Skocz do zawartości

Montblanc Monte Rosa


jagodzianek

Polecane posty

Dzień dobry wszystkim użytkownikom, założyłem konto ponieważ odziedziczyłem po osobie bliskiej pióro i wydaje mi się, że może będziecie w stanie mi pomóc.

Pióro to Montblanc Monte Rosa (EF, 042) a więc nic absurdalnie ekskluzywnego i drogiego ale rzecz jasna trochę lepiej niż mój Kaweco Perko (z którego dalej korzystam i dalej bardzo lubię :)). Oczywiście teoretycznie - bo praktycznie Perko póki co jest dużo bardziej praktyczny. Monte Rosa kilka problemów - stalówka zdaje się pisać grubo i wręcz rozlewać tusz (co widoczne przy klasycznym pisaniu literki e). Na samej stalówce też zostają duże plamy atramentu, jak się machnie energicznie to można kropelki tuszu rzucić na kartkę (albo białą ścianę).

Kolejna rzecz to stan pióra. Jest porysowane, nie widać tego na zdjęciach które załączam ale pod światło widać na powierzchni miliony rys. Oczywiście to nie jest coś co dyskwalifikuje - ale chciałbym się tego pozbyć, może macie jakieś sposoby na polerkę takiej obudowy? No i ostatnie - zakrętka nie posiada klipsa oraz górnej zakrętki - to największy problem, bo jak mniemam nie da się do tego starego pióra dokupić brakującej części zamiennej.

Chętnie przyjmę porady od czego można i jak przeprowadzić renowacje tego piórka.

Pozdrawiam,

jagodzianek

 

PS - po ponad 30 latach dopiero wracam do ręcznego pisania, stąd kulfony na zdjęciu. Będę pracował nad tym ale będę wdzięczny za oszczędzenie mi złośliwych uwag co do tego jak piszę :)

IMG_6264.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj @jagodzianek na Forum!

Z mechanicznymi naprawami pióra to albo zaczekaj aż się nauczysz, albo oddaj we fachowe ręce j.w.

Natomiast czyszczenie, polerowanie, to jak najbardziej, chociaż i tu bez doświadczenia można popełnić błąd i to bolesny😭, tak jak np. ja, o czym możesz przeczytać niżej.  Dopiero zapoznajesz się z Forum, to zwróć uwagę, na górze jest lupa, po wpisaniu klucza słów dostaniesz wyniki. Ja tak zrobiłem, skopiowałem link do postu i wstawiłem tu, poczytaj:

https://www.piorawieczneforum.pl/topic/15035-polerowanie-piór-jaka-pasta/?do=findComment&comment=200322

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. Napisałem już do pana Przemka, zobaczymy czy będzie miał skuwkę i czy podejmie się walki ze stalówką. Dzięki też za sugestie dotyczące polerki - będę czytał i się edukował.

Tymczasem weekend z forum a ja chyba wpadłem... korzystając z chwili wolnego wpadłem dziś do sklepu i kupiłem sobie Platinum Preppy EF. Niestety przepływ fatalny, drapanie po kartce okropne - nie da się pisać. Bawienie się w zwrot nie ma sensu, jedyne co by mogło zadziałać to wymiana stalówki na inną lub zamiana końcówki na kulkową. Czy wiecie może gdzie taką można dokupić?

No i już przyłapałem się w pracy, że oglądałem kolejnego Perkeo bo to pióro szkolne ale jednak bardzo mi się podoba...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, jagodzianek napisał:

Dzięki za sugestie. Napisałem już do pana Przemka, zobaczymy czy będzie miał skuwkę i czy podejmie się walki ze stalówką. Dzięki też za sugestie dotyczące polerki - będę czytał i się edukował.

Tymczasem weekend z forum a ja chyba wpadłem... korzystając z chwili wolnego wpadłem dziś do sklepu i kupiłem sobie Platinum Preppy EF. Niestety przepływ fatalny, drapanie po kartce okropne - nie da się pisać. Bawienie się w zwrot nie ma sensu, jedyne co by mogło zadziałać to wymiana stalówki na inną lub zamiana końcówki na kulkową. Czy wiecie może gdzie taką można dokupić?

No i już przyłapałem się w pracy, że oglądałem kolejnego Perkeo bo to pióro szkolne ale jednak bardzo mi się podoba...

EF czyli 0.2? a jaką byś chciał? mam kilka Preppy, możemy zrobić deal przez olx, ja wystawię 0.3 lub 0.5 a Ty 0.2 i sobie podkupimy nawzajem :D wymiana stalówki jest prosta, może być nawet cała sekcja dla wygody ;) mam w pobliżu fana Preppy 0.2 i na pewno będzie chciał taką.

a przepływ - atrament musi pokryć żeberka spływaka jak najlepiej. najszybciej jest ścisnąć nabój kilkukrotnie lub włożyć i założyć nabój kilka razy. To pióro działa wybornie z najczarniejszym z czarnych atramentów, więc cokolwiek tam było - powinno także płynąć dobrze. KWZ Sheen Machine nawet daje radę, choć pióro podaje go raczej mniej niż więcej i efektu sheen nie widać. 

Edytowano przez Ann_gd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jagodzianek napisał:

No tak! Tym bardziej - zamiana odpada. Ale w takim razie spróbuję coś jeszcze z tym zrobić, jakieś szlifowanko, znalazłem w sieci całkiem praktyczny poradnik jak to zrobić.

Ale wiesz, zanim to zrobisz, to porównaj czy aby na pewno to, co Ci się wydaje, to na pewno drapanie. Stalówka 0.2 to igła i też takie wrażenie może dawać, ale nigdy dotąd nie spotkałam się, żeby preppy drapało. Nigdy na serio. Pisze cienko, ostro, ale nie drapie. A w razie czego nadal możemy zrobić podmiankę, ja mam micromesh i w razie czego ogarnę sobie. Albo przy okazji w Warszawie poproszę o szlif.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.12.2023 o 18:52, Ann_gd napisał:

a przepływ - atrament musi pokryć żeberka spływaka jak najlepiej. najszybciej jest ścisnąć nabój kilkukrotnie lub włożyć i założyć nabój kilka razy.

Ja mam na to następujący sposób: mam różne wężyki jak do spuszczania wina i przy pomocy takiego wężyka nałożonego na sekcję wdmuchuję trochę powietrza do naboju. Zwiększone ciśnienie wyciska atrament na spływak. Tę metodę stosuję również do świeżo uruchamianych piór, przez co nie muszę czekać aż atrament wypłynie z naboju do samej stalówki. Żeby nie dopuścić do pobrudzenia czegoś atramentem, jak dmuchnie mi się za mocno, wężyk układam w kształt litery U, dzięki czemu, jak nawet kropelka wypłynie ze stalówki, to zostaje w wężyku i łatwo ją wypłukać. Uruchamianie pióra po włożeniu naboju trwa dosłownie 5 - 10 sekund. Najczęściej używanym wężykiem jest fi 10mm, długości ok 30 cm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...