Skocz do zawartości

Jak uszczelnić tłoczek Parkera Delux?


Gość

Polecane posty

Poradźcie mi proszę, jak uszczelnić to dziadostwo? Po upływie doby na spływaku w Sonnecie pojawia się kropla atramentu i w ogóle pióro stało się mokre jak diabli, od czasu jak zachciało mi się założyć tłoczek. Problemu najmniejszego nie było przy stosowaniu naboi. Teraz zakupiłem atrament i zachciało mi się sięgnąć po nowy, nieużywany tłoczek. Już podczas tankowania, wyczułem zbyt duży opór uszczelki, ale pomyślałem, że nasmaruje się samym atramentem. Niestety nie... W tłoczkach Kaweco ten pierścień metalowy jest odkręcany, a tu nie wiem, boję się, że zepsuję używając dużej siły. Może ktoś z Was wie jak nasmarować tłoczek w tym cholerstwie?
05k9gdBh.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, zmija napisał:

Polecam użycie tłoczka od Lamy. Otwór nieco ciaśniejszy i trzeba te boczne dwa wąsy żyletką ciachnąć, ale działa jak należy. Z tymi konwerterami Parkera u mnie zawsze cuda były...

Dzięki
Czyli z uszczelnienia tego (g..a) raczej nici?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zmija napisał:

Może nie nici, warto próbować. Ja coś nie miałem do nich nigdy szczęścia, więc wymiękłem w tym starciu.

Dałem mu ostatnią szansę. Wlałem kroplę oliwy do smarowania maszynki do golenia. Zgadnijcie którędy?
Poniżej obrazek. Kropelka powoli poleciała po gwincie i wpadła do korpusu od strony pokrętła. Tłok nasmarowany !!!
TkEc74Cl.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasmarowany, ok, ale czy teraz jest szczelny i płynnie działa?  Z pierwszego opisu stawiałem 90% na wadę montażową tego nowego przecież tłoczka.  @bosman gdybyś jednak potrzebował zmienić tłoczek to kup za 5,-zł Jinhao 777 (mam tego w Cesarskiej Purpurze, to już kolejny bo zawsze znajdzie się okazja do podarowania 😉😀

Sde66ba65dd89462d98110bf915b50f2dy.jpg?w

Tam jest porządny dwu-wargowy tłoczek, 

Sbb20e5c9cdd64e12871c77956b67a6c3z.jpg?w

(ale uwaga, trafiają się też inne),  albo wprost pakiet 5-ciu tłoczków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Klerk napisał:

Nasmarowany, ok, ale czy teraz jest szczelny i płynnie działa?

Jest prawidłowy poślizg. Tłok zaczął latać jak po lodzie. Nie wiem czy to się przełoży na szczelność. Ostatnio po 24 godzinach na spływaku pojawiła się kropla! Na razie piszę i obserwuję. Jeszcze raz sprawdziło się powiedzenie, że jak się czegoś nie używa to wysiada... A tłoczek po kupnie pióra leżał kilka lat. To był błąd. I dzięki @Klerk za podpowiedź z tym Jinhao 777 👍.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym środkiem smarująco - uszczelniającym jest smar silikonowy - stabilny chemicznie, nie reaguje z atramentem, dobrze przylega do różnych powierzchni. Handlowo można to kupić jako:

- smar do ekspresów do kawy;

- smar do armatury sanitarnej;

- smar do sprzętu do nurkowania.

Edytowano przez Tyci
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 27.10.2023 o 10:24, Tyci napisał:

Dobrym środkiem smarująco - uszczelniającym jest smar silikonowy - stabilny chemicznie, nie reaguje z atramentem, dobrze przylega do różnych powierzchni. Handlowo można to kupić jako:

- smar do ekspresów do kawy;

- smar do armatury sanitarnej;

- smar do sprzętu do nurkowania.

I dla tej informacji zacząłem czytać ten wątek :)
Gdzieś można go kupić w małym opakowaniu?

Bo do smarowania tłoczków nie potrzebuję wielkiej butli z Castoramy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Smar silikonowy w małej tubce można kupić:

w serwisie ekspresów do kawy (lub "wysępić" troszkę);

w sklepach typu OBI, Castorama i hydrauliczne jako smar do armatury sanitarnej (w OBI armaturenfett) - jest do kupienia w małych tubkach;

w klubie płetwonurków można "wysępić" troszkę.

oczywiście na allegro jest tego sporo, aha i do piór to smar, nie olej

np.

https://allegro.pl/oferta/cx80-smar-silikonowy-ekspresu-do-kawy-40g-13186636330?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:queryandcategory&bi_c=NGJiN2M2YzUtZjQxNC00Y2JhLTllNjYtN2IzOTc4NTY5Nzg1AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=42d7c277-bdfd-40fc-991a-ac998bc53f41

Edytowano przez Tyci
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że można też użyć silikon w spray, taki do konserwacji gumy a w szczególności uszczelek drzwi samochodowych, tylko trzeba cierpliwie poczekać aż z tłoczka odparuje propelent. Muszę się jednak przyznać, że chociaż uszczelki smarowałem wielokrotnie, to tłoczek jeszcze nie, nie miałem potrzeby, a więc to tylko pomysł taki😉.  Uważajcie też co zastosował producent, jeśli smarował to my też możemy, ale jeśli taki tłok nylonowy pracuje bez, to lepiej nie smarować, po co prowokować kłopoty🥴:

zcJ6bB4.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...