Skocz do zawartości

De atramentis - Pigeon blue


Inekane

Polecane posty

ad.png

 
 
To pierwsze moje spotkanie z De atramentis i muszę powiedzieć, że ich atramenty bardzo przypadły mi do gustu. Jestem w posiadaniu dwóch butelek (co, jak czuję, szybko się zmieni).  Zamówiłam PG z ciekawości ponieważ w mojej kolekcji brakowało przygaszonego błękitu, czegoś mniej krzykliwego niż aqua lagoon Diamine.
 
Fabryka prowadzona przez Dr. Franz-Josef Jansena produkuje ręcznie robione atramenty podzielone na kilka kategorii:
- Standard Inks - 54 standardowe kolory
- Document Inks - głównie formalne niebieskie i granatowe tony
- Black Edition - specjalna edycja kolorów z dodatkiem czarnego
- Topic - tematyczne, zawierają takie kolekcje jak: People, Business, Scented School Inks, Literature, Zodiac, Chinese Zodiac, Sports + Leisure, Holiday
- Fragrance Inks - zapachowe zawierające kolekcje: Flowers Inks, Fruits Inks, Plants, Flavors
- Wine Ink - z dodatkiem wina
- Kitchen Inks - inspirowane kuchnią
Co daje łącznie ponad 400 różnych atramentów. Imponujący wybór.
 
 

 

 

kspb2.png

 
Pigeon blue
Kolor w tłumaczeniu to gołębi niebieski, nazwa została dość trafnie dobrana. Odcień można opisać również jako przygaszony błękit.
Jestem pod wrażeniem tego jak bardzo kolor może się zmienić zależnie od stalówki.
Do pisania nim na co dzień nie mogę się przekonać choć jest to przyjemny i spokojny niebieski. W stalówkach F jest jak niebo zimą. Wpada wtedy bardziej w szarość, jest delikatny i spokojny ale nie nudny!
Zupełnie inaczej sprawa wygląda gdy napełnimy nim pióro z mokrym M. Cieniowanie zaczyna być widoczne a kolor ciemnieje.
Najładniej atrament zachowuje się w piórach typu semi-flex. Wyraźne cieniowanie plus zmiana grubości linii robią świetną robotę. W pełnych, mokrych flexach kolor przybiera na głębi (i zdecydowanie nie można go już nazwać pigeon blue choć dalej jest ładny) i staje się na prawdę ciemny, niestety kosztem cieniowania.
 
Coś w tym kolorze jest... jest to dość wysublimowany błękit. Albo ktoś pokocha go takim jakim jest albo zerknie i go zemdli.
 
Właściwości
Przebijanie - brak
Strzępienie – brak
Nasycenie – średnie
Przepływ – dobry
Cieniowanie – zależne od stalówki, widoczne
Wysychanie – całkiem szybkie, zależnie od papieru. Na Oxfordzie około 12s stalówka M co stanowi bardzo dobry wynik.

 

pbdf.png

 


 



Butelka
Atramenty zapakowane są w szklane buteleczki o oryginalnym, walcowatym kształcie i solidnym grubym denku; kształt ten jednak sprawia, że są to butelki wyższe niż standardowe (wyższe niż Pelikany, Parkery czy Watermany). Przez mniejszą średnicę pojemnika łatwiej nabiera się atrament (nie trzeba kombinować z przechylaniem) ale wyciśnięcie ze szkła ostatniej kropli będzie możliwe tylko za pomocą strzykawki. Średnica otworu to zaledwie 2 centymetry.
 
 
Pojemność: 35ml
Cena*: 36zł
 
Ogółem: 1,03 zł/ml
 
Inne
Atramenty te mają bardzo dobrą zmywalność z dłoni i z wnętrza pióra. Jestem bardzo zaskoczona łatwością płukania po De atramentis, ta cecha jest dla mnie ważna bo często zmieniam kolory. Może nie jest to mój najulubieńszy niebieski ale zdecydowanie wrócę do niego nie raz chociażby dlatego, że nie czeka mnie później pół godziny stania przy zlewie czy dwie noce odmaczania.



____________________
* Obliczane na podstawie cen mojego zakupu bez wliczonej przesyłki. Kupowane z: http://www.abernatopen.pl/

 
Zapraszam również bardzo serdecznie na mojego bloga po inne recenzje (wkrótce: De atramentis cherry).
http://kiri-same.blogspot.com/

Edytowano przez Inekane
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...