czern z dodatkiem zdobien ze zlota/srebra (nie jest to absolut)
  • jako ze mam duze dlonie szukam duzego ciezkiego piora
  • jestem leworeczny, wiec dobrze by bylo znalezc takie pioro ktorym nie bede rozmazywal tego co napisze
  • szukam piora ktore bedzie rysowalo cienko (stalowka F?) ale co wazniejsze bedzie miekko pisalo po papierze, jestem sklonny rozwazyc stalowke M jezeli to da mi gladsze uzytkowanie
  • przeznaczenie piora: notatki w czasie w pracy, szkicowanie (diagramy itp), zdecydowanie nie ciagle uzytkowanie i calkiem prawdopodobnie z kilkudniowymi przerwami
  • w zwiazku z powyzszym, naturalnie chcialbym zeby pioro nie przerywalo i nie trzeba bylo go "rozpisywac" przed uzyciem

 

Mam kilka upatrzonych marek/modeli o ktorych chcialbym sie dowiedziec co sadzicie w oparciu o moje kryteria powyzej:
  • Duke (669F, Mentor, 990, 558 KING CROWN,  Nature Stripe Bamboo...)
  • Baoer (507,388)
  • Jinhao (159, 2006-2, 2006-3)
  • TWSBI Diamond 580
  • Faber-Castell E-motion
  • Waterman Expert
  • Sheaffer (Prelude, 300)
  • Cross Affinity

jak widzicie cenowo roznorodne piora. jako laik, jedno z moich najwazniejszych pytan to jaka jest roznica w komforcie pisania pomiedzy takim Dukem a na przyklad Sheafferem? Czy place glownie za rozpoznawalna marke czy tez wlasnie za bezproblemowosc uzytkowania?

 

bardzo prosze o porade, jezeli mam udzielic dodatkowych informacji to pytajcie

 

- z gory dziekuje za pomoc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu wziąłbym Sheaffera Prelude, ale może to z racji mojego lubienia go. TWSBI to ogromne pióro, ale stalówka PONOĆ nie pisze gładko. Za to pióro wygląda super.

TWSBI wlasnie urzeklo mnie i rozmiarem i designem (w pelni swiadom tego ze szukam klasycznego wygladu) czytalem raczej pochlebne opinie o stalowce ale moze ktos kto je uzywal moze powiedziec jak sie tym pisze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie idź w:

  • TWSBI Diamond 580

 

na forum są wątki, w których poczytasz dlaczego. 

Choć to z klasyką ma wg mnie niewiele wspólnego. ale skoro wskazałeś...

 

Z prawdziwego klasyka to wybrałbym experta. 

Chińczyki są fajne ale można za te pieniądze mieć coś wg mnie ciekawszego.

A do faberów nie jestem przekonany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj hlx! Tak mi jakoś wyszło, że wszystkie twoje wymagania spełnią pióra:

-Parson's Essential

-Italix Captain's Commission

Szczególnie, że w ofercie jest bardzo szeroki wybór stalówek - wyszlifują ją tak, jak chcesz. Zerknij tutaj: http://www.mrpen.co.uk/index1.html

i sprawdź asortyment pod tagiem Italix.

 

FPN (Fountain Pen Network) jeszcze nie śmiga po ostatnich problemach z serwerem, ale można tam było znaleźć barddzo pochlebne recenzje stalówek od Mr Pena.

Edytowano przez Azrael
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za podpowiedzi, zarowno o Regal czy Italix nie slyszalem jeszcze wiec napewno poczytam.

 

jezeli chodzi o piora wymienione przeze mnie - czy ktos moglby mi "lopatologicznie" wyjasnic jaka jest na przyklad roznica miedzy Sheafferem a Dukiem? Cena rozna, wyglad podobny (powiedzmy) - czy przyjemnosc z uzytkowania tez sie bedzie roznila?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też polecam Parsonsa - bardzo fajne, solidne pióra. A stalówki to poezja.

 

Spójrz tutaj.

po kolejnej dawce literatury sklaniam sie ku ciezszym piorom - TWSBI czy Regal Elizabeth (przy okazji - czy ktos moze polecic sprawdzone miejsce zakupu tych pior?)

zastanawiam sie czy Parsons ktory ma wazyc 32g nie bedzie dla mnie za lekki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TWSBI jest plastikowe i waży niecałe 29g, a bez skuwki ok. 15 - jeżeli szukasz cięższego pióra, to warto mieć to na uwadze. Pióra Parsonsa mają korpusy i sekcje z brązu - Italix Captain's Commission waży 50g a skuwka wygląda na wystarczająco masywną, aby można nią było zęby wybijać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TWSBI jest plastikowe i waży niecałe 29g, a bez skuwki ok. 15 - jeżeli szukasz cięższego pióra, to warto mieć to na uwadze. Pióra Parsonsa mają korpusy i sekcje z brązu - Italix Captain's Commission waży 50g a skuwka wygląda na wystarczająco masywną, aby można nią było zęby wybijać.

dzieki za update - bylem pewien ze twsbi jest ciezsze.

Italix Captain's Commission nie za bardzo podoba mi sie z wygladu - zdecydowanie wole Parson's Comission

wyglada na to ze Regal zaczyna wysuwac sie na prowadzenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twsbi 580 przy porównywalnych wymiarach do pelikana m1000 jest raptem 3g lżejsze.

poza tym, stalówka nie tyle drapie, a raczej pisze ze słyszalnym szmerem. nie jest tak gładka jak złota EF lamy, ale nie przesadzajmy, właściwości pisarskie nie dyskwalifikują tego pióra. poza tym jak na europejskie stalówki pisze dość sucho, także powinno Ci pasować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...