Skocz do zawartości

Pelikan Souveran


kebabożerca

Polecane posty

Ostatnio spodobała mi się ta seria piór. Rozrzut cenowy jest jednak ogromny. Nie wiem czy warto dopłacać do jakiegoś wyższego modelu, bo się kompletnie nie znam. Na forum też nie znalazłem jakichś szerszych porównań poszczególnych modeli. Czym się różni M200 od M205? Czy M400 będzie lepsze jakościowo i użytkowo od M200? Na co uważać przy zakupie? Czy opłacają się takie wynalazki jak M151 La Famoza czy może lepiej zainwestować w jakiś 'zwykły' model? Podzielcie się doświadczeniami z eMkami :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czym się różni M200 od M205?

Wyglądem, M205 nie ma złoconych elementów.

 

 

Czy M400 będzie lepsze jakościowo i użytkowo od M200?

 

M400 ma złotą stalówkę.

 

 

Czy opłacają się takie wynalazki jak M151 La Famoza

 

Kwestia gustu, ja bym nie zapłacił 400zł za pióro ze złoconą stalówką, które wygląda jak jakiś model szkolny sprzed lat.

 

Powyżej M400 - M600 jest większy, M800 ma metalowy mechanizm tłoka zamiast plastikowego i - o ile dobrze pamiętam - stalówkę 18C (do M600 są 14C), M1000 jest jeszcze większy.

Edytowano przez Rittel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Souverän to seria ze złotymi stalówkami, przedłużenie linii piór zapoczątkowanej przez Pelikana 100 i kontynuowanej m.in. przez modele 101/140/400/400N/400NN.

2. M200 należy do serii nazywanej obecnie Tradition - pióra zbliżone konstrukcją do "suwerenów", ze stalowymi stalówkami (wyjątek - M250, ale nie jestem pewien, czy on się formalnie zalicza do tej serii) i generalnie "biedniejsze". Wariacje na temat M200, pokroju M205 czy M215 różnią się wersjami wykończeń. Od strony założeń konstrukcyjnych, to są takie same pióra - niektóre elementy z M200 pasują do M400. Powiedzmy, że M200 to taki współczesny odpowiednik "szkolnego" Pelikana 120.

3. Inwestowanie w edycje specjalne i limitowane wiąże się z odpowiedzią na jedno zasadnicze pytanie: czy dodatkowe doznania estetyczne zrekompensują mi wyższą cenę? Ja bym nie zaczynał przygody z Pelikanem od edycji limitowanej. Wolałbym zapolować na coś z lat 50., można na przykład spróbować upolować pióro, na którym Famoza bazuje. Powinno wyjść taniej.

4. Zagapiłeś się, ostatnio był wystawiony na forum M400 za rozsądne pieniądze.

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

La Famoza to po prostu M150 w nieco innej wersji kolorystycznej. Ze sprzedawanego zestawu najbardziej podobał mi się...atrament w dużej butelce...!

 

Generalnie - odradzam La Famozę, właśnie ze względu na bandycką cenę oraz malutki gabaryt. M200 można dostać sporo taniej od tej limitowanki (ja swoją 200-kę kupiłem poniżej 300 zł - nową!), że o M150 nie wspomnę. Jeśli nie szukasz pióra kieszonkowego, to bierz zwyczajne M200, a jeśli szukasz...weź KaWeCo Sport ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co rozumiesz przez "miękka"?

Stalówką mojego Pelikana M400 pisze się lekko/gładko, ale nie jest to stalówka sprężysta, ani tym bardziej fleksująca. Nie wiem, czy dotyczy to każdej stalówki w tym modelu.

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...