Skocz do zawartości

Pelikan 100N - opinie


ArielN

Polecane posty

Ciekaw jestem Waszych opinii na temat Pelikana 100N. Pióro zdaje się zaskarbiać w Polsce coraz szersze grono zwolenników. Na spotkaniach PWF widać duże zainteresowanie ilekroć pojawiają się kolejne egzemplarze.

Ładny/brzydki? Wygodny/niewygodny? Tani/drogi?

DSC_0535.jpg

Pelikan 100N - ArielN - piorawieczneforum.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy to co jedni nazywają zderzeniem cysterny z lokomotywą, dla innych może być szczytem piękna.

Ja uważam, że wręcz spartańska linia 100 i 100N to majstersztyk wzornictwa. Prostota, rzetelność stylistyki. Tym piórom naprawdę nie można wiele zarzucić.

Pierwsze dwa modele pelikana to krok milowy w historii piór europejskich.

Dla mnie osobiście najpiękniejsze są modele 100.

Kilka fotek poglądowych

67ac3f62aa7c7c13med.jpg

9ab6742d2dc0cc66med.jpg

80f762e54f442200med.jpg

abfc989974b2e840med.jpg

aea4de067d5bdee8med.jpg

73ed7f898a2051b1med.jpg

6a2932e130afc8f6med.jpg

33bda9678ecbd91bmed.jpg

Edytowano przez stickyfinger
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zwykło mówić, tylko klips z diamentem można spotkać (co widać na zdjęciach powyżej) także w skuwkach inaczej zdobionych, np. z dwoma ringami; bywają także takowe z 14 karatowymi stalówkami xD. Klips można zamienić w końcu... Oby się nigdy nie okazało, że one wszystkie są "zamienione", żeby zarobić na "rzadszym" modelu. Bo na tę Gdańską produkcję to chyba żadnych papierowych dowodów nie ma? Czy się mylę? Była produkcja Pelikana we Wrzeszczu ale nie wiemy czy były też pióra i czy inne niż standard. Reklamy tego nie potwierdzają. Fajnie jest myśleć, że Polska jest na mapie kolekcjonerskiej złotej ery piór wiecznych - bo ten Danzing jest faktem w obrocie. Ale dowody na to winny być nie tylko w zbombardowanym Hanoverze (czyli zaginione), mamy wypowiedzi byłego szefa produkcji Pelikana i... coś jeszcze? - może coś się jeszcze kiedyś znajdzie.

I jeszcze proszę o do-edukowanie: Piszesz "Dla mnie osobiście najpiękniejsze są modele 100. Kilka fotek poglądowych" Te zdjęcia to nie są przypadkiem wszystko 100N? Czy chodziło o wszystkie odmiany 100-ki jako modelu odrębnego od np. 200 czy 400?

Pozdrawiam serdecznie,

Mac

Edytowano przez mac.kozinsky
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż, nie wiem cóż dopisać w sprawie pelikanów gdańskich/prawiegdańskich/gdańskichzzamienionymklipsem.

Tak zostało przyjęte. Podobnie jak "lizard" jest 100% lizardem gdy ma skuwkę również w tym ubarwieniu. Dowody? Brak.

Tak.......... nie ma dowodów pisanych/ilustrowanych.

A teraz z moich doświadczeń.

Uważam że pelikan gdański to ten który ma klips w kształcie włóczni/krawatu/kryształu oraz koniecznie jeden wąski ring.

Jednakże miałem w ręku 3 pelikany "gdańskie" które miały jeden szeroki giloszowany ring. Pochodzenie oraz ich historia piór pozwala mi sądzić, że i takie były. Dowodów tu również brak.

Uważam, że klips "gdański" z towarzyszącymi 2 ringami to jednak zamiennik.

Mac, podważyć można wszystko co dotknęła wojna. W świecie piór wojna zrujnowała archiwa pelikana a w szczególności MB.

Powiedz mi jeszcze,

"Była produkcja Pelikana we Wrzeszczu (...)"

Dlaczego mówisz "produkcja"?

Chciałem dodać tylko, że wyrażenie "Dla mnie osobiście najpiękniejsze są modele 100." to odnośnik na temat estetki wczesnych pelikanów. "Kilka fotek poglądowych" odnosiło się do całego wątku.

Wybaczcie jeśli to było mylące.

P.S. jaki to model pelikan 200? Ja ten nr raczej kojarzę z ołówkiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż, nie wiem cóż dopisać w sprawie pelikanów gdańskich/prawiegdańskich/gdańskichzzamienionymklipsem.

To nie był atak na Gdańskie Pelikany. Ani tym bardziej na Ciebie. Po prostu rozważania na podstawie tego co widzę na aukcjach, piór, które miałem w ręku i przekazów książkowych/internetowych. Jak powiedziałem w obrocie międzynarodowym kolekcjonerów nie ma wątpliwości, że Gdański klips to fakt. Pytanie skąd się biorą inne wersje zdobienia skuwki? A co robili w Mediolanie? Dużo pytań a mało konkretnych odpowiedzi. Np. przyjmuje się, że ten jeden ring to "oszczędności materiałowe" okresu wojny. A biblia Pelikana ma zdjęcia Gdańskiego modelu z 1938. Zresztą teraz też jest na eBay-u Gdański Pelikan ze złotą stalówką.

Uważam, że klips "gdański" z towarzyszącymi 2 ringami to jednak zamiennik.

OK, ale dlaczego? Częstotliwość występowania?

Mac, podważyć można wszystko co dotknęła wojna. W świecie piór wojna zrujnowała archiwa pelikana a w szczególności MB.

Jak wyżej. Niczego nie chcę podważać. Zwłaszcza Twojej wiedzy. A przyznanie, że wiele kwestii jest pod znakiem zapytania z powodu wojny, to chyba nie jest żadna drażliwa sprawa ani policzek dla nikogo?

Powiedz mi jeszcze,

"Była produkcja Pelikana we Wrzeszczu (...)"

Dlaczego mówisz "produkcja"?

Farby, atramenty, kalka maszynowa, maszyny do kopiowania robili. W/g Handlowej z 1930 roku zaczęto produkować w Gdańsku pióra wieczne. Budynek przecież nadal jest. Są reklamy i wpisy w książkach telefonicznych. Cenniki z Pelikan Gunter Wagner Gdańsk też. Ale oferta na podstawie rysunków - standardowa. I nie mamy ani jednego zdjęcia ani reklamy, ani przekazu pisemnego, że produkcja była różnicowana - czy się mylę? Domyślamy się, że Gdańska fabryka była, żeby omijać cło do Polski, ale po 39 r. już nie było takiej potrzeby... No i pytanie, czy w Gdańsku te pióra wpuszczali na rynek Polski, składali czy produkowali?

Domyślamy się, że w pewnym momencie zabrakło klipsów więc wzięli co było pod ręką, ale zrobienie skuwki z jednym nacięciem na jeden ring zamiast dwóch wymaga produkcji nowej sztuki - nie da się do skuwki przygotowanej pod dwa ringi albo jeden szeroki użyć do Gdańskiej skuwki - tak mi się wydaje. Te 100-tki które miałem w ręku mają gładką powierzchnię skuwki czyli ringi są "wpuszczone" w materiał. Ale możliwe, że nie czaję procesu produkcyjnego i nie mam racji. Dlatego pytam, stawiam znaki zapytania.

Chciałem dodać tylko, że wyrażenie "Dla mnie osobiście najpiękniejsze są modele 100." to odnośnik na temat estetki wczesnych pelikanów. "Kilka fotek poglądowych" odnosiło się do całego wątku.

Wybaczcie jeśli to było mylące.P.S. jaki to model pelikan 200? Ja ten nr raczej kojarzę z ołówkiem.

Może to tylko moje złudne wrażenie, ale takie wątki czytają nie tylko osoby biegłe w temacie. Ja nie jestem biegły- wręcz przeciwnie - coś mi się wydaje (100 krótsza, ścięte płasko pokrętło tłoka m.in.) ale jak nie jestem pewny to pytam. To nie była złośliwość, więc nie ma potrzeby iść tą drogą. Zwłaszcza, że się domyśliłem intencji. Co do 200 to oczywiście chodzi o M200. Swoją drogą Gdańskie ołówki też są ;)

Pozdrawiam wieczornie,

Mac

Edytowano przez mac.kozinsky
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...