Skocz do zawartości

Parkery z niższej półki


Polecane posty

Cześć ! :)

Od miesiąca rozwija się we mnie, wciąż nie słabnąca, fascynacja piórami wiecznymi. Nawet nie wiecie jak bardzo żałuje tych lat, w których nie dostrzegałem piękna tego instrumentu i nie oddawałem mu należnego szacunku, robiąc z moim starym niebieskim Vectorem różne (o zgrozo!) głupoty.

Wspomniany niebieski Parkerek leży sobie, w szafce, tuż obok mojego kolana, które radośnie kiwa się, nie mogąc znieść tych emocji i radości z pisania pierwszego posta na forum które traktuje o piórach.

Chcąc posiadać jak największą liczbę piór (zwłaszcza w pierwszej kolejnosci Parkerów) zakupiłem Parkera IM, czarnego z złotymi elementami. Moja miłość ze szczęnięcego zafascynowania przerodziła się w prawdziwe zakochanie, które dojrzewa i powoli dostrzega wady swojej wybranki, kochając ją tym samym mocniej i doceniając jej starania, mimo tych smutnych niedoskonałosci.

Postanowiłem sobie że będe starał się pisać przy każdej możliwej okazji piórem, unikając oklepanych i nudnych długopisów za 3 złote z papierniczego w dole ulicy. Do celu codziennego użytku postanowiłem wybrać (a jakże!) dwa modele z stajni Parkera - Vectora i Jottera.

I tutaj pojawia się szereg moich pytań:

  1. Stalowy Vector a stalowy Jotter - który wytrzymalszy i bardziej nadający się do pracy jako WÓŁ ROBOCZY (tak chyba określane są na forum pióra które noszone są w damskich torebkach i męskich kieszeniach koszul?)
  2. Vectory plastikowe a jottery - miałem plastikowego vectora, napadła go typowa dla jego generacji choroba- delikatne pęknięcie przy plasitkowego korpusu. Nie wiem jakiej jakości są jottery, gdyż ani jednego nie miałem w rękach. Chciałbym mieć wszystkie dostępne kolory z któregoś z tych modeli, tylko nie wiem który jest bardziej wytrzymalszy i nadający się do codziennej pracy, czasem w umiarkowanie łatwych warunkach.
  3. Do każdego zakupionego pióra kupować nowy tłoczek? :)
  4. http://www.atut-pior...kie-p-1825.html - > cóż to za pióro którego nie ma nawet w oficjalnym polskim sklepie Parkera? Czy to coś pokroju Vectora? Jottera? A może lepsze?

Uf, chyba tyle. Pewnie znów dopadną mnie wątpliwości które będą kazały wejść tutaj i zadać kolejną serię durnych pytań. Ale mimo świadomosci że pytam o podstawy podstaw, jestem szczęsliwy że mogę tutaj pisać :).

Edytowano przez rosyann
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.05.2013 o 11:01, 8868 napisał:

Cześć,

3. możesz używać jednego tłoczka do kilku piór. Możesz też napełniać puste naboje strzykawką (polecam insulinowe)

W sumie brzmi jak bardzo fajny patent :) Dziękuje!

Cytat
4. wygląda jak jotter

Mi też przypominał jottera albo cos jakby starą wersje jottera (o.O?). Tylko skąd taka różnica w nazwach? Tajemnicze to piór, nie ma co :)).

Przypomniało mi sie jeszcze jedno pytanie- w jakich sklepach internetowych najlepiej zamawiać? Jest jakiś o nienagannej opinii i taki z którym użytkownicy tego forum współpracują najczęsciej? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że hierarchia jakości parkerów wygląda tak:

Metalowy Vector > Metalowy Jotter > Plastikowy Jotter > Plastikowy Vector ale nie jest to reguła.

Nie zdziwiłbym się jednak gdyby baeorowska podróbka Vectora :http://allegro.pl/pioro-wieczne-baoer-801-vector-f-m-7-kolorow-metal-i3222324293.html spisywała się lepiej od pierwowzoru.

Edytowano przez Cwiekoszczak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parker 15 ewoluował około 2000 roku w Jottera. Modele oznaczone numerami jak "15" były chyba lepiej wykonane niż obecne tanie modele i są dość mocno cenione na zagranicznych portalach. Także za tą cenę myślę że warto się skusić. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że hierarchia jakości parkerów wygląda tak:

Metalowy Vector > Metalowy Jotter > Plastikowy Jotter > Plastikowy Vector ale nie jest to reguła.

Nie zdziwiłbym się jednak gdyby baeorowska podróbka Vectora :http://allegro.pl/pioro-wieczne-baoer-801-vector-f-m-7-kolorow-metal-i3222324293.html spisywała się lepiej od pierwowzoru.

Więc prawdopodobnie zaczne od metalowego Vectora, będe miał porównanie z plastikowym :)))

Parker 15 ewoluował około 2000 roku w Jottera. Modele oznaczone numerami jak "15" były chyba lepiej wykonane niż obecne tanie modele i są dość mocno cenione na zagranicznych portalach. Także za tą cenę myślę że warto się skusić. :)

O! Czyli już wiem co będzie następne :)))

Jeszcze tylko chciałbym wiedzieć gdzie najlepiej zaopatrywac się w pióra- jak juz pisałem, w.w sklepy oglądam najczęsciej, ale jestem ciekawy w jakis sklepach internetowych kupują najczęsciej użytkownicy tego forum.

Btw: jest na śląsku jakiś dobry sklep z piórami gdzie mozna wejść, pooglądać, pozachwycać się i być może coś kupic :)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popełniasz doebny błąd logiczny

Btw: jest na śląsku jakiś dobry sklep z piórami gdzie mozna wejść, pooglądać, pozachwycać się i być może coś kupic :)?

poszukujesz parkera i pytasz o dobry sklep

albo dobry sklep, albo sklep z parkerami - wybór należy do Ciebie :P

a tak wogóle to witaj

i witamy się ponoc w osobnym dziale, ale się nie zrażaj

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ! :)

... żałuje tych lat, w których nie dostrzegałem piękna tego instrumentu i nie oddawałem mu należnego szacunku, robiąc z moim starym niebieskim Vectorem różne (o zgrozo!) głupoty...

Witaj :)

nie masz czego żałować, ale o tym, przekonasz się z czasem ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

W dolnej półce cenowej mieszczą się lepiej piszące Parkery niż Vector/Urban/IM, na przykład Frontier, a ze starszych 45 (jednak w moim odczuciu lepiej piszą te z serii zakończonej w 1999, te nowsze 45 mają już grubszą F-kę.), jak znajdziesz w dobrej cenie to Sonnet.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 wygląda świetnie. Niestety mam wersję z końcówki produkcji - stalówka gorsza niż w chińczykach za czypięćdziesiąt. Marzy mi się stara stalówka do niego, wtedy może kwalifikowałby się jako pióro.

aaaaaa to wszystko tłumaczy.

jak wspominałem, ja mam piętnastkę z 1996 r., która pisze o niebo lepiej niż vector, kupiony po roku 2k. mam też czterdziestkę piątkę, prawdopodobnie z końca lat '70., ze złotą eMką, która wspomnianą piętnastkę zostawia w tyle.

stare czterdziestki piątki w dobrym stanie, ze złotymi stalówkami można złupić na ibełju za £15-20 z przesyłką.

pozdrawiam

p.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...